Новий уряд Іраку сформує віце-спікер Абаді

Хайдера Абаді висунули кандидатом у керівники іракського уряду Копирайт изображения AFP
Image caption Президент Іраку Фуад Маусм (другий зліва) попросив віце-спікера Абаді сформувати новий уряд

Президент Іраку Фуад Масум доручив віце-спікеру парламенту Хайдеру Абаді сформувати новий уряд, відтіснивши таким чином чинного прем'єр-міністра Нурі Малікі.

Сполучені Штати Америки підтримали такий крок.

Напередодні федеральний суд Іраку постановив, що формувати уряд має право саме Нурі Малікі, адже його блок "Держава закону" є найбільшим у новому парламенті.

Нурі Малікі заявив, що номінування Хайдера Абаді на посаду прем'єра є "порушенням конституції".

Кандидатуру Абаді висунуло об'єднання шиїтських партій країни "Іракський національний альянс".

Президент США Барак Обама назвав таке призначення "багатообіцяючим кроком вперед". Він визнав, що Ірак зараз переживає нелегкі часи та закликав політичних лідерів країни працювати спільно.

Боротьба за посаду

Боротьба навколо посади нового прем'єр-міністра Іраку відбувається на тлі протистоянь між владою та бойовиками угрупування "Ісламська держава" на півночі країни. Десятки тисяч представників релігійних та представників етнічних меншин були змушені залишити свої домівки внаслідок боїв.

Раніше Нурі Малікі звинуватив президента Фуада Масума у тому, що той всупереч закону не призначив його керівником нового уряду. Також він анонсував позов до суду проти Масума.

Нурі Малікі не приховував своїх намірів втретє посісти посаду прем'єр-міністра, попри заклики від сунітів, курдів та одновірців-шиїтів піти у відставку.

Перед цим парламент Іраку переніс засідання, присвячене виборам нового голови уряду, на 19 серпня.

У понеділок держсекретар США Джон Керрі заявив, що формування іракського уряду має вирішальне значення для відновлення стабільності у країні. Він закликав Нурі Малікі не перешкоджати цьому процесу.

Хайдер Абаді народився у Багдаді у 1952 році. У часи правління Саддама Хуйсена жив у Лондоні.

Повернувся на батьківщину у 2003 році й посів посаду міністра комунікацій. Також очолював парламентський комітет з питань фінансів.

Порушення конституції?

Коаліція на чолі з Малікі за результатами квітневих виборів забезпечила собі більшість місць у парламенті. Однак депутати не захотіли продовжувати його повноваження на третій строк, а президент Масум заявив, що не буде втручатися.

За словами Малікі, час, який відводить конституція на звернення президента до найбільшого парламентського блоку щодо висування кандидатури прем'єра, вже минув.

Критики кажуть, що дії Нурі Малікі, представника шиїтів, погіршують нинішню кризу через політику, яка відповідає інтересам перш за все шиїтського населення. Як наслідок, з'явились численні заклики від сунітів, курдів та навіть самих шиїтів щодо відставки Малікі.

Наприкінці червня Малікі відкинув пропозицію сформувати надзвичайну адміністрацію, до якої б увійшли представники всіх релігійних та етнічних груп, щоб ефективніше протидіяти джихадистам на півночі країни. За його словами, такий крок суперечив би результатам квітневих парламентських виборах, на яких переміг його блок.

Західні країни посилюють тиск на Малікі, щоб він розділив владу з іншими політичними та релігійними силами, у той час як бойовики-суніти з "Ісламської держави" захоплюють все більше територій на півночі.

Президент США Барак Обама закликав Хайдера Абаді сформувати відкритий уряд для різних груп. За його словами, це збільшить можливості отримання допомоги від Сполучених Штатів та міжнародної спільноти.

Призначення Абаді також привітали президенти Франції та Туреччини.

Авіамісії

Американська влада заявила, що її збройні сили завдали кілька авіаударів, які зупинили просування ісламістських бойовиків на півночі Іраку.

Однак у Білому домі наголосили, що не існує американського способу вирішення кризи – лише іракський уряд може об'єднати боротьбу проти ісламістів.

За останні чотири доби авіація США та Великої Британії виконала 14 успішних місій, якими було доставлено їжу, воду та медикаменти для біженців у північному Іраку.