ХАМАС та Ізраїль активізують кібервійну за думки й почуття людей

Копирайт изображения NA
Image caption Ізраїльська воєнна пропаганда (ліворуч) і пропалестинська карикатура, яку ХАМАС опублікував у Twitter.

Остання хвиля боротьби між Ізраїлем та бойовиками смуги Гази спонукала обидві сторони відновити протистояння в соцмережах, яке вже спостерігалося під час попередньої операції “Хмарний стовп” — наступу Ізраїлю на прибережну територію у листопаді 2012 року.

Twitter, YouTube, Facebook та інші сайти рясніють дописами, які борються за серця й розум мешканців Близького Сходу та усього світу.

Ізраїльська армія та збройне крило ХАМАСу, ісламістського руху, що нині контролює Газу, вдаються до дедалі витонченіших методів і тактик для укріплення підтримки.

Війна цифр

Від початку операції "Непорушна скеля" Армія оборони Ізраїлю щодня публікує десятки оновлень на своїй сторінці у Twitter, де, як заявляється, можна прочитати "новини та інформацію у реальному часі".

Тут є різноманітні типи публікацій, що слугують різним цілям: від репортажів блоґерів з місця подій до викладення власної версії того, що відбувається.

Копирайт изображения NA
Image caption Ізраїльський “лічильник ракет” у Twitter

У твітах Армія повідомляє про ракетний вогонь з Гази і про діяльність ізраїльської системи протиракетної оборони "Залізний купол", наприклад: "ЕКСТРЕНЕ ПОВІДОМЛЕННЯ: Залізний купол щойно перехопив сім ракет над Ашкелоном".

Копирайт изображения NA
Image caption Для поширення своїх твітів ХАМАС користується низкою хештеґів.

Тут також наявний так званий "лічильник ракет", що веде рахунок усім випущеним у бік Ізраїлю ракетам від початку операції "Непорушна скеля".

Англомовна Twitter-сторінка (цю сторінку вже заблокували) збройного крила ХАМАСу — бригад "Ізз ад-Дін аль-Касам" — оперативно оновлює дані щодо цивільних жертв ізраїльських повітряних атак і доповідає про запуск власних ракет, копіюючи дописи Армії оборони Ізраїлю.

Бригади аль-Касам мають кілька Twitter-сторінок різними мовами, зокрема арабською та івритом; деякі з них час від часу блокуються.

Під хештеґами #GazaUnderAttack, #Gaza, #StopIsrael i #PrayForGaza ці сторінки (цю сторінку заблокували) обґрунтовують дії бригад аль-Касам і підкреслюють важке становище мирного палестинського населення. Зокрема, один з твітів, — схоже, спрямований на міжнародну спільноту, — проголошує, що жертви серед палестинців — це "не просто цифри".

Копирайт изображения NA
Image caption ХАМАС заперечує справедливість картинки, опублікованої на Twitter-cторінці ізраїльської армії (оригінал ліворуч).

Обидві сторони часто вдаються до інфографіки, ілюструючи свою версію подій цифрами; часом вони активно посилаються одне на одного, щоб спростувати заяви супротивника.

Боротьба за міжнародну прихильність

Щоб привернути на свій бік міжнародну спільноту, Армія оборони Ізраїлю придумала і опублікувала у Twitter серію картинок з гіпотетичним питанням "а що якби..."

Вона навіть створила мобільний додаток, який можна загрузити з її блоґу і який пропонує людям уявити, що було б, якби ХАМАС жив у їхній країні і випускав ракети по їхньому місту.

Додаток містить карти, в яких смуга Гази накладається на територію інших країн, у тому числі США та Великої Британії, з метою продемонструвати масштаби загрози.

Для ефективної презентації своєї версії конфлікту Армія оборони Ізраїлю також співвідносила його з популярними подіями у світі.

Перед фінальним матчем ЧС-2014 з футболу між Німеччиною і Аргентиною вона опублікувала у Twitter загальне число ракет ХАМАСу, випущених від початку чемпіонату, і закликала всіх поширити цей твіт, "щоб про це дізналися усі, хто дивиться #GERvsARG".

