Росія переконує США у безпечності "гуманітарної колони"

Колона Копирайт изображения AFP

Міністр оборони Росії переконує свого американського колегу, що у колоні гуманітарної допомоги, яку Росія відправила в Україну, немає військових.

Про це повідомляють у США. Сергій Шойгу заявив Чаку Хейгелу, що колона не буде використана як привід для вторгнення.

Напередодні Рада міністрів закордонних справ країн-членів Євросоюзу на засіданні у Брюсселі обговорила ситуацію в Україні.

Дипломати заявили, що будь-які військові дії Росії щодо України, у тому числі і під приводом гуманітарної допомоги, будуть порушенням міжнародного права.

У Росії таку інформацію спростовують і водночас попереджають про можливі диверсії проти гуманітарної автоколони з РФ, яка стоїть на кордоні з Україною.

Гарантії Росії

Як сказано у повідомленні Пентагону, міністр оборони США зажадав від Росії пояснень щодо колони:

"Міністр Шойгу "гарантував", що у гуманітарному конвої немає російських військових і що він не використовується як привід для майбутнього вторгнення в Україну".

Україна, своєю чергою, наполягає на повній інспекції вантажу, українські прикордонники вже прибули до конвою, але ще не пропустили його.

Як розповідає кореспондент ВВС, який прямував за колоною, коли відкрили деякі з майже 300 вантажівок, журналісти були вражені, наскільки порожніми вони були.

У Міжнародному комітеті Червоного хреста кажуть, що, згідно з домовленістю, українські прикордонники оглянуть вантаж, а потім його допустять а територію України у супроводі Червоного Хреста.

Згодом вантажівки розвантажать десь у Луганську і порожніми повернуть до Росії.

Росія, зі свого боку, у п'ятницю заявила, що на шляху, яким, як передбачається, пройде колона, посилюються бойові дії.

У той же час міністерство закордонних справ Росії заявляє про підготовку в Україні диверсій, спрямованих на те, щоб зірвати доставку російської "гуманітарної колони" до Луганська.

Зокрема, російські дипломати нібито мають дані про те, що "диверсійна група карального батальйону "Айдар" планує "замінувати" трасу в Луганській області, щоб знищити російський "гуманітарний вантаж".

Також російське МЗС упевнене, що сили АТО ведуть бої у регіоні саме з метою "перерізати шлях проходження гуманітарної колони" до Луганська.

Україна натомість наголосила, що частково знищила російську колону військової техніки, яка минулої ночі, за повідомленням Києва та західних журналістів, перетнула кордон. Росія спростувала це і назвала "фантазіями".

Декілька іноземних ЗМІ повідомили, що в ніч на п'ятницю півсотні російських БТРів проїхали з Росії в бік України через неконтрольований українськими прикордонниками пункт пропуску "Ізварине".

У ФСБ Росії у Ростовській області заявили, що "мобільні групи прикордонників" патрулюють райони на кордоні, але винятково на території Росії.

Президент Петро Порошенко у телефонній розмові з британським прем’єр-міністром Девідом Кемероном повідомив , що українська артилерія знищила частину російської військової техніки, яка увійшла на територію України.

Посилення санкцій

У п'ятницю Брюссель закликав Росію припинити будь-які акції на українсько-російському кордоні, зокрема перестати постачати зброю та відвести свої війська.

Міністри ЄС наголосили на необхідності дипломатичного вирішення ситуації, зокрема - дотримання "мирного плану" президента Петра Порошенка.

У ЄС також попередили Росію про можливість посилення санкцій.

Міністр закордонних справ України Павло Клімкін повідомив, що у неділю у Берліні відбудеться зустріч із міністрами закордонних справ Німеччини, Франції та Росії щодо ситуації в Україні.