Франція призупинила поставку першого Містраля в Росію

"Містраль" Копирайт изображения AFP
Image caption Росія розраховувала отримати перший "Містраль" вже до кінця жовтня

Французький уряд не може здійснити заплановану поставку першого з двох вертольотоносців системи "Містраль" Росії, заявив офіс французького президента Франсуа Олланда.

Зараз склалася "неправильна" ситуація для такого постачання, говорять у владі Франції.

Зокрема це рішення у Єлисейському палаці пов'язали із діями Москви на сході України.

"Президент Республіки дійшов висновку, що, попри перспективи припинення вогню, які поки що не підтвердилися і не втілилися, умови, за яких Франція може дозволити поставку першого вертольотоносця, не створені", - йдеться у заяві офісу французького президента, яку цитує агенція Reuters.

До цього часу Париж опирався тиску з боку США та європейських партнерів, які вимагали не постачати "Містралі" Росії.

Ще у червні міністр закордонних справ Франції Лоран Фабіус заявив, що Париж не відмовиться від постачання двох вертольотоносців за контрактом на суму 1,2 млрд євро (1,6 млрд доларів).

У відповідь президент США Барак Обама висловив занепокоєння рішенням Франції не припиняти процес продажу Росії вертольотоносців "Містраль".

"Я висловив певне занепокоєння, і, гадаю, занепокоєний не я один. Думаю, що краще було б взяти паузу", - заявив президент США на прес-конференції, відповідаючи на запитання про суперечливе рішення Франції не припиняти угоду про продаж двох військових кораблів Росії попри події в Україні.

Росія планувала отримати корабель до кінця жовтня цього року.

Чекали попри санкції

Наприкінці травня група конгресменів зі Сполучених Штатів закликала Францію відмовитися від продажу Росії двох "Містралів". Натомість американські законодавці запропонували НАТО купити ці кораблі або взяти їх в оренду.

Однак експерти відзначають, що це - неможливо: оснащення кораблів виготовлене на російських оборонних підприємствах, тобто, приблизно половина цих "Містралів" належить Росії.

Крім того, кораблі спеціально спроектовані для плавання в умовах крайньої півночі, і тому не підходять військово-морським силам інших країн.

У липні у Франції почалася підготовка російського екіпажу.

У Москві розраховували все ж отримати перший з двох "Містралів", який назвали "Владивосток", попри економічні санкції ЄС та США проти Росії. Вважалося, що під дію санкцій не потраплять контракти, укладені раніше.

РФ та Росія уклали контракт про постачання містралів ще у 2011 році після двох років переговорів.

Близько 400 російських військових чекали на судно у французькому порту Сен-Назер.

У тому ж порту триває підготовка другого "Містраля", який назвали "Севастополь".

"Не трагедія"

У березні Москва заявляла, що домагатиметься від Парижа штрафних санкцій у разі невиконання контракту, а віце-прем'єр Росії Дмитро Рогозін заявив, що Париж може підірвати до себе довіру як до постачальника.

Сьогодні у Міноборони РФ заявили, що не бачать особливої трагедії у можливій відмові французької сторони від виконання контракту на постачання "Містралів", заявив заступник російського міністра оборони Юрій Борисов.

"Міністерство оборони не бачить у цьому особливої трагедії. Хоча, звичайно, це неприємно і накладає певну напругу на взаємодію з французькими партнерами. Але відмова від цього контракту не буде для нас трагедією у плані переозброєння та реалізації держпрограми озброєння", - цитує чиновника російське агентство ІТАР-ТАСС.

Аналіз: Джонатан Маркус, кореспондент ВВС з питань оборони та дипломатії

Після того, як почалася ескалація конфлікту на сході Україні, а пряме військове втручання Росії стало більш очевидним, тиск на уряд Франції щодо призупинення постачання двох новітніх десантних кораблів у РФ зріс.

США та деякі інші країни давно озвучили своє занепокоєння.

Однак ця угода згладжувала тертя між Москвою та Парижем, які виникли через Сирію, і команда першого судна, яке вже проходило випробування у морі, почала тренування у Франції.

Це найвизначніша західна угода щодо продажу зброї Росії, і її відстрочка (точний період якої не відомий) - дуже яскрава відмова Москві напередодні саміту НАТО в Уельсі.

Десантні "Містралі" можуть перевозити до 16 важких гелікоптерів, сухопутні війська та бронетехніку. Їх постачання може суттєво підвищити десантний потенціал Росії.

Новини на цю ж тему