Хто долучиться до Блоку Петра Порошенка

Порошенко, Луценко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Петро Порошенко доручив Юрію Луценку розбудовувати президентську партію

Партія "Солідарність" отримала ім’я Петра Порошенка, а її новим керівником став Юрій Луценко. Але чіткої відповіді, хто увійде до списку оновленої пропрезидентської партії журналісти поки що не отримали.

У середу, 27 серпня, у Києві відбувся десятий з’їзд партії "Солідарність", яку заснував Петро Порошенко, а очолював соратник президента - депутат Юрій Стець.

Маловідома до цього структура отримала назву "Блок Петра Порошенка" й оголосила про намір зібрати якомога більше "демократичних політиків" у своєму списку на виборах.

Раніше депутати не змогли ухвалити поправки до виборчого закону й передбачити можливості участі в перегонах блоків партій.

Розбудовувати президентську партію Петро Порошенко доручив колишньому міністру внутрішніх справ Юрію Луценку.

Як заявив пан Луценко, до свого списку партія спробує залучити Арсенія Яценюка та Олександра Турчинова, які вийшли з "Батьківщини", а також Віталія Кличка із соратниками.

З Юлією Тимошенко і "Батьківщиною", за словами керівників БПП, вони спробують укласти "мирову угоду" щодо ненападу та майбутньої коаліції.

Виборчий список партії Юрій Луценко пообіцяв представити на другому етапі з’їзду на початку вересня.

Скромний з’їзд

З’їзд "Солідарності" контрастував з аналогічними зібраннями президентської партії часів Віктора Януковича.

Біля прес-центру стадіону "Олімпійський" не було міліції, охорони та перевірок. Аби не великий плакат "Солідарність – партія Петра Порошенка", важко було б здогадатися, що тут з’їзд президентської партії.

"Президент має бути, хоча жодних формальних посад він не отримає", - відповідав на питання журналістів Юрій Луценко, який тоді ще не хотів підтверджувати інформацію про своє обрання головою партії.

Незабаром підійшли кілька охоронців, які таки почали монтаж металошукачів та готувати приїзд президента.

Більшість делегатів не дуже відомі особи, проте деякі знакові політики тут з’явилися. Олексій Гончаренко з Одеси, Лев Парцхаладзе, який керує київською обласною "Солідарністю", депутати парламенту Володимир Ар’єв, Олександр Бригинець, Ірина Луценко, Ігор Гринів та Дмитро Андрієвський.

Зі "старої гвардії" політиків на з’їзд у якості делегата від Харкова прибув Володимир Філенко. У приватних розмовах депутати підтверджували – головна мета з’їзду – перейменувати партію та обрати пана Луценка новим головою.

Навколо формування виборчого списку, за їх словами, дебати ще тільки починаються.

Запізнення Порошенка

З’їзд розпочався з годинним запізненням. При цьому Петро Порошенко прибув вже на його кінцівку.

Спочатку делегати обрали нового голову. Юрій Луценко у своїй промові говорив про необхідність єдності всіх демократичних сил, про нестійку більшість у Раді, третину якої складали колишні регіонали і навіть цитував Дмитра Донцова щодо намагань Росії "загарбати Україну".

Коли ж Юрій Луценко оголосив про ініціативу перейменувати партію в "Блок Петра Порошенка", президент зайшов якраз під цю назву.

"Коли я підписав дозвіл на використання мого прізвища в назві – це була не формальність, маємо об’єднатись для втілення моєї програми", - почав свою промову Петро Порошенко.

Він повідомив, що в середині вересня передасть до Верховної Ради угоду про асоціацію з ЄС, а до 12 вересня закінчаться всі консультації щодо її імплементації.

Копирайт изображения Bogdan.Kutiepov
Image caption У квітні 2013 року Петро Порошенко та Юрій Луценко хрестили дочку Юрія Стеця

Головною метою України Петро Порошенко назвав вступ до ЄС, чітку перспективу якого країна має отримати до 2020 року.

З трибуни з’їзду президент заявив, що він щойно опублікував указ про проведення дострокових виборів парламенту 26 жовтня і закликав всі "демократичні сили" об’єднуватися навколо "Блоку Петра Порошенка".

"Якщо комусь заважає такий формат нашої передвиборчої моделі, зараз треба підписати декларацію про об'єднання після перемоги на парламентських виборах", - заявив президент.

Він закликав, щоб після виборів не було багатомісячних "коаліціад", а угода про її утворення була укладена ще до виборів.

Президент попросив партію прозоро формувати виборчий список і не повторювати помилок минулого.

Пан Луценко насамкінець заявив, що перед партією стоїть важке завдання провести заміну назви партії, щоб встигнути взяти участь у виборах.

"Зараз назву можна змінити за кілька днів, служба реєстру працює добре, проблеми з цим були за часів попереднього президента", - розповів BBC Україна представник президента в парламенті Руслан Князевич.

Хто у блок?

Партія отримала гучну назву блоку, проте поки що не відомо, хто ж таки до нього долучиться.

У середу міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив, що він, а також Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов та низка інших політиків покинули партію "Батьківщина".

Проте чи долучаться до вони до БПП, керівники партії нічого повідомити не змогли.

"Якщо люди вийшли зі своєї партії, до за законом, мають право балотуватися від інших", - прокоментував юридичний нюанс ситуації пан Князевич.

Не зміг назвати точно політиків, які підуть на вибори за списком БПП, і Юрій Луценко.

"Ведемо перемовини про об’єднання з Яценюком, Турчиновим, Аваковим, Парубієм та Кличком", - розповів BBC Україна Юрій Луценко.

Він анонсував спробу домовитися з усіма "демократичними силами" щодо узгоджених кандидатів на мажоритарних округах.

Співрозмовники BBC Україна у приватних розмовах підтвердили, що перемовини щодо приєднання до списку БПП ведуться з "Ударом" та командою Арсенія Яценюка і Олександра Турчинова.

Але за словами співрозмовника, перемовини з Віталієм Кличком йдуть складно, про що свідчить відсутність на з’їзді лідера "Удару". Справа у тому, що участь у списку партії "Блок Петра Порошенка" може нашкодити рейтингу та бренду самого "Удару".

Пан Яценюк з Олександром Турчиновим, за словами співрозмовників, також можуть піти на вибори окремо.

Згідно із законом про вибори народних депутатів, реєстрація виборчих списків партій закінчиться за сорок днів до виборів, а тому переговори можуть тривати ще більше тижня.