Жити на одну зарплату: депутати затягують паски

Рада Копирайт изображения UNIAN
Image caption Зміни до бюджету парламентарі ухвалили конституційною більшістю голосів

Зміни до бюджету, які набрали чинності в понеділок, передбачають радикальне зниження оплати праці депутатів та міністрів.

В уряді, який запропонував зміни, називають цей крок "правильним". Всі парламентарі, з якими вдалося поспілкуватися ВВС Україна, висловили готовність пожертвувати частиною заробітків заради порятунку країни.

Одночасно досить популярною серед депутатів є думка, що нововведення має ознаки передвиборчого популізму.

"Мінус десять тисяч"

Рішення щодо урізання зарплат високопосадовцям парламент ухвалив на закритому засіданні минулого четверга. Повідомляється, що за зміни до бюджету авторства Кабміну проголосувала конституційна більшість депутатів.

Вже за кілька годин про основні пункти урядового законопроекту журналістам розповів прем’єр-міністр Арсеній Яценюк.

"Ми прийняли сьогодні рішення щодо заробітних плат народних депутатів України, членів уряду і високопосадовців. Мінус десять тисяч гривень по кожному високопосадовцю і народному депутату України. Ми залишили голий оклад, який буде складати замість сімнадцяти тисяч шість з половиною. Це... правильне рішення", - заявив він.

У тексті ухваленого законопроекту знаходимо подробиці цього кроку. Виявляється, що постраждають від нього парламентарі, члени Кабміну, а також керівники інших державних органів, крім тих, підрозділи яких беруть участь у антитерористичній операції. Зарплату всіх цих чиновників обмежать до розміру посадового окладу. Час дії обмеження – "до завершення АТО".

Міністерство фінансів повідомило ВВС Україна, що це нововведення дозволить заощадити для бюджету 7,7 млн гривень на місяць.

Сутужні часи чекають і співробітників центральних апаратів міністерств та відомств. Відтепер керівники цих органів отримали право без згоди та попередження цих працівників відправляти їх у неоплачувані відпустки та на неповний робочий день. Час дії цих приписів – до кінця року.

Скількох саме чиновників зачепить це нововведення і як саме його застосовуватимуть керівники, наразі незрозуміло, однак, за даними Мінфіну, щомісяця на утриманні органів держвлади бюджет економитиме по 208,2 млн гривень.

Шість тисяч

Після того, як цей закон вступив в силу, заробітна плата глави уряду складатиме приблизно 6600 гривень, депутати отримуватимуть близько 6100 гривень. З цих сум посадовцям потрібно сплатити податки.

Ставлення до нововведення з боку парламентарів, з котрими поспілкувалася ВВС Україна, неоднозначне.

З одного боку, ніхто з них не називає це рішення неправильним. Всі висловлюють готовність жити за урізаним бюджетом.

"Коли держава потрапляє у скрутне становище, тягар повинен лягати на всіх", - каже Михайло Чечетов з Партії регіонів.

"Якщо ми сьогодні вимагаємо від простих людей ділитися останніми трудовими гривнями, допомагаючи українській державі й українському війську, то, напевно, по справедливості треба, щоб це стосувалося всіх", - говорить його ідеологічний опонент, Андрій Іллєнко зі "Свободи".

А Геннадій Москаль з "Батьківщини" впевнений: АТО затягнеться до зими, солдатам потрібно купувати бушлати, шапки, теплу білизну та буржуйки, тому Україну чекає ще один секвестр бюджету.

"Я не здивуюся, якщо наступні зміни до бюджету передбачатимуть, що депутат ще й повинен платити в касу Верховної Ради за те, що він працює в парламенті", – сміється він.

Хто винен?

"Нам весь час треба, щоб хтось був у всьому винен. Так само, як колись в Німеччині, коли біда, були винні євреї, зараз у всіх бідах України винні депутати", - продовжує жартувати Москаль.

Це твердження, попри свою суперечливість, відображає скептичне ставлення багатьох парламентарів до урядової ініціативи.

На багатьох масових заходах в Україні можна почути прокльони пересічних українців на адресу депутатів, котрі, на їхню думку, "знахабніли" зі своїми зарплатами від 12 до 17 тисяч гривень. Часто біля будівлі парламенту люди пропонують депутатам спробувати вижити на кілька тисяч гривень, що їх отримує вчителька чи лікар.

