Фейгін: Савченко не сидітиме ні 25, ні 15, ні 10 років

Марк Фейгин Копирайт изображения uacrisis.org
Image caption Раніше московський адвокат Марк Фейгін захищав учасниць групи Pussy Riot і членів екіпажу судна Arctic Sunrise

З Марком Фейгіним, керівником групи адвокатів Надії Савченко, ВВС Україна поговорила про справу проти української льотчиці, перспективи процесу і про те, як її утримують у Воронезькому СІЗО

ВВС Україна: На якому етапі зараз перебуває справа Надії Савченко?

Марк Фейгін: Справу порушено. Вона перебуває у статусі підозрюваної за статтею Кримінального кодексу Російської Федерації про пособництво у вбивстві двох і більше осіб.

Максимальне покарання за цією статтею - довічне ув'язнення, але, оскільки жінкам його не призначають, вона має право розраховувати на 25-річний термін ув'язнення.

Її взяли під варту 30 червня, і 30 серпня минає призначений їй судом термін утримання під вартою. Його подовжать приблизно за сім днів до цієї дати.

ВВС Україна: Чи проходить по цій справі як обвинувачений або підозрюваний ще хтось?

Марк Фейгін: Справа в тому, що справу Савченко виділено в окреме провадження в рамках "великої української справи", в якому обвинуваченими є Коломойський, Аваков та інші невстановлені особи (у червні цього року Слідчий комітет РФ порушив проти них справу за статтями про організацію вбивства, застосування заборонених засобів і методів ведення війни, викрадення людини, перешкоджання законній діяльності журналіста - Ред.).

ВВС Україна: Тобто, вона проходить по справі Коломойського і Авакова?

Марк Фейгін: Абсолютно вірно. Як причетна до епізоду вбивства журналістів Волошина і Корнелюка (журналістів каналу "Росія", які загинули 17 червня під Луганськом – Ред.).

ВВС Україна: Савченко звинувачують у злочині, скоєному на території України. Чи виїжджали слідчі на місце події, щоб зібрати докази?

Марк Фейгін: Ні. Мало того, вони не мають права на території іншої суверенної держави збирати докази по справі - ні за російським законодавством, ні за міжнародними доказами, які Росія має.

ВВС Україна: Яка в такому випадку доказова база у цій справі?

Марк Фейгін: По-перше, вони умоглядно вважають, що наявність у Савченко телефонної карти є доказом того, що вона корегувала мінометний вогонь батальйону "Айдар", до складу якого вона нібито входила, в районі селища Металіст Луганській області, і цим вогнем нібито були вбиті російські журналісти Корнелюк і Волошин.

По-друге, йдеться про свідчення двох бійців батальйону "Зоря", луганських сепаратистів, про те, що вони нібито бачили, як про Савченко говорять в третій особі як про одного з керівників батальйону "Айдар".

ВВС Україна: Українські інтернет-ЗМІ повідомляли, що в рамках справи Савченко були опитані понад 17 тисяч свідків...

Марк Фейгін: Мова йде не просто про її справу, а про цю "велику справу" Авакова-Коломойського. Дійсно, в одному з документів, долучених за клопотанням прокуратури до справи, фігурують дані про те, що слідство за неповні два тижні опитало понад 17 тисяч осіб, з яких 5 тисяч визнано потерпілими. Ми припускаємо, що це - біженці з України.

Але як 21 чоловік слідчої групи зміг опитати 17 тисяч? У моєму розумінні - це неможливо. Вони, мабуть, вважають, що можливо. Хто правий? Має встановити суд. Але для суду це питання сьогодні не є предметом дослідження.

ВВС Україна: Чи задоволені ви участю української держави у справі Савченко? Чи робить вона все можливе в рамках цієї справи?

Марк Фейгін: Я вам відповім так: вони дуже хочуть робити все можливе. Але, мені здається, в різних структурах, на різних рівнях української держави є деяка розгубленість: там не знають, як реагувати на речі, які виглядають абсолютно беззаконними.

Вони не розуміють, що треба робити, щоб зупинити цей нескінченний потік заручників, які потрапляють до рук російських правоохоронних органів. Наприклад, з 450 військовослужбовців, які перетнули кордон, п'ятеро зараз знаходяться в СІЗО міста Донецька Ростовської області. Але ж у такий же спосіб там могли опинитися 50, 100 або 500 чоловік! В такому випадку ні адвокатів не вистачить, ні можливостей української держави.

Тому, напевно, неправильно буде сказати, що українська держава робить недостатньо. Є деяка розгубленість - швидко проходить, звичайно. Зараз там йде гарячковий пошук виходу з цієї ситуації, розробка якогось плану, генеральної лінії поведінки.

ВВС Україна: Наскільки резонансним є справа Савченко в Росії?

Марк Фейгін: Треба розуміти, що сьогодні в Росії існує цензура і страшенна українофобська пропаганда.

Про цю справу прекрасно знають, але її подають з таким "ангажементом".

Подача така, що Савченко первісно у всьому винна, вона всіх вбила і так далі, ніякої презумпції невинуватості. Її адвокати - це "жидобандерівці", само собою. Російська влада - права, бо вона взагалі завжди права.

