Іракська криза: глава уряду хоче, щоб президента судили

Нурі Малікі під час телезвернення Копирайт изображения Reuters
Image caption Прем'єр-міністр Іраку заявив, що новий президент порушив конституцію

Сили безпеки, які підтримують прем'єр-міністра Іраку Нурі Малікі, з'явились на вулицях Багдада після того, як він розкритикував президента у телезверненні.

Нурі Малікі сподівається втретє зберегти посаду керівника уряду, однак цьому можуть завадити заклики піти у відставку через повстання джихадистів на півночі країни.

Сполучені Штати закликали Ірак сформувати відкритий уряд та виступили з заявою, у якій підтримали президента Фуада Масума.

Раніше іракські курди звернулися до міжнародної спільноти з проханням про військову допомогу у боротьбі з ісламістськими силами.

США вже завдали чотири серії авіаударів по бійцях "Ісламської держави" біля міста Ірбіл, столиці іракського Курдистану.

Офіційні курдські представники заявляють, що нещодавні американські удари по ісламістах у провінції Ніневія допомогли курдським воякам відбити міста Гвер та Махмур після важких боїв.

Конституційна "криза"

У своєму телевізійному зверненні Нурі Малікі заявив, що збирається подати до суду на президента Масума через порушення ним конституції.

Коаліція, очолювана паном Малікі, виграла більшість парламентських місць на виборах у квітні, але парламент не погодився призначити його керівником уряду на третій термін. Президент Масум при цьому відмовився втрутитися та порушив встановлені строки для звернень щодо формування уряду.

"Таке ставлення відображає кризу у конституційному та політичному процесах у країні, в якій діє демократична та федеральна система", - заявив Нурі Малікі.

"Свідоме порушення конституції президентом матиме серйозні наслідки для єдності, суверенітету й незалежності Іраку та заводить політичний процес у темний тунель", - додав він.

За годину після телезвернення здебільшого шиїтські сили спецпризначення, вірні пану Малікі, з'явилися у ключових центрах Багдада. Повідомлень про випадки насилля немає.

Критики кажуть, що дії Нурі Маліки, представника шиїтів, погіршують нинішню кризу через політику, яка відповідає інтересам перш за все шиїтського населення. Як наслідок, з'явились заклики від сунітів, курдів та навіть самих шиїтів щодо відставки Малікі.

Західні країни також прагнули вплинути на іракських лідерів, щоб ті сформували уряд, де були б представлені різні політичні сили, зокрема суніти.

У США повідомили, що "уважно стежать" за ситуацією у країні.

"Сполучені Штати повністю підтримують президента Фуада Масума як гаранта іракської конституції", - повідомила представник держдепартаменту США Марі Харф.

"Ми підтверджуємо нашу підтримку вибору прем'єр-міністра, який би втілював прагнення народу Іраку через розбудову національного консенсусу та управляння на засадах залучення різних сил", - розповіла Марі Харф.