Заборона КПУ: мітинг, бійки і "адвокати диявола"

Суд Копирайт изображения UNIAN
Image caption Наступне засідання у справі про заборону КПУ призначено на середину серпня

Суд у Києві розпочав розгляд справи про заборону Комуністичної партії України.

Одну з парламентських сил Мін’юст та Держреєстрслужба, які є позивачами у справі, звинувачують, зокрема, у сприянні сепаратизму, вчиненні дій, спрямованих на зміну конституційного ладу насильницьким шляхом, пропаганді війни і насильства.

За словами голови Державної реєстраційної служби Ганни Онищенко докази у цій справі надали позивачам Генпрокуратура та СБУ, які зараз розслідують 308 кримінальних справ про злочини окремих членів КПУ.

Адвокати Компартії називають позов про її заборону позбавленим логіки.

Обидві сторони процесу вже зараз прогнозують, що швидкого рішення у цій справі не буде.

За першим, попереднім засіданням Київського окружного адміністративного суду спостерігала ВВС Україна.

"Погони обірву!"

Ще за півгодини до планованого початку засідання хол суду був переповнений.

Перед рамкою металошукача штовхалися десятки журналістів, які ненавмисне били один одного штативами телекамер, небайдужі громадяни, які твердили, що не можуть пропустити це засідання, та працівники суду, які намагалися потрапити на роботу.

"Я громадянин України, ви не можете заборонити мені потрапити на відкрите судове засідання!" - голосно кричав хтось з активістів.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Один з адвокатів КПУ стикнувся з труднощами, намагаючись пройти до зали суду

"Не було вказівки", - суворо відповідав боєць спецпідрозділу "Грифон".

Нарешті співробітник суду закликав сторони процесу проходити до зали.

"Пропустіть мене, я - адвокат Комуністичної партії", - з легким акцентом вигукнув невисокий чоловік похилого віку.

"Та ти - адвокат диявола!" - крикнув йому молодик у чорній футболці, який стояв біля рамки і почав просуватися до правника.

"Комуняки не пройдуть!" - голосно повідомив активіст, хапаючи сторопілого юриста за краватку.

Хтось з "грифонівців" спробував врятувати адвоката від гніву активіста, однак теж наразився на лайку.

"Ти на Сході був? В АТО участь брав? Я тобі зараз погони обірву!" - кричав він.

Втім, конфлікт сяк-так вдалося залагодити, і адвокату – а ним виявився чеський доктор права Честмір Кубат – вдалося пройти всередину. Так само з боями дісталися судової зали і інші захисники Компартії.

Однак журналістів і далі пускати відмовлялися.

"Там зала маленька, ви не поміститеся", - казали міліціонери.

"Ви дозвольте пройти, а там розберемось", - відповідали журналісти.

Image caption Частина журналістів спостерігали за засіданням з-за дверей судової зали

Дискусію закінчив Олег Ляшко, якому вдалося поспілкуватися з суддею. Він заліз на стіл, який стояв у холі і заявив: "Суддя сказала, що кількох журналістів пустити можна!"

Несміливі зауваження міліціонерів, що, мовляв, вони про таке розпорядження не чули, до уваги не бралися: пан Ляшко уже особисто почав керувати процесом запуску працівників ЗМІ.

Втім, усі пройти не змогли, тому добра половина журналістів залишилася на вулиці біля суду. До зали площею приблизно п’ять на п’ять метрів потрапили лічені оператори, а решта по черзі спостерігали за ходом засідання через відчинені двері.

Десять юристів

На початку засідання суддя залучила до процесу у якості третіх сторін Радикальну партію Олега Ляшка, партію "Свобода", Українську республіканську партію та кількох фізичних осіб, які мали свої претензії до Компартії.

Далі учасники суду перейшли до юридичної казуїстики: обидві сторони подали низку клопотань, і тепер намагалися зробити все, аби їхні клопотання були задоволені, а опонентів – відхилені.

Представники Мін’юсту та Держреєстрслужби, приміром, виступали за проведення лінгвістичної експертизи низки заяв Петра Симоненка та інших членів Компартії, у яких, на їхню думку, містилися ознаки підтримки сепаратизму та замаху на територіальну цілісність.

"Але всі судові експерти в Україні підлягають Мін’юсту, він їх контролює і сертифікує", - обурювалися адвокати Компартії. На їхню думку, в таких умовах розраховувати на об’єктивні результати експертизи не доводиться.

Натомість захисники Компартії – а в процесі брали участь аж восьмеро українських адвокатів, один грецький правник-член Європарламенту та вже згаданий чеський юрист – зачитали своє клопотання: залучити до справи оригінали пристроїв, за допомогою яких було здійснено записи заяв Симоненка та інших комуністів, які зараз є доказами у справі.

Інакше неможливо визначити, чи не монтувалися відеозаписи і чи цитати з друкованих та інтернет-ЗМІ не стали наслідком редакторських правок, – пояснили юристи.