Копирайт изображения NA
Image caption ХАМАС намагається апелювати до громадської думки, публікуючи фото постраждалих палестинців.

Завдяки футбольному хештеґу це повідомлення, безсумнівно, прочитала набагато ширша аудиторія користувачів Twitter.

Філіп Говард, професор теорії комунікації Центральноєвропейського університету та Університету Вашингтону, каже, що і ХАМАС, і Армія оборони Ізраїлю усвідомлюють, що в них широка аудиторія і що більшість їхніх інтернет-читачів знаходяться за кордоном.

"Стратегічно найважливішими з читачів є журналісти, підписані на їхні сторінки. Супротивники знають, що вчасно розміщений твіт може допомогти їм потрапити у новини", — зауважує він.

Ще дві причини спонукають ХАМАС використовувати соцмережі, додає пан Говард. Це бажання "достукатись" до західних журналістів і політиків, а також зберегти стосунки з палестинською молоддю, яка, можливо, вже не вважає ХАМАС чи Палестинську національну адміністрацію "єдиним чи найкращим варіантом", пояснює він.

Контрнаступи

І Армія оборони Ізраїлю, і ХАМАС публікують фото і відео руйнувань та втрат серед мирного населення, спричинених останніми силовими діями.

ХАМАС має схильність поширювати через Twitter більше графічних зображень, у тому числі скривавлені трупи дітей, загиблих, як він стверджує, унаслідок повітряних атак Ізраїлю. Втім, деякі фото під хештеґом #GazaUnderAttack, які набули великого поширення у Twitter, можливо, є "фейковими".

Копирайт изображения NA

Як і ХАМАС, Армія оборони Ізраїлю активна на кількох платформах, зокрема на фотосайті Flickr. Нещодавні фотографії показують мирних ізраїльтян, що переховуються від ракет із Гази, а також ізраїльських військових.

Відеоролик під назвою "15 секунд: обмаль часу", опубліковане армією на сайті YouTube, порівнює час, потрібний спортсменам на пробіг дистанції, з тим часом, що є в ізраїльтян на укриття від ракетного вогню.

Підпис під відео: "Під час ракетної атаки ізраїльтяни, що живуть поблизу Гази, мають лише 15 секунд, щоб добігти до сховища. Навіть найшвидшій людині на планеті цього б не вистачило".

Застереження

Тим часом ХАМАС вперше звернувся до ізраїльської аудиторії, випустивши музичний відеокліп (відео заблокували) на івриті і арабській, повідомляє агентство новин AFP.

Кліп під назвою "Розхитаємо безпеку Ізраїлю" показує бойовиків ХАМАСу, що перевозять та запускають ракети в Ізраїль; очевидно, його мета — настроїти ізраїльтян проти власного уряду.

Копирайт изображения NA
Image caption Обидві сторони публікують застереження супротивникам у соцмережах.

Також повідомляється, що хакери ХАМАСу зламали Facebook-сторінку ізраїльської мережі піцерій Domino і опублікували там застереження англійською, арабською та івритом.

Один з статусів на Facebook повідомляв: "Сьогодні стріляємо на глибоке ураження Ізраїлю. Тель-Авів, Хайфа, Єрусалим, Ашкелон, Ашдод — понад 2000 ракет. Починаємо о 7-й, а поки ведемо зворотній відлік до кінця Ізраїлю. Бережіться!"

Армія оборони Ізраїлю також часто застерігає мешканців Гази через інтернет.

У її нещодавньому твіті писалося: "Щоб попередити мирне населення про майбутній удар, ми розкидаємо листівки, телефонуємо на приватні номери і розсилаємо СМС. Чи багато армій так роблять?"

Тим часом представники ХАМАСу зробили відеоролик, де дають мешканцям Гази поради, як краще використовувати соцмережі.

Зокрема, їм радять не публікувати фото ракет у центрі Гази, натомість в описі втрат слід завжди згадувати про "безневинне мирне населення".

"Непогано буде й додати фото потерпілих", — рекомендують автори.