Путін: у Росії та України ще багато відкритих питань

новини Копирайт изображения AFP
Image caption Зустріч Порошенка і Путіна тривала близько двох годин

Президент Росії Володимир Путін по завершенню зустрічі з українським колегою в Мінську повідомив, що сторони обговорили економічну взаємодію та ситуації на Донбасі.

Президент Петро Порошенко, в свою чергу, заявив про підготовку плану щодо якнайшвидшого припинення вогню в Україні.

Зустріч Петра Порошенка і Володимира Путіна тривала близько двох годин. У Мінську вони потиснули один одному руки.

"Складні переговори"

Президент Росії Володимир Путін після завершення зустрічі повідомив, що політики "предметно" не обговорювали умови припинення вогню на сході України.

Російський президент наголосив, що мирний процес є "справою самої України, Донецька, Луганська", однак Росія, з його слів, може сприяти забезпеченню припинення вогню.

Щодо 10 затриманих російських десантників на території України, президент Володимир Путін ствердив, що вони патрулювали кордон і "могли опинитися на українській території".

Окрім того, як ствердив президент РФ, сторони досягли певні домовленості щодо гуманітарної допомоги східним регіонам. Також, за словами Путіна, сторони погодились відновити діалог щодо газу.

Насамкінець Володимир Путін ствердив, що у Росії та України залишається "ще багато відкритих питань", в вирішенні яких, з його слів, зацікавлені обидві країни та їх європейські партнери.

Президент Петро Порошенко в той же час ствердив, що Україна і Росія проведуть консультації між прикордонними відомствами і генеральними штабами обох країн у контексті врегулювання ситуації на Сході.

"У ході зустрічі обговорювалось ключове питання - закриття українсько-російських кордонів для унеможливлення переміщення техніки, найманців та боєприпасів. ", - повідомила прес-служба голови української держави.

Пан Порошенко зазначив, що будь-які угоди про припинення вогню мають бути узгоджені обома сторонами.

Президент Порошенко назвав переговори у Мінську "жорсткими і складними". Пан Порошенко заявив, що глави держав "євразійської трійки" підтримали його мирний план щодо врегулювання ситуації на сході України.

Також вночі у Мінську Петро Порошенко провів перемовини з верховним комісаром ЄС з питань безпеки і зовнішньої політики Кетрін Ештон. Це була друга зустріч пана Порошенка і пані Ештон за добу.

У вівторок в столиці Білорусі завершились переговори у форматі "4+1" за участі Петра Порошенка, російського президента Володимира Путіна, лідерів Білорусі, Казахстану, а також представників Євросоюзу.

Кетрін Ештон за результатами цієї зустрічі заявила, що ЄС запропонував почати переговори про перемир'я в Україні.

"Я запропонувала почати переговори про припинення вогню в Україні, встановлення повноцінного контролю кордону і доставки гуманітарної допомоги в повній відповідності з міжнародними нормами", - підкреслила вона.

Певні домовленості

Олександр Лукашенко на підсумковій прес-конференції заявив, що у Мінську "переговори були непростими, але діалог був предметним і гранично відвертим".

За словами пана Лукашенка, у Мінську протягом чотиригодинної зустрічі висловилися всі сторони і досягли певних домовленостей.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Петро Порошенко і Володимир Путін потисли руки в Мінську

"Стосовно мирного урегулювання на сході всі погодилися з пропозицією Петра Порошенка зробити Мінськ місцем для регулярних зустрічей в форматі Україна-Росія-ОБСЄ", - повідомив президент Білорусі.

Групі, як повідомив пан Лукашенко, запропоновано зібратися в якнайкоротші терміни, а Петро Порошенко наполягає, щоб ця зустріч була вже завтра.

Президент Білорусі розповів, що при обговоренні конфлікту на сході України "всі зійшлися на думці про необхідність деескалації, звільнення заручників, вирішення проблем з біженцями, гуманітарного сприяння та інших питань".

"Позиції сторін відрізняються, іноді кардинально, але важливо, що всі сходилися в одному - треба шукати компроміс", - розповів про результати зустрічі пан Лукашенко.

Президент Білорусі наголосив, що важливо запобігти гуманітарній катастрофі особливо перед зимовим періодом.

Також пан Лукашенко повідомив, що під час зустрічі сторони підтримали пропозиції Нурсултана Назарбаєва "продовжити обговорення проблемних питань по Україні в сьогоднішньому форматі".

Копирайт изображения AFP
Image caption Олександр Лукашенко каже, що перемовини були відвертими

Олександр Лукашенко розповів, що президенти Росії і України домовились зустрітися у форматі віч-на-віч.

"На жаль ситуація там (в Україні – ред.) зайшла настільки далеко, що без принципових рішень на найвищому рівні жодні окремі кроки, технічні домовленості не призведуть до врегулювання", - повідомив Олександр Лукашенко.

"Зняти стурбованість"

Копирайт изображения AFP Getty
Image caption Сторони домовились продовжувати переговори

За результатами зустрічі в Мінську, як повідомив пан Лукашенко, сторони запропонували інтенсифікувати роботу групи Україна-Росія-ЄС, "щоб уже до 12 вересня робоча група напрацювала пропозиції по зняттю стурбованості Митного союзу, РФ стосовно угоди про асоціацію України з ЄС".

За словами пана Лукашенка, зробити це потрібно до ратифікації договору про Асоціацію Україною.

"Після ратифікації в українському парламенті цього договору розмова і переговори України з Митним союзом і Росією про подальше економічне співробітництво і Зону вільної торгівлі не має сенсу", - зазначив пан Лукашенко.

Під час зустрічі у Мінську президент України Петро Порошенко, який виступав російською мовою, закликав прийняти його мирний план щодо врегулювання ситуації на сході країни.

Володимир Путін у Мінську повторив офіційну позицію Москви, сказавши, що кризу в Україні не можна вирішити силовим шляхом. При цьому Путін в черговий раз дистанціювався від сепаратистів.