Росію не запросили на саміт НАТО

NATO Копирайт изображения AFP

"Російська Федерація не запрошена на саміт НАТО у Вельсі", - повідомили ВВС у Північноатлантичному альянсі.

Зустріч країн НАТО на найвищому рівні пройде у Великій Британії 4-5 вересня.

Очікується, що на саміт до Ньюпорта, що у британському Вельсі, приїде український президент Петро Порошенко.

Очікується, що в ході зустрічі обговорюватимуться відносини НАТО з Україною та НАТО з Росією.

Саміт пройде в умовах, коли глобальна безпека постає перед загрозами, що роблять ситуацію непередбачуваною, а "дії Росії проти України кинули виклик фундаментальним принципам Європи".

Перегляд співпраці

Однією із головних на зустрічі у Вельсі стане українська криза та виклики, які постали разом із нею.

На відміну від зустрічей попередніх років, Росія не братиме участі у цьогорічному саміті. Цю інформацію, оприлюднену російськими ЗМІ, ВВС підтвердили в прес-службі Північноатлантичного альянсу.

За словами російських дипломатів, яких цитує російський "Коммерсантъ", у Москві на запрошення і не розраховували, однак російська сторона була готова продовжувати спільну роботу і жалкує про призупинення спільних із НАТО проектів.

"Російсько-українська криза показала нестабільність у сфері безпеки та підкреслила необхідність для Альянсу пристосовуватися до нових умов", - йдеться в заяві, опублікованій на сайті організації.

Копирайт изображения Reuters

Союзні лідери мають ухвалили на зустрічі "План готовності до дій". Він дасть змогу силам НАТО отримати краще оснащення, швидше реагувати та бути готовими до змін у сфері безпеки в Європі. Альянс має бути готовий зустрітися із викликами, де б вони не виникали, зазначають у заяві.

"На саміті у Вельсі Альянс перегляне свої відносини із Росією", - також йдеться у оприлюдненому комюніке.

При цьому там обіцяють "посилити співпрацю з Україною". Зустріч комісії НАТО-Україна пройде у перший день саміту, кажуть в організації. Її відвідає український президент Перо Порошенко.

Двері для діалогу

Призупинити співпрацю із Росією в Альянсі вирішили після анексії Криму. Тоді у НАТО заморозили усі "цивільні та військові взаємодії" з Росією.

При цьому в організації запевняють, що "залишають відкритими двері для діалогу щодо ситуації в Україні".

Генеральний секретар НАТО Андрес Фог Расмуссен минулого тижня засудив відрядження російського "гуманітарного конвою" до України без згоди офіційного Києва.

"Це - кричуще порушення Росією її міжнародних зобов'язань, в тому числі взятих на себе у Берліні та Женеві", - заявив він, додавши, що ці події можуть лише поглибити кризу в регіоні, яку Росія сама створила і продовжує розпалювати.

У НАТО відкрито заявляють, що Росія напряму підтримує бойовиків на сході України: Москва, за даними Альянсу, перекидає через кордон значні обсяги зброї та військової техніки, а також нарощує свої сухопутні війська й авіацію поблизу українсько-російського кордону.

У Росії звинувачення відкидають та називають їх "порожніми" та "позбавленими сенсу".