Схоже, їхні бажання стали реальністю: нинішня депутатська зарплата буде лише на 700 гривень більшою за середню по Києву станом на червень цього року.

"Коли прем’єр-міністр виходить на трибуну і говорить, які чиновники високого рівня негідники, як їм треба негайно знизити зарплату, і все відразу в країні налагодиться, то він зриває овації всього суспільства. І його рейтинг зростає на 1-2%", – каже ВВС Україна Павло Розенко з фракції УДАР, яка голосувала за бюджетні зміни попри застереження до цього проекту.

"Але потім відразу виникає ряд запитань і проблем", - продовжує депутат.

"Лише олігархи"

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Чимало українців вважають, що депутати парламенту не відпрацьовують свої високі зарплати

Перш за все, співрозмовники ВВС Україна вказують на те, що раптове урізання зарплати держпосадовців тягне за собою корупційні ризики. Чиновник, втративши частину звичного доходу, теоретично може спробувати "відшкодувати" ці втрати незаконними методами – наприклад, розробкою та підтримкою лобістських рішень.

Олесь Доній з групи "Суверенна європейська Україна" каже, що особливо небезпечним подібний крок є напередодні ймовірних дострокових парламентських виборів.

І справді, якщо запит суспільства полягає у тому, щоб до наступної Ради прийшли нові, чесні, незаплямовані, не схильні до корупції політики, які на додачу мали б хорошу освіту і бажання змінити країну на краще, то урізання зарплати потенційних депутатів до рівня 500 доларів видається не найкращим способом привабити у стіни парламенту таких людей.

"Якщо в парламенті не буде зарплати, це означатиме, що туди зможуть потрапляти лише олігархи та їхні утриманці", - каже пан Доній.

Павло Розенко вказує на те, що реалізація нововведень матиме катастрофічні наслідки для державної служби в Україні. Замість того, аби підвищувати зарплату рядовим чиновникам, скорочуючи їхні ряди та вимагаючи від них ефективнішої роботи, як це було у тій же Грузії, держава просто урізає їхнє фінансування, відправляє у відпустку за власний рахунок та переводить на неповний робочий день.

"В результаті еліта держслужби поставить перед собою питання, чи варто їм залишатися на цій роботі далі. Професіонали держслужби без проблем знайдуть собі місце у приватному секторі за такі самі гроші або й за більші. А хто залишиться? Байдужі люди, які переживатимуть лише за те, щоб їм "капав" стаж, і корупціонери, яким взагалі можна зарплату не платити", - емоційно розповідає депутат.

Співрозмовники ВВС Україна погоджуються, що грошовий ефект від запропонованих кроків буде відносно невеликим.

"Головне – сподобатись народу, а буде від цього толк чи ні, сьогодні мало кого цікавить", - каже Геннадій Москаль.

"Їстиму вдома"

Урізання зарплат по-різному відіб’ється на житті конкретних депутатів українського парламенту.

Достеменно цю цифру вирахувати досить важко, але значна їх частина прийшла в політику з бізнесу, і офіційна зарплата часто складає відносно невелику частку їхнього доходу.

ВВС Україна поспілкувалася з кількома такими депутатами, і виявила, що їхні відповіді на питання, як зміниться їхнє життя після зменшення зарплати, є досить однотипними.

Такі парламентарі кажуть, що всю свою офіційну зарплату скеровували на благодійність, тому на них особисто бюджетні нововведення суттєво не вплинуть.

"Вся моя зарплата спрямовувалася до благодійного фонду, який працює вже кілька років. Тому це вплине радше на людей, які отримували з нього допомогу", - типова відповідь, яку дав ВВС Україна один з таких депутатів.

Але є й інші погляди. "Спосіб мого життя однозначно зміниться. Тепер харчуватимусь не в депутатській їдальні, а купуватиму макарони й крупи – їстиму вдома", - каже Андрій Іллєнко зі "Свободи".

Такі відповіді теж є непоодинокими: ще кілька парламентарів у розмові з ВВС Україна заявили, що вдадуться до жорстких заходів економії у повсякденному житті.

Однак ніхто з них не скаржиться на життя.

"Загалом депутати, як і всі решта, готові на все. Але вони хочуть бачити, заради чого, вони хочуть бачити конкретний результат", – каже Геннадій Москаль.

Тож тепер – після ухвалення парламентом бюджетних змін – саме справою уряду є продемонструвати цей результат і довести не лише депутатам, а й усьому суспільстві, що затискання пасків є корисним.