HRW: у Донецьку порушено Женевські конвенції

Донецьк Копирайт изображения EPA
Image caption Полонених прогнали центральною вулицею Донецька на День Незалежності

Міжнародні правозахисники заявили, що акція, влаштована проросійськими сепаратистами в Донецьку, порушує Женевську конвенцію, яка вимагає гуманного і шанобливого ставлення до військовополонених.

В неділю проросійські сепаратисти провели строєм у центрі Донецька полонених українських військових. Таким чином лідери угруповання "Донецька народна республіка" відповіли на святкування Дня незалежності України.

На кадрах з Донецька видно, як центром міста проходить колона з кількох десятків полонених у супроводі озброєних сепаратистів. У цей час натовп на узбіччі скандує: "Фашисти".

За колоною полонених проїхали поливні машини.

"Воєнний злочин"

"Хода українських солдатів у Донецьку порушує заборону Женевської конвенції на принизливе й образливе поводження, це образа гідності", - написала на своїй сторінці у Twitter заступник директора регіонального відділення правозахисної організації Human Rights Watch Рейчел Денбер.

У статті 3 Женевської конвенції, прийнятої після Другої світової війни, яка застосовується до всіх збройних конфліктів, міститься категорична заборона на "посягання на людську гідність, зокрема образливе і принизливе ставлення".

Дана хода є очевидним порушенням цієї абсолютної заборони і може розглядатися як воєнний злочин, написав на сайті HRW представник організації Оле Сольвенг.

Тим часом в українському уряді висловили сумніви в тому, що люди, проведені під конвоєм вулицями Донецька, насправді полонені українські солдати.

"Не виключаю, що хтось там був з реально захоплених у полон, але також і не виключаю, що там були і статисти, взяті з найближчої колонії за принципом "жити хочеш і не так розкарячишся", - написав на своїй сторінці у Facebook радник міністра внутрішніх справ України Антон Геращенко.

Копирайт изображения AFP
Image caption Донецьк 24 серпня

Геращенко також повідомив, що в суботу в Костянтинівці спецгрупою МВС після запеклого збройного опору був затриманий особистий охоронець Ігоря Стрєлкова (Гиркинa). Українська влада розраховує отримати від нього інформацію про таємниче зникнення однієї з ключових фігур сепаратистського руху на сході України.

Копирайт изображения EPA
Image caption Натовп скандував "Ганьба"

У центрі Донецька також пройшов мітинг, на якому виступив один із лідерів сепаратистів Олександр Захарченко.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Мешканці Донецька фотографувалися на пам'ять

В неділю вранці в центрі Києва пройшов військовий парад з нагоди 23-й річниці незалежності України. У ньому взяли участь близько півтори тисячі військовослужбовців і курсантів, а також військова техніка.

"Вітчизняна війна 2014-го року"

Виступаючи на Майдані, президент України Петро Порошенко оголосив, що військова техніка прямо з параду прямує на схід України, в зону проведення антитерористичної операції проти проросійських сепаратистів.

Приймаючи військовий парад у центрі Києва з нагоди Дня незалежності України, президент Порошенко заявив, що військовий конфлікт на сході країни "увійде в історію як Вітчизняна війна 2014-го року".

Копирайт изображения Reuters
Image caption Президент Порошенко пообіцяв зміцнити українську армію

Петро Порошенко заявив, що "агресія проти України вийшла за рамки двосторонніх відносин, ця війна руйнує світовий порядок".

"Вона, можливо, так і ввійде в історію як Вітчизняна війна 2014-го року. Війна проти зовнішньої агресії, за Україну, за її волю, за честь і славу, за народ, за незалежність", - додав він.

Пізніше, на морському параді в Одесі, Петро Порошенко сказав, що українці повинні залишатися єдиним народом.

"Ми пишаємося і високо цінуємо внесок наших російськомовних співвітчизників на захист спільної Батьківщини. Я впевнений, нам усім необхідно відкинути міфологію минулих років про уявний поділ країни на російськомовних і україномовних. Ми будемо жити всі разом, бо ми єдиний народ, і це головне досягнення країни за 23 роки незалежності", - заявив президент.