Ми повинні з жалем констатувати, що абсолютна більшість громадян Росії чомусь повірили у це зомбування і заворожені масштабом того, що можна робити в межах цієї справи.

ВВС Україна: Чи можна в цій ситуації очікувати від російського суду виправдувального вироку Надії Савченко?

Марк Фейгін: У російському суді взагалі не буває виправдувальних вироків. Їх одиниці, і вже точно їх не виносять в політичних справах.

Очікувати можна посилення тиску з боку міжнародної спільноти, української держави і сторони захисту, і це за ідеальних обставин може привести до того, що російська влада здригнеться. Я думаю, що таке можливо.

Я свого часу брав участь у справі Arctic Sunrise. Це справа складалася абсолютно безнадійно. Спочатку їх звинувачували в тероризмі, але потім передумали, бо це було вже зовсім інфернально. "Вліпили" піратство, потім перекваліфікували в хуліганство. А потім приїхав нідерландський король, вони з Путіним про все домовилися, їх вмить почали випускати по амністії, а зараз їм навіть судно "грінпісівське" віддали.

Тому треба тверезо і ясно розуміти, що в подібних справах не можна покладатися тільки на політику чи тільки на процес. Потрібно знайти синергетичне поєднання того й іншого, щоб винести це питання на самий верх, щоб всі зрозуміли, що за його рішення відповідає не суддя Воронезького суду, а Путін.

Марк Фейгін: Такі прогнози - невдячна штука. Я скажу так: є два плана.

Є швидкий план, який полягає в тому, що політичний тиск досягне свого результату, і її обміняють. Це був би ідеальний варіант.

Є гірший план - це більш довга історія, теж пов'язана з політикою. Припустимо, вони будуть відігравати ситуацію до кінця. Їм треба кинути обивателю кістку: сказати, мовляв, це вона вбила наших журналістів. Вони проведуть над нею суд, але потім все одно неминуче почнуться якісь маніпулятивні речі, які в решті-решт приведуть до її звільнення. Я вважаю, що Савченко не сидітиме ні 25, ні 15, ні 10 років.

ВВС Україна: Ви згадували, що Савченко змушують дати свідчення проти керівництва батальйону "Айдар". Ці свідчення могли б привести до її негайного звільнення? Адже, як би там не було, "Айдар" діє за кордоном Росії, і ці показання мало що змінили б.

Марк Фейгін: Ні, це не так просто. Вони в цих хитрощах набили руку. Я думаю, що в нинішній ситуації для них вже недостатньо отримати від неї свідчення тільки на керівництво батальйону "Айдар".

Думаю, (в їх розумінні - Ред.) вона повинна стати таким собі медійним рупором, який би підтримав обгрунтованість порушення справи (проти Коломойського і Авакова - Ред.) і притягнення до відповідальності і її, і Коломойського з Аваковим, яких вона ніколи в житті не бачила.

ВВС Україна: Наскільки я розумію, вона на це йти не збирається.

Марк Фейгін: Ні. Але її особливість полягає в тому, що вона чомусь вірить, що можна правдиво все розповісти, всі почують і зрозуміють.

Вона вважає, що це очевидно: сталася трагедія, був мінометний обстріл, розліт осколків у міни становить 200 метрів, осколок влучив, люди загинули.

Але шукати конкретних винних можна тільки там, де вони є. Якби цих журналістів катували або розстріляли, або хоча б мова йшла про снайпера, який тримав їх під прицілом, - ми могли б говорити про якогось винуватця. Але міномет, де площа розльоту - це футбольне поле ... Їм просто не треба було туди приходити. Треба було просто уникати можливості потрапити під мінометний обстріл у селищі Металіст, от і вся історія.

ВВС Україна: Як себе почуває Надія Савченко? Які у неї побутові умови?

Марк Фейгін: Вона почуває себе добре. Вона не хворіє, не перебуває в депресії.

Їй не вистачає активності, їй не вистачає простору - їй хочеться побігати, пострибати, займатися чимось, а так вона знаходиться в якійсь клітці, і це її сильно пригнічує.

І потім вона - людина енергійна, неспокійна. Вона переживає, як всі ці події в Україні відбуваються без неї: мовляв, як же це - війна скінчиться, а я не повернуся. Каже мені, що у неї відпустка закінчується ...

Але (я відповідаю їй, що - Ред.) ми матимемо довгу війну, і проблеми тут будуть набагато гостріші в порівнянні з тим, як без тебе обійдуться в зоні АТО. Тому що ти стала певним символом, якому, можливо, належить позначити проблему заручників в цілому - адже не можуть в пресі говорити про всіх них безперервно. І якщо на тобі це сконцентрувалося, якщо ти стала осередком цієї проблеми, значить, ти несеш на собі якусь місію, і від твоєї долі залежатиме доля всіх інших заручників.

Мені здається, що вона прониклася цим і готова тягти цю лямку. Адже сидіти - дуже важко. Там, в Воронежі, немає кондиціонерів в камері, а спека там - під сорок градусів. Їй дуже жарко, але ми їй принесли одяг, і тепер у неї є не синтетичний костюм, а шорти, майки, жіноча білизна. З цього боку, я б сказав, що у неї проблем немає.

З Марком Фейгіним спілкувався Святослав Хоменко