Чи треба запроваджувати воєнний стан?

Українські військові Копирайт изображения EPA

Останніми днями знову актуалізувалося питання про можливість введення воєнного стану в Україні.

Такий крок, поміж іншого, означатиме скасування вже призначених парламентських виборів, а також можливість обмеження деяких прав і свобод громадян та введення комендантської години.

Однозначної думки про доцільність воєнного стану в Україні немає. Деякі експерти говорять про те, що цей стан потрібно було ввести вже давно. Інші ж кажуть, що він не може бути панацеєю у нинішніх умовах.

Водночас сьогодні президент України Петро Порошенко відмінив візит до Туреччини та скликає засідання РНБО.

"Треба було вводити вже давно"

Ввести воєнний стан деякі політики закликають вже давно.

У четвер з відповідним закликом до президента України звернулась лідер партії "Батьківщина" Юлія Тимошенко.

"Необхідно ввести воєнний стан у Донецькій та Луганській областях. Це багатократно посилить можливості нашої оборони, скоординованість", - заявила вона.

Український парламент, за її словами, повинен зібратися на позачергове засідання для затвердження введення воєнного стану у двох східних областях, а також для звернення про надання Україні дієвої військової допомоги до урядів та народів усього світу.

Схожої думки притримується і екс-міністр оборони Анатолій Гриценко.

"Воєнний стан треба було вводити вже давно, щоб увесь світ зрозумів - що в Україні зараз воєнна агресія з боку РФ, а не внутрішній конфлікт, про який говорить Путін і дехто з європейців у це вірить", - каже політик.

Політолог Віктор Небоженко акцентує увагу на тому, що введення воєнного стану дозволить ще й зрозуміти, хто з політиків та військового командування безпосередньо відповідальний за ситуацію.

"Воєнний стан дозволяє виділити групу політиків, які несуть відповідальність за порятунок країни. Зараз у нас є Кабмін, є президент, є Верховна Рада, РНБО. Ніби всі рятують Україну, а ситуація погіршується з кожним днем. Разом з мобілізацією, перекриттям кордонів, боротьбою з мародерством це принесе свій результат.

Не панацея

Водночас, як говорять експерти, воєнний стан не може бути панацеєю.

"Відверто кажучи, переваг від введення військового стану не так багато. Зараз, коли надходять тривожні новини з фронту, які посилюються ще й соціальними мережами, люди часто схильні бачити в одному якомусь рішенні панацею від всіх проблем. Але не можна сказати однозначно, що такий крок вирішить всі питання", - розповідає військовий експерт Ігор Семиволос й акцентує увагу на психологічному аспекті такого кроку, "про який всі говорять".

Політичний аналітик Інститут Євро-Атлантичного співробітництва Володимир Горбач також закликає не розцінювати воєнний стан та загальну мобілізацію як обов'язковий крок за нинішніх умов.

"Поставити всіх до зброї, а потім не знати, як цих людей екіпірувати та озброїти - це не вихід. Мобілізація, скоріше, потрібна в тому сенсі, що Україна має готуватися до партизанської війни", - говорить експерт.

На його думку, все чоловіче населення боєздатного віку "має пройти підготовчий курс за місцем проживання і за принципом територіальної оборони знати, де зберігається їхня особиста стрілецька зброя, знати, хто до якого підрозділу належить та як діяти".

"До такої війни треба готуватися ще з березня", - вважає Володимир Горбач.

Питання виборів

Чи не головний аргумент проти введення воєнного стану - необхідність скасування виборів Верховної Ради, які вже призначені на кінець жовтня.

Однак екс-міністр оборони Анатолій Гриценко не бачить у цьому особливої проблеми.

"Мир, спокій і оборона країни - це завдання більшої важливості для 45 млн українських громадян, ніж вибори. Все одно зараз неможливо провести вибори у Криму, Донецькій та Луганській областях. Ключове питання для людей - щоб країна була захищена, була відновлена нормальна життєдіяльність", - говорить Гриценко.

Такої ж думки притримується політолог Віктор Небоженко.

"Яка різниця, який парламент не буде працювати в умовах війни - новий чи старий парламент? Треба рятувати країну", - каже Віктор Небоженко.

З іншого боку, застерігає Ігор Семиволос, "входити в бій" з діючим парламентом - це також небезпека.

Виходом тут може бути введення воєнного стану лише на Донбасі.

"Таку лазівку можна було б при бажанні знайти - щоб і вибори провести, і воювати повноцінно", - говорить Володимир Горбач.