Бордо з "Костромським": французькі сири беруть паузу

Французькі сири беруть російську паузу
Image caption Французькі сири беруть у Росії перерву на 12 місяців

Російське ембарго на фрукти, овочі, рибу, сири, м’ясо, а тепер і фуа-гра з паштетами з країн ЄС – одна з найпоширеніших тем для дискусій у Франції. Але передусім ця тема обговорюється у політичному та експертному середовищі.

Першою реакцією були такі знайомі українцям французькі слова як "шок" та "кошмар". Компанії, які постачають французькі продукти харчування на російський ринок, почали відразу отримувати телефонні дзвінки з питанням, що робити з фурами, які вже перебувають поблизу кордону з Росією.

"Ми досі аналізуємо цю новину з фінансової й економічної точки зору. У багатьох підприємців і компаній зараз весь транспорт стоїть на кордоні з Росією, повністю заблокований. А фрукти й овочі швидко псуються… Ми очікуємо реакції з боку владних інституцій, вони мають нас підтримати і компенсувати наші збитки", - розповідає Даніель Соареш, представник Асоціації виробників овочів і фруктів.

Санкції та відпустки

Серпень є традиційним місяцем масових відпусток як у Франції, так і сусідній Бельгії. Тому поява на робочому місці в Брюсселі Дачіана Чолоша, комісара ЄС з питань сільського господарства, говорить сама за себе – довгий список заборонених Росією продуктів викликав у Європі занепокоєння.

Фахівці з харчової промисловості всіх країн ЄС збираються на термінові зустрічі, аби випрацювати спільний механізм, зручний для всіх 28 країн Європейського Союзу.

Фермери ж чекають остаточного рішення у Брюсселі, не перериваючи відпусток, - воно буде не раніше вересня.

"Зараз період літніх відпусток, люди зайняті іншим. Ті ж, хто цікавиться цим питанням на споживацькому рівні, думають, що їх це не стосується. Може, продуктів на внутрішньому ринку стане більше, але ціни для нас все одно не знизяться. Фрукти й овочі викинуть у сміття, а сири і ковбаси будуть зберігати на потім. На життя пересічних французів, на мою думку, санкції не вплинуть", - сказав ВВС Україна підприємець Жиль Калейро.

Копирайт изображения AFP
Image caption Французьке вино у Росії поки не заборонили, але без доброго сиру воно не смакуватиме, кажуть гурмани

Якщо згадати події у Брюсселі у 2012 році, коли фермери не погодилися зі зниженням закупівельної ціни і вилили мільйони літрів молока на будівлю Європарламенту, то тепер, скоріше за все, французів радше чекатимуть гори гнилих помідорів чи персиків у Брюсселі, ніж дешевші овочі і фрукти на ринках.

Політик Жак Міар називає санкції ЄС проти Росії "самовбивчими для Франції та Європи в цілому".

Його особливо непокоїть доля компаній, що реалізовують фрукти та овочі, бо вони вже виростили свої врожаї, орієнтуючись на бізнес-плани, розроблені до запровадження ембарго, – нині їм треба шукати нові ринки, що майже неможливо, бо на цей рік більшість із них уже насичена.

Чи варто боятися Путіна?

Однак, незважаючи на занепокоєння деяких політиків, економісти спокійні і налаштовані оптимістично. Газета Le Monde опублікувала причини того, чому Франції не варто "боятися" Путіна.

  1. Франція у першій десятці країн-експортерів в Росію, однак, за різними даними, на 8-му чи 10-му місці. Далеко попереду залишаються Німеччина, Нідерланди та Іспанія.
  2. Франція постачає до Росії передовсім військову продукцію, технічне обладнання, продукти фармацевтичної індустрії і парфуми. Харчова промисловість займає всього 8% з усього експорту з Франції до Росії. Ба більше, левову частку з них складають продукти виноробства, які не підпадають під ембарго.
  3. Санкції стосуються передусім сирів, м’яса, фруктів, а це, згідно з даними ООН щодо світової торгівлі, коштуватиме французам 330 млн доларів (250 млн євро), що складає менше 1,5% від загального обсягу французького експорту цих продуктів харчування.
Image caption Французи пишаються багатством асортименту сирів

Відповідно, більшість французьких товарів, на які Росія наклала санкції, – це продукти преміум-сегменту: делікатесні сири і паштети, фуа-гра, устриці. Саме ці закуски під французьке вино та шампанське і полюбляють заможні російські гурмани.

Сир "Костромський" або "Пошехонський", не кажучи вже про плавлені сирки, аж ніяк не зможуть замінити "Камембер" чи "Рокфор", особливо під поки не заборонені вина з Бордо чи Бургундії, пише Le Monde.

Тому французи, які неабияк пишаються своєю сирною культурою, твердять, що відмова від їхньої молочної продукції – для росіян гірша. І для повноти картинки ще й показують по телебаченню матеріали з Росії про розпач імпортерів продуктів преміум-сегменту.

Скільки б французькі гурмани не голосили про "моветон" відсутності якісної сирної тарілки поруч із келихом витриманого червоного з Бордо, економісти зауважують, що втрати сільгоспвиробників Франції не будуть для економіки країни дуже болісними. Й одна з головних причин - ініціатива запровадити на рівні ЄС механізми відшкодування збитків окремим країнам, які найбільше постраждають від економічних санкцій проти Росії і запроваджених росіянами заходів у відповідь на західні санкції.