"Залучати до справи мікрофони, за допомогою яких журналісти записували заяви Симоненка, недоцільно", - відреагувала на це голова Держреєстрслужби Ганна Онищенко.

Image caption Місця у залі суду не вистачило для всіх охочих

"Це затягування судового процесу", - погоджувався з нею заступник міністра юстиції Ігор Алексєєв, який представляв у цьому процесі своє відомство.

У певний момент до журналістів, які спостерігали за засіданням з-за дверей, долучилися парламентарі від "Свободи" Ігор Мірошниченко та Андрій Іллєнко.

Після зачитування чергового клопотання адвокатів комуністів вони не витримали.

"Шановні адвокати, ви є не шановними адвокатами, а слугами диявола. Ви – зрадники своїх предків, ви зрадники української держави. І ми будемо добиватися, щоб вас позбавили права на адвокатську діяльність!" - вибухнув Ігор Мірошниченко.

"І громадянства", - додав Андрій Іллєнко.

"І громадянства, - погодився пан Мірошниченко. – Їдьте в Росію!"

"Я вам дякую... " - спробувала перервати тираду "свободівців" суддя.

"Ваша честь, я дуже перепрошую, але я пропоную взагалі не слухати цих виродків, які зараз паплюжать пам’ять мільйонів українців, знищених комуністичних режимів, - продовжував Ігор Мірошниченко. – Якщо ви дозволите, ми сюди приведемо особисто Симоненка, і він буде свідчити про злочини комуністичного режиму".

"Я вам дякую, але дозвольте суду працювати", - вкотре повторювала суддя. Зрештою, у депутатів закінчилися аргументи, і вони вийшли з зали суду. Знадвору почулися скандування "Комуняку на гілляку!"

Акція біля суду

Там ще з десятої ранку тривала акція прихильників заборони Компартії.

Приблизно дві сотні активістів під червоно-чорними стягами та прапорами "Свободи" спочатку очікували, що КПУ заборонять уже у четвер, однак, почувши, що засідання суду є лише попереднім, не особливо засмутилися.

"Будемо приходити сюди до переможного кінця", - сказав один з них.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Біля стін суду мітингували прихильники заборони Компартії

Вони тримали в руках плакати на кшталт "Комунізм=Фашизм" чи "Серп і молот – смерть і голод", вели мляві дискусії на політичні теми та час від часу скандували антикомуністичні гасла.

Досить одноманітна акція набула несподіваного повороту, коли юнак, що вийшов з будівлі суду, заявив, що хотів потрапити до зали, аби підтримати Компартію.

Серед мітингувальників знайшлося одразу кілька охочих довести юнакові його неправоту за допомогою фізичних методів впливу, однак йому за допомогою міліціонерів вдалося відступити неушкодженим.

"Вам треба визначитися, кому ви служите", - розчаровано сказав дідусь у "свободівській" кепці одному з міліціонерів, які завадили йому поспілкуватися з юнаком ближче.

"Я служу державі", - знайшовся той.

"Україні?" - не заспокоювався дідусь.

"Іншої у мене немає", - патетично відповів міліціонер.

"А мені здається, що ви всі служите Путіну", – констатував дідусь і повернувся до своїх колег.

"Бліцкригу не буде"

Нарешті близько першої години суд закінчився: суддя оголосила, що наступне засідання розпочнеться о 10:00 14 серпня.

Ймовірно, на ньому приступлять до розгляду справи по суті.

Наразі сторони процесу висловлюють впевненість у силі своїх позицій.

"Позов подано без додержання логіки. Він базований на повідомленнях ЗМІ, серед доказів – якісь скріншоти веб-сайтів, відео з Youtube", – говорив журналістам адвокат комуністів Євген Герасименко.

"Позивачі намагаються дії окремих членів партії, які, можливо, і мали місце, виставити у якості провини всієї партії. Ми з цією позицією погодитися не можемо", – видавав він тактику захисту, яку, судячи з усього, збирається застосовувати його команда.

"У нас є беззаперечні докази того, як керівник партії і інші її члени підтримували анексію Криму, ЛНР та ДНР, намагалися відділити Дніпропетровську область і приєднати її до Росії", – заявила Ганна Онищенко.

Позивачі звинувачували захист відповідача у прагненні затягнути процес і не прогнозували, коли суд може прийняти остаточне рішення.

Чи може статися так, що це рішення не з’явиться аж до дати ймовірних парламентських виборів і КПУ зможе взяти у них участь під своєю нинішньою назвою? Позивачі цього не коментують.

"Думаю, бліцкригу не буде", - каже голова Держреєстрслужби.

"Теоретично суд повинен розглянути цю справу протягом двох місяців. Але фактично (подібні – Ред.) процеси тягнуться роками", - резюмує Євген Герасименко.