Тимченко готовий побудувати міст до Криму за три роки

Геннадій Тимченко Копирайт изображения Reuters
Image caption Геннадій Тимченко запевняє, що його успіхи в бізнесі не пов'язані з дружбою з Володимиром Путіним

Один з найбагатших бізнесменів Росії Геннадій Тимченко, який вважається одним з найближчих людей в оточенні президента Путіна, не ризикує покидати межі країни через санкції, накладені на нього Сполученими Штатами у зв'язку з політикою РФ щодо України.

Про те, як санкції вплинули на його бізнес і спосіб життя, пан Тимченко розповів у великому інтерв'ю агентству ІТАР-ТАСС.

Чого позбувся Тимченко в бізнесі

Геннадій Тимченко, який має подвійне громадянство - Росії та Фінляндії, - виявився у списку осіб, з якими американським компаніям заборонили підтримувати ділові відносини відразу після анексії Криму Росією. Однак з'ясувалося, що буквально за день до цього бізнесмен продав свою частку в основному своєму активі - нафтотрейдерській компанії Gunvor.

Пізніше бізнесмен попрощався ще з низкою активів та вивів їх з-під дії санкцій США.

Цього року він продав частки в компаніях:

  • "Російське море", один з найбільших в Росії імпортерів і переробників риби та морепродуктів
  • "Авіа груп", яка володіє бізнес-терміналом в аеропорту Шереметьєво
  • "Авіа груп норд", що володіє бізнес-терміналом в Пулково
  • IPP Oil Products, нафтовий трейдер
  • Airfix Aviation, фінський авіаперевізник
  • Rorvik Timber, шведська фірма по заготівлі та продажу деревини.

У травні Канада оголосила про запровадження додаткових санкцій щодо 16 російських компаній, більша частина з яких пов'язана з ім'ям Геннадія Тимченка.

Крім цього, підконтрольній Тимченку компанії "Стройтрансгаз" довелося вийти з проекту з будівництва болгарського відрізку газопроводу "Південний потік".

"Особисті незручності"

США запровадили санкції проти Тимченка та ряду компаній, які йому належали, 20 березня у зв'язку з подіями в Україні. У Держдепартаменті США заявили, що "діяльність Тимченка в енергетичному секторі безпосередньо пов'язана з президентом РФ Володимиром Путіним". Путін і Тимченко не заперечували свою дружбу, однак бізнесмен неодноразово наголошував, що його успіх у бізнесі не пов'язаний зі знайомством з президентом Росії.

"Звісно, у санкціях приємного мало. Ми як і раніше маємо право працювати, торгувати і на Заході, і на Сході, але нас обмежують у кредитуванні. Банки США тепер не можуть видавати нам гроші більш ніж на 90 днів", - розповів пан Тимченко.

Бізнесмен каже, що ніхто не обмежує його в пересуванні Європою, але він сам вирішив не покидати межі Росії.

"Є підстави побоюватися провокацій з боку спецслужб США. Повірте, це не домисли, а цілком конкретна інформація, в деталі якої посвятити вас зі зрозумілих причин я поки не можу", - заявив бізнесмен в інтерв'ю ІТАР-ТАСС.

"За все в житті треба платити. І за знайомство з керівництвом країни теж. Утім, особистими незручностями і витратами, які виникли в бізнесі можна і потрібно знехтувати, коли йдеться про інтереси держави. Це дрібниці порівняно з глобальними завданнями", - сказав пан Тимченко та додав, що повністю підтримує політику президента Путіна, в тому числі щодо Криму.

Геннадій Тимченко заявив, що готовий взятися за проект з будівництва моста або тунелю через Керченську протоку, причому він розраховує закінчити роботи за три роки.

"Ресурси для цього є. Будівельна компанія "Мост", в якій я володію блок-пакетом акцій, будувала найбільший у Росії вантовий міст на острів Руський у Владивостоці, дорогу на Красну Поляну з Адлера", - вказав бізнесмен.

Розповідаючи про свою благодійну діяльність, Геннадій Тимченко заявив, що будь-якої миті готовий віддати все своє майно державі або на благодійність.

"Якщо знадобиться", - уточнив він.

Спілкування з Путіним

Бізнесмен, який рідко спілкується з пресою, вкотре уникнув відповіді на питання, чи можна його називати близьким другом Володимира Путіна. Так само, як і в інтерв'ю журналу "Форбс" 2012 року, яке вважається першим великим інтерв'ю Тимченка російському виданню, бізнесмен порадив поставити це запитання самому Путіну.

Однак, Тимченко розповів кореспонденту ІТАР-ТАСС про те, що його собака, лабрадор Ромі, це подарунок від президента та перше цуценя собаки Путіна - Коні.

Утім, бізнесмен уточнив, що зустрічається з Путіним "не настільки часто, як дехто вважає" і не обговорює з ним політичні питання.

Хто такий Геннадій Тимченко?

Геннадій Тимченко народився у 1952 році в родині військовослужбовця. У 1976 році закінчив Ленінградський військово-механічний інститут за спеціальністю інженер-електромеханік.

За інформацією з відкритих джерел, пан Тимченко збагатів наприкінці 1990-х років на торгівлі нафтопродуктами.

За версією журналу "Форбс", на 2014 рік зі статками вартістю 15,3 млрд доларів Тимченко посідає шосте місце в рейтингу найбагатших бізнесменів Росії і 61 місце - у світі.

Автори доповіді "Путін. Підсумки. 10 років" Борис Нємцов і Володимир Мілов стверджують, що Тимченко став доларовим мільярдером завдяки особистій дружбі з Володимиром Путіним.

За їхніми даними, в 1999 році Тимченко отримав 329 тисяч євро доходу, а вже в 2008-му "Форбс" оцінив його статки майже в 3 мільярди доларів.

У своїй доповіді Нємцов і Мілов також висловлювали припущення, що Тимченко є лише номінальним власником компаній, а істинним бенефіціаром - Путін.

У 2011 році суд Москви визнав ці твердження такими, що не відповідають дійсності.

Сам Тимченко запевняє, що успішність його бізнесу не пов'язана з дружбою з Путіним, а також спростовує твердження деяких ЗМІ, що до приходу у великий бізнес він мав відношення до радянського КДБ.

З 2011 року Тимченко є президентом пітерського хокейного клубу СКА.

До останнього часу бізнесмен жив у Женеві.