В ООН стурбовані наслідками конфлікту на Донбасі

Фотографія Верховного комісара ООН з прав людини Копирайт изображения AP
Image caption Захист цивільних осіб на сході України викликає все більшу заклопотаність в спостерігачів ООН

У понеділок управління Верховного комісару ООН з прав людини оприлюднило чергову доповідь щодо ситуації на сході України, де триває протистояння українських військових та проросійських сепаратистів, повідомляє прес-центр ООН.

"Повідомлення про більш інтенсивні бої у Донецькій і Луганській областях є надзвичайно тривожними, обидві сторони використовують важке озброєння в населених пунктах, в тому числі артилерію, танки, ракети та снаряди", - сказала Верховний комісар ООН з прав людини Наві Піллей.

Пані Піллей закликала обидві сторони конфлікту вжити заходів, аби запобігти подальших втрат серед цивільного населення.

"Кількість убитих людей зростає, нанесено серйозну шкоду цивільним об'єктам. Це - залежно від обставин - може бути порушенням міжнародного гуманітарного права. Бої повинні припинитись", - заявила Верховний комісар ООН.

За даними ООН, станом на 26 липня, з середини квітня на сході України загинули 1 129 людей, 3 442 зазнали поранень.

Понад 100 тисяч людей залишили домівки та переселились в інші області країни.

Це четверта доповідь, яку підготували 39 представників наглядової місії Організації Об'єднаних Націй, які перебувають в Україні від середини березня.

"Царство страху і терору"

У доповіді Управління Верховного комісара ООН з прав людини наголошено на тотальному порушенні закону на території, яку контролюють озброєні угруповання. Ситуацію на Донбасі називають "царством страху та терору, яке нав’язали населенню східної України озброєні групи".

У доповіді вказано, що ці озброєні групи "продовжують викрадати, затримувати, катувати та страчувати людей, яких утримують у заручниках, аби залякати і в такий жорсткий та брутальний спосіб показати свою владу над населенням".

Наголошується, що безкарність у районах, які контролюють озброєні угруповання, призвела до краху законності. У документі вказано, що представники цих груп в Донецькій і Луганській областях з середини квітня викрали або затримали 812 людей. Більшість з них – пересічні громадяни, деякі викрадення видаються випадковими, відзначають спостерігачі.

"Серед затриманих є місцеві політики, держслужбовці, шахтарі, вчителі, журналісти, представників духовенства і студенти", - сказано в доповіді.

Спостерігачі отримали численні повідомлення про випадки вбивства затриманих, катування та поганого поводження з ним. Представники угруповань часто вимагають викуп за затриманих, або, останнім часом, змушують полонених рити окопи або відправляють їх на лінію фронту, сказано в доповіді.

Управління Верховного комісара також моніторить випадки, коли українські збройні сили утримували людей, а також випадки затримання українців в Росії.

У спостерігачів також викликає занепокоєння поводження з журналістами в зоні АТО. У доповіді відзначається, що щонайменше п’ять журналістів вбиті на сході країни від початку конфлікту в квітні.

Також тривожними названі останні інциденти в Донецьку, коли в полоні у сепаратистів утримувався український фрілансер, а також випадок з депортацією російського журналіста. "Російський журналіст був затриманий українськими збройними силами, його місцезнаходження було невідоме протягом деякого часу, і він був депортований українською владою" , - сказано у повідомленні.

Точну кількість жертв конфлікту наразі важко установити. Спираючись на дані спостерігачів та Всесвітньої організації охорони здоров'я, у доповіді сказано, що від середини квітня до 26 липня щонайменше 1 129 осіб були вбиті і 3 442 - поранені, сказано в доповіді

Не допустити репресій

У доповіді висловлені перестороги щодо того, як українська влада відновлюватиме правопорядок на контрольованих територіях у Донецькій та Луганській областях. В ООН закликають забезпечити гарантії прав людини, в тому числі уникати репресій при розслідуванні злочинів, здійснених у той час, як територію контролювали озброєні угруповання.

В доповіді вказано,що уряд пропонує покрити витрати на АТО та відновлення інфраструктури (яку в Кабміні оцінюють в 8 млрд грн) за рахунок скорочення соціальних програм та соціальних пільг, що вплине на всю країну.

"Неочікувана вартість спецоперації на сході, яка може скласти багато мільйонів доларів, накладе важкий економічний тягар на Україну. Негативний вплив від цього буде ще більшим з урахуванням нинішньої рецесійної економічної ситуації в країні та завданої шкоди інфраструктурі Донбасу, де розташована велика частина важкої промисловості країни", - сказано в підсумках доповіді.

У звіті відзначено, що центральна влада почала координувати та забезпечувати питання переселенців, водночас ряд серйозних проблем ще належить вирішити.

Також у доповіді сказано, що ситуація з правами людини у Криму продовжує викликати велике занепокоєння. Упродовж декількох наступних місяців із Криму можлива нова хвиля переселенців через нові обмеження, переслідування та дискримінацію за національною ознакою.

"Серед них можуть бути підприємці, які продовжують свій бізнес у Криму з серйозними труднощами, викладачі та вчителі через страх бути звільненими на початку навчального року через те, що вони залишаються громадянами України або є кримськими татарами, а також родини, в яких сини призовного віку не хочуть служити в російській армії", - сказано у звіті.

Спостерігачі відзначають, що через заклопотаність АТО, ключові реформи в країні починають отримувати менше уваги з боку уряду. Зокрема, немає зрушень у реформі судової системи, прокуратури, початкові кроки з реформи правоохоронних сил роблять Львові. Також спостерігачі наголошують, що результати розслідувань смерті активістів на Майдані в Києві та в Одесі.

Водночас в ООН відзначають позитивні суспільні зрушення, зокрема – самоорганізацію громадян для допомоги біженцям та армії .

"Можливо, цей новий громадянський дух допоможе упровадити такі необхідні зміни в Україні", - вказано в звіті ООН.