Київ не знає маршруту російського гуманітарного конвою

Російська гуманітарна допомога Копирайт изображения EPA
Image caption Колони з російською гуманітарною допомогою наближаються до кордону з Україною

Російська автоколона з гуманітарним вантажем змінила маршрут та не дійшла до КПП у Харківській області, де її вміст мали перевірити українські прикордонники.

За даними ЗМІ, автомобілі зупинились у Воронежі. У Кремлі заявляють, що колона продовжить рухатися територією Росії.

Київ збентежений такими діями та припускає пряме військове вторгнення Росії під виглядом гуманітарної допомоги для жителів сходу України.

Українська влада згодна прийняти вантаж лише за умови, що його супроводжуватимуть на території України представники Червоного Хреста. В організації заявляють, що не мають даних про вміст допомоги.

Зміна маршруту

Згідно з попередніми домовленостями, російську допомогу мали перевантажувати на нейтральній території - у Вовчанському районі на півночі Харківської області. Однак колона не дійшла до харківського кордону і звернула в невідомому напрямку.

Image caption Вантажі очікували на пункті "Плетенівка"

Як сказав губернатор Харківської області Сергій Балута у розмові з ВВС, тим, хто готувався приймати вантаж, "дали відбій".

Представник РНБО Андрій Лисенко на брифінгу в середу заявив, що українські силовики не мають інформації про рух російської колони.

Водночас, пан Лисенко наголосив, що силові колони без мандата Червоного хреста "будуть сприйматись як агресивні сили".

"Відповідно й реакція буде адекватною", - заявив Лисенко.

Представники української державної служби з надзвичайних ситуацій на умовах анонімності розповіли BBC, що колона може потрапити на територію України в районі селища Ізварине.

Кореспондент Financial Times Кортні Вівер написала в Twitter, що всі 270 автомобіль стоять на території авіабази Малишево у Воронежі.

У той же час прес-секретар президента Росії Дмитро Пєсков заявив, що конвой продовжить рухатись територією РФ, передає агенція ИТАР-ТАСС.

Він сказав, що гуманітарна акція відбувається у взаємодії та під егідою Червоного Хреста.

У Червоному Хресті раніше заявили, що не контролюють вантаж і не можуть сказати ні куди направляються вантажівки, ні що у них знаходиться, оскільки представників організації немає у складі колони.

Речник Червоного Хреста Андре Льорш зазначив, що за його даними, Росія раніше сповістила український Червоний Хрест, що везе 280 вантажівок до України і надала тільки загальний опис вмісту машин.

АП припускає військову інтервенцію Росії

Речник українського президента Святослав Цеголко у середу заявив, що українська влада припускає пряме військове вторгнення Росії під виглядом гуманітарної допомоги для жителів сходу України.

Друга версія подій, як заявили у Адміністрації президента, - провокації з вантажем на території Харківської області, при якому можлива агресія з боку Москви.

Третій варіант, як сказав речник пана Порошенка, передбачає, що російський вантаж доправлять до найближчого до Луганська пункту пропуску, де його просканують українські прикордонники і місія ОБСЄ, і тільки тоді пропустять до обласного центру разом із представниками Червоного Хреста.

Водночас пан Цеголко сказав, що комітет Червоного Хреста запропонував виступити гарантом доставки міжнародної гуманітарної допомоги до Луганська.

"Учора Україна погодилася прийняти російську частину гуманітарної допомоги у разі, якщо вона буде перевантажена на орендовані Червоним Хрестом вантажівки та супроводжуватиметься виключно представниками Червоного Хреста. Але Росія відкинула таку пропозицію", - сказав пан Цеголко.

Власна допомога

Українська влада неодноразово заявляла, що прийматиме гуманітарну допомогу лише від Червоного хреста та в рамках встановлених міжнародних процедур.

"Будь-які види гуманітарної допомоги Україна може приймати виключно в межах міжнародного права і виключно від Червоного Хреста", - заявив прем’єр-міністр Арсеній Яценюк на засіданні уряду у середу.

В той же час в Кабміні повідомили, що готують власні колони гуманітарної допомоги для мешканців зони АТО, а 270 тонн гуманітарних вантажів вже доставили в ці області.

Прем'єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив, що вже зібрали близько 6 млн доларів міжнародної допомоги для жителів Донбасу. Окрім того, як сказав пан Яценюк, уряд виділяє 10 мільйонів гривень на закупівлю товарів першої необхідності для мешканців у зоні АТО.

У той же час генеральний секретар ООН Пан Гі Мун у розмові з президентом Петром Порошенком запропонував, щоб ООН долучилася до координації міжнародної гуманітарної допомоги Україні.

Як повідомила прес-служба президента, генсек ООН зазначив, що занепокоєння щодо розвитку подій в Україні - зростає.

Раніше лідери західних країн застерегли президента Росії Володимира Путіна від спроб здійснити безпосереднє військове втручання у ситуацію на Донбасі під прикриттям гуманітарних чи миротворчих місій.