Москва та Київ сперечаються через гуманітарний конвой

вантажівки Копирайт изображения Reuters
Image caption Київ заявляє, що російський гуманітарний конвой на кордоні України має передати вантаж представникам Червоного Хреста

Міністерство закордонних справ Росії наполягає, що Москва узгодила умови передачі гуманітарного вантажу з Києвом.

Водночас у Адміністрації президента України заявляють, що Росія не повідомляла Київ про вміст гуманітарної допомоги.

У Червоному хресті чекають конкретних даних про гуманітарну автоколону, яка направляється до кордону з Україною.

Раніше українська влада заявила, що російський "гуманітарний конвой" передасть свій вантаж на кордоні України представникам Червоного Хреста.

Узгоджений вантаж

У міністерстві зовнішніх справ РФ вважають, що заяви української влади про неузгодженість маршруту руху колони "викликають подив" і Київ висуває "нові логістичні вимоги".

Москва заявляє, що передача гуманітарної допомоги через пункт пропуску "Шебекіно-Плетенівка" на кордоні Бєлгородської та Харківській областей була узгоджена між сторонами.

"Після перетину кордону колона поїде під егідою Міжнародного комітету Червоного Хреста", - сказано в заяві прес-служби МЗС РФ.

У дипломатичному відомстві також наголосили, що "російська сторона пішла назустріч побажанням української сторони щодо маршруту колони, огляду вантажу та інших умов операції".

Серед гуманітарного вантажу, який доставлять на 262 машинах - харчі, медикаменти, електрогенератори.

Як заявили у МЗС РФ, до складу вантажу входять:

 • 69 комплектів електростанцій
 • 400 т різних круп
 • 340 т м'ясних консервів,
 • 30 т солі
 • 100 т цукру
 • 60 т молочних консервів
 • 0,8 т чаю
 • 679,5 т бутильованої води
 • 62,4 т дитячого харчування
 • 54 т медичного майна
 • 12 300 штук спальних мішків

Голова МЗС РФ Сергій Лавров заявив журналістам, що українська влада гарантувала безпеку російському конвою на території, яку контролюють українські військові.

Він висловив сподівання, що проросійські сепаратисти також убезпечать місію. З його слів, сепаратистів проінформували про гуманітарну місію.

"Я впевнений, що з їхнього боку ніяких зривів не відбудеться, вони знаходяться на території, жителі якої потребують термінової гуманітарної допомоги", - цитує пана Лаврова агенція "Інтерфакс".

Раніше заступник голови Адміністрації президента Валерій Чалий заявив, що станом на 16.40 Москва не передала ні Києву, ні Червоному Хресту списку гуманітарної допомоги.

Він висловив занепокоєння щодо повідомлень ЗМІ про велику кількість вантажівок, які прямують до українського кордону.

"Це нас дещо хвилює, бо ми хотіли б все-таки отримати розуміння, що буде розмитнюватись, які ресурси для цього потрібні", - сказав пан Чалий.

Він також наголосив, що якщо РФ хоче долучитись до надання міжнародної допомоги, то це має відбуватися у відповідності до українських та міжнародних правил.

Копирайт изображения AFP

Водночас речник Ради Національної безпеки України Андрій Лисенко заявив, що для безпеки колони гуманітарної допомоги задіють всі можливі засоби.

Він стверджує, що Антитерористична операція на сході України триватиме "не залежно від того, яким чином і як буде рухатись колона з гуманітарним вантажем".

Попередні дані

У вівторок Червоний Хрест отримав від російської сторони попередні дані щодо гуманітарного конвою, який направляється до України.

Як розповів агенції УНІАН представник організації Андре Льорш, Червоний Хрест очікує на більш конкретну інформацію.

Також представник Червоного Хреста сказав, що важко спрогнозувати, коли гуманітарний вантаж доїде до кордону.

"Ми говоримо про 280 вантажівок. Це - великий конвой. Тому важко робити прогнози, коли саме він досягне українського кордону”, - сказав пан Льорш.

Раніше представники Міжнародного Комітету Червоного Хреста (МКЧХ) повідомили кореспонденту ВВС в Женеві, що конвой гуманітарної допомоги, який прямує в Україну з Росії, є виключно конвоєм Російської Федерації.

МКЧХ поки що не бере участі у доправленні цієї гуманітарної допомоги, оскільки треба уточнити деякі питання, в тому числі про обсяг і тип допомоги, зазначили в організації.

Копирайт изображения Reuters

Крім того, перш ніж здійснити гуманітарну місію, Комітет вимагає, аби усі сторони надали гарантії безпеки.

Запитання, відповіді на які хоче отримати МКЧХ перед тим, як відправити гуманітарну місію, були передані представникам Росії і України напередодні.

У вівторок зранку, 12 серпня, адміністрація Московської області повідомила, що гуманітарна допомога вирушила у східну Україну. Колона з 280 вантажівок виїхала з підмосковного міста Наро-Фомінськ.

Про намір надіслати такий "гуманітарний конвой" напередодні у понеділок заявив президент РФ Володимир Путін.

Лідери західних країн застерегли Путіна від спроб здійснити безпосереднє військове втручання у ситуацію на Донбасі під прикриттям гуманітарних чи миротворчих місій.

Артем Кречетніков, оглядач Російської служби Бі-бі-сі:

Гуманітарна допомога, у принципі, справа хороша. Але колона вже в дорозі, і поки неясно, як все це передбачається зробити практично.

Величезна місія - 280 вантажівок, понад тисяча людей - перетне кордон, ігноруватиме українську владу та військових, розтечеться містами та населеними пунктами і почне роздавати допомогу, та буде запевняти місцевих жителів, що Росія їх не покине?

Чого доброго, почнуться мітинги й промови, в яких напевно буде сказано багато зайвого.

А де гарантія, що заодно не привезуть зброї та боєприпасів?

Ситуація нагадує історію з "флотилією свободи" у 2010 році.

Ізраїль не заперечував проти доставки гуманітарної допомоги жителям сектора Гази, але хотів перевіряти вантажі.

Палестинці і їхні закордонні друзі домагалися права завозити в Газу що завгодно без будь-якого контролю морем.

Справа закінчилася, як відомо, збройним інцидентом.

Навіть якщо мова йде виключно про провізію та ковдри, їх не можна просто скинути на асфальт і виїхати.

Знадобляться пункти розподілу, облік одержувачів, якась інфраструктура та організація. Виглядає це як спроба чи так чи інак вкорінитись на сході України і почати там розпоряджатися.

Про те, що буде, якщо хоч одного "гуманітарія" поранять або вб'ють, чого не можна повністю виключити в умовах бойових дій, і говорити не хочеться.

Якщо мова йде винятково про допомогу нужденним, вантаж, ймовірно, слід було б передати Міжнародному Червоному Хресту, що анітрохи не заважає привселюдно позначити його походження, якщо треба, зробити на коробках відповідні написи.

Масована присутність російських громадян в зоні конфлікту, як кажуть, може мати певні наслідки.