Джуліан Ассанж "залишить" посольство Еквадору

Ассанж
Image caption Пан Ассанж виступив у посольстві Еквадору, де він живе впродовж двох останніх років

Засновник Wikileaks Джуліан Ассанж каже, що поїде з посольства Еквадору у Лондоні після дворічного перебування.

Він не повідомив інших деталей, але речник Wikileaks Крістінн Графнссон підтвердив, що Ассанж може невдовзі залишити посольство.

Пан Графнссон пізніше заявив, що Джуліан Ассанж зможе залишити будинок, коли британський уряд "відкличе облогу".

Джуліана Ассанжа розшукують для допиту щодо звинувачень у сексуальних злочинах у Швеції.

Після прес-конференції пан Графнссон заявив: "Планується його від'їзд, як тільки британський уряд вирішить виконувати свої зобов'язання відповідно до міжнародних домовленостей та відкличе облогу посольства – усе просто".

Міністр закордонних справ Еквадору Рікардо Патіно заявив, що вони продовжуватимуть надавати "захист" пану Ассанжу.

Приречені на поразку

43-річного Джуліана Ассанжа викликають на допит у Швеції через звинувачення двох жінок, які він відкидає. У червні 2012 він отримав притулок у посольстві Еквадору незабаром після того, як суд вирішив його екстрадувати.

Пан Ассанж каже, що побоюється, аби його не передали до США, тому що Wikileaks опублікувало секретні військові документи Сполучених Штатів про війни в Афганістані та Іраку.

У серпні 2012 він отримав дипломатичний притулок у Еквадорі, відтоді живе у посольстві тієї країни у Лондоні.

Британські видання у минулі вихідні писали, що в Ассанжа за цей час з'явилися проблеми із серцем та хронічне захворювання легень.

Під час прес-конференції разом із паном Патіно Джуліан Ассанж зазначив, що під час перебування у посольстві його здоров'я погіршилося.

Водночас австралієць заявив, що причини його від'їзду із посольства зовсім не ті, про які "повідомляє преса Мердока", але детальніше розповідати не став.

Якщо він таки поїде із посольства Еквадору, Джуліана Ассанжа можуть одразу ж арештувати та екстрадувати до Швеції.

Копирайт изображения Getty
Image caption Ті, хто підтримують засновника Wikileaks, влаштували протест по тому, як шведський суд залишив у силі ордер на його арешт

Це може статися впродовж 10 днів після арешту, якщо не буде поважних причини відкласти екстрадицію.

За словами кореспондента ВВС з юридичних питань, Ассанжа можуть заарештувати і утримувати у клініці під охороною у разі, якщо він потребує медичної допомоги.

Але будь-який аргумент на користь того, що пана Ассанжа не можна екстрадувати через стан здоров'я, "майже напевно не візьмуть до уваги", вважає кореспондент ВВС.

"Це майже немислимо, що екстрадицію можуть зупинити через проблеми зі здоров'ям, якщо це екстрадиція до країни-члена Європейської системи ордерів на арешт, - каже він. - Усі ці країни мають гарні клініки та медичну техніку".

Кращій клімат

Пан Патіно сказав на прес-конференції, що уряд Еквадору намагатиметься зустрітися із міністром закордонних справ Британії Філіпом Хеммондом, щоб обговорити справу Ассанжа.

Зміни до британського закону про екстрадицію створили кращі умови для домовленостей щодо справи Джуліана Ассанжа.

"Прийшов час звільнити Джуліана Ассанжа. Прийшов час поважати його права", - додав він.

Перший шведський ордер на арешт Ассанжа видали у 2010 році. Минулого місяця суд у Стокгольмі залишив його у силі.

Поліцейські залишаються навколо будинку посольства, де вони цілодобово чергують впродовж останніх двох років.

Лондонська муніципальна поліція вже витратила 6,4 млн фунтів на чергування біля посольства із червня 2012 року, зокрема і 1,1 млн фунтів за понаднормовий час.