Більдт: НАТО і Євросоюз мають зміцнити Україну

Ваш пристрій не підтримує відтворення мультимедійних файлів

Міністр закордонних справ Швеції Карл Більдт в інтерв'ю ВВС висловив стурбованість загостренням становища на сході України, де сепаратисти за підтримки російської техніки і військових із Росії відкрили "південний фронт" збройних операцій.

На думку пана Більдта, НАТО і міжнародна спільнота повинні зробити все можливе для підтримки і зміцнення України, бо саме це відіграватиме вирішальну роль у врегулюванні становища.

Карл Більд дав інтерв'ю телебаченню ВВС у день, коли НАТО оприлюднило знімки російської техніки глибоко на території України. З ним розмовляв ведучий програми Global Тім Вілкокс. На сам початок пана Більдта попросили дати оцінку ситуації на південному сході України.

Карл Більдт: Я дуже стурбований. Ми бачимо, що росіяни вдалися до значної ескалації конфлікту. По суті, ми маємо справу з неоголошеним вторгненням, коли підрозділи регулярних російських збройних сил воюють проти української армії всередині України. Ми ще такого не бачили! Ми бачили багато чого, але подібного і в таких масштабах ще не було.

ВВС: Російське міноборони каже, що повідомлення про російську бронетехніку на території України "не має нічого спільного з дійсністю"...

Карл Більдт: Так, вони таке кажуть. І ми вже звикли до подібних заяв ще з часу подій у Криму, коли вони геть усе заперечують, але врешті-решт ми бачимо, що відбувається. Як на мене, повідомлень про перебування регулярних підрозділів російської армії в Україні настільки багато, що ми не можемо більше в цьому сумніватися. Крім того, у російській блогосфері і соціальних медіа багато повідомлень про похорони десантників під Псковом, де дислокована 76-та дивізія повітряно-десантних військ Росії. Техніка і службовці цієї дивізії були виявлені на території України. Не думаю, щоби залишалися бодай якісь сумніви в тому, що там відбувається.

ВВС: То як тоді ставитися до слів президента Путіна. Він що, каже неправду?

Карл Більдт: Він веде свою власну гру. Гадаю, він будь-що прагне уникнути поразки в Україні. Він боїться, що сепаратисти - попри всю підтримку так званих добровольців, військову техніку, ракети тощо - що вони втрачають позиції. Тому, підозрюю, що він вирішив ввести війська, щоби закріпити бодай якийсь анклав на сході України.

ВВС: Але якщо Путін усе це заперечує, то як це оцінити з точку зору дійсного стану справ?

Карл Більдт: Пригадайте Крим. Він до останнього заперечував, що в Криму були російські війська. А буквально на днях російський міністр оборони нагородив орденами і високими державними відзнаками 76-ту десантну дивізію за її роль у захопленні Криму в України. Ми про це не чули, коли це власне відбувалося, але ми чуємо про це зараз.

Копирайт изображения AFP
Image caption Захоплені силами СБУ російські десантники

ВВС: Ангела Меркель каже, що саміт ЄС у суботу обговорить питання додаткових санкцій проти Росії у світлі останніх подій. Але чи санкції щось міняють?

Карл Більдт: На мою думку, вони будуть дієвими на довшу перспективу, найближчим часом вони не справлять великого впливу на становище. Гадаю, вкрай важливо, щоби глави держав і урядів країн ЄС і учасники саміту НАТО наступного тижня обговорили, як нам колективно підтримати і зміцнити Україну. Бо вважаю, що саме це відіграє вирішальну роль.

Копирайт изображения Reuters
Image caption У четвер Україна заявила про початок повномасштабного вторгнення Росії
Копирайт изображения Reuters
Image caption Протести проти дій Росії

ВВС: Наскільки, на ваш погляд, ми наблизилися до справжньої війни. Бо досі ми говорили про збройний конфлікт, у якому загинули понад 2000 людей, але чи можна твердити, що ставки виросли і ми опинилися на порозі повноцінної війни?

Карл Більдт: Ставки виросли дуже сильно. Бо сотні тисяч людей покинули свої домівки в районах збройних дій. Ми говоримо про так звані народні республіки без народу. І коли ми маємо підрозділи регулярної російської армії на території суверенної європейської держави, то зрозуміло, що ситуація дуже серйозна.

ВВС: А чи розглянули б ви можливість надіслати в Україну якийсь міжнародний миротворчий контингент?

Карл Більдт: Миротворчі сили мають сенс тоді, коли є мир, який треба підтримувати. Зараз миру там немає. Якби було досягнуто якісь домовленості, то можна було б вести про це мову. Але зараз, як на мене, найважливіше - підтримка і зміцнення України. Щоб українці могли власними силами і власною політичною стабільністю чинити спротив, бо підрозділи, які їм протистоять, грубо кажучи, не є аматорами.

ВВС: І на останок: якими міркуваннями керується у всьому цьому президент Путін? Він дійсно хоче створити велику Росію? Чи просто поглибити свою підтримку на батьківщині, адже анексія Криму збільшила його популярність? Що ним керує?

Карл Більдт: Гадаю, це викликане напрямком, який для себе обрала Україна. Цілком очевидно, що він від самого початку був незадоволений тим, що Україна прагне стати демократією європейського зразка. Він вбачає загрозу в тому, що в Росії називають "кольоровими" революціями, і боїться зменшення зони свого прямого контролю у східній Європі. Відтак маємо таку от ревізіоністську програму президента Путіна, яка має багато проявів, а цей (в Україні - ред.)- найбільш очевидний.

Новини на цю ж тему