США та ЄС посилили санкції проти Росії за Україну

Прапори ЄС Копирайт изображения AFP

Президент США Барак Обама заявив, що Америка приєднується до ЄС і за проваджує нові санкції проти Москви у галузях енергетики, оборони та фінансів.

Він сказав, що нові економічні заходи покликані ускладнити доступ російським банкам до ринків капіталу і нанести удар по російській економіці, покаравши Москву за підтримку сепаратистів на сході України.

"Серйозні санкції, що вводяться з сьогоднішнього дня, покликані чинити додатковий тиск на Росію, в тому числі на оточення пана Путіна і компанії, які сприяють незаконній діяльності Росії в Україні", - заявив американський президент.

"Ми припиняємо експорт окремих товарів і технологій для російського енергетичного сектора, - пояснив Барак Обама. - Ми поширюємо наші санкції на інші російські банки і оборонні компанії. І ми заморожуємо кредити, які сприяли експорту товарів до Росії, а також фінансування проектів економічного розвитку в Росії ".

Раніше міністерство фінансів США включило в список організацій, на які поширюються санкції, ще три російських банки: ВТБ, "Банк Москви" і "Россельхозбанк".

"Це не нова холодна війна"

У відповідь на запитання одного з журналістів, чи не означають нові санкції початок "нової холодної війни", Барак Обама відповів досить однозначно.

"Це не нова холодна війна, це вельми конкретний крок, який стосується небажання Росії визнати за Україною право вибирати власний шлях, - наголосив пан Обама. - Якщо ви послухаєте президента Порошенка, якщо ви послухаєте український народ, ви побачите, що всі вони говорять про бажання встановити добросусідські відносини з Росією. Однак вони не можуть допустити, щоб Росія озброювала сепаратистів, які займаються руйнівною діяльністю на сході України, підриваючи тим самим здатність Києва до мирного самоврядування".

Одним із перших російських чиновників на заяву Барака Обами відреагував заступник прем'єр-міністра уряду Росії Дмитро Рогозін, який написав у Twitter, що "рішення Обами накласти санкції на ОСК (Об'єднану суднобудівну корпорацію Росії) є ознакою того, що російське військове кораблебудування стає проблемою для ворогів Росії ".

Росія заперечує звинувачення Заходу, що вона постачає зброю сепаратистам на сході України.

Санкції Європи

У вівторок нові економічні санкції проти Росії через ситуацію в Україні ухвалив і Євросоюз. Вони стосуються нафтового сектору, оборонної промисловості та технологій подвійного призначення.

Обмежать також доступ російських державних банків до фінансових ресурсів. Як повідомляють, санкції не стосуватимуться газового сектора, від якого залежить більшість європейських країн.

Мета цих санкцій ЄС - збільшити втрати РФ від постійної підтримки проросійських бойовиків на сході Україні.

Повна заява щодо санкцій ЄС очікується у середу. Тоді ж оприлюднять розширений список російських громадян, на яких очікує замороження активів та заборона в'їзду до європейських країн. Наразі в цьому списку вже перебувають 87 росіян.

Нові санкції наберуть чинності через добу після досягнення згоди між усіма 28 членами ЄС.

ЄС підтримуватиме своїх сусідів

У спільній заяві Президент Європейської ради Герман ван Ромпей та президент Єврокомісії Жозе Мануель Баррозу пояснили причини та цілі майбутніх санкцій.

"Ці рішення обмежать доступ до ринку капіталів ЄС для російських державних фінансових компаній, встановлять ембарго на торгівлю зброєю, запровадять заборону на експорт товарів подвійного призначення військовим установам та скоротять доступ Росії до технологій, зокрема в нафтовій галузі", - йдеться у заяві.

Ван Ромпей та Баррозу попереджають Росію про "зростаючу ізоляцію", в яку вона потрапляє внаслідок своєї політики щодо України.

Європейські політики також запевнили, що ЄС підтримуватиме своїх сусідів і партнерів.

"Санкції повинні стати серйозним попередженням: незаконна анексія та навмисна дестабілізація сусідніх суверенних країн не прийнятні у Європі ХХІ століття. Коли спіраль насильства виходить з-під контролю і призводить до вбивства майже 300 мирних жителів, ситуація вимагає термінових і рішучих заходів реагування", - говориться у заяві.

ЄС готовий переглянути свої рішення й відновити співпрацю з Росією за умови, що вона активно та "без двозначності" почне діяти задля вирішення кризи в Україні.

Частина санкцій вже діє

Проти кількох російських посадовців та політиків і організацій, яких ЄС вважає причетними до дестабілізації ситуації в Україні, санкції вже запроваджені.

Минулого тижня ЄС додав 15 фізичних осіб та 18 організацій до свого списку санкцій. Вони включали російську Федеральну службу безпеки, голів розвідки та президента Чечні.

Заклики до ЄС діяти рішучіше пролунали 17 липня після падіння на Донбасі авіалайнера Malaysia Airlines. Тоді загинули всі 298 людей, які перебували на борту.

Західні країни повідомляють про дедалі більше доказів, що рейс MH17 збила ракета, надана Росією та випущена сепаратистами.

Росія заперечує постачання важкого озброєння сепаратистам. РФ та бойовики звинувачують Україну в нападі на авіалайнер.