Єврокомісар Моґеріні та позитивні очікування щодо України

Федеріка Моґеріні Копирайт изображения Reuters
Image caption Федеріка Моґеріні вважається представником нового покоління у італійській політиці на противагу поколінню Берлусконі-Проді

Міністр закордонних справ Італії Федеріка Моґеріні офіційно приступить до виконання обов’язків верховного представника ЄС із зовнішньої політики 1 листопада. Але протягом трьох днів після призначення у Брюсселі італійський політик вже дала зрозуміти, що у баченні конфлікту Україна – Росія – ЄС вона не така стримана стосовно Києва і лояльна до Москви, як це вважали раніше.

У першому інтерв’ю після призначення міністр Моґеріні звинуватила президента Володимира Путіна у недотриманні домовленостей і заявила, що з волі Москви Росія вже не є стратегічним партнером Євросоюзу. За її словами, військова агресія та провокації росіян не сприяють розвитку співпраці між країнами єдиного континенту.

"Кремль діє проти інтересів власного народу", - підсумувала Федеріка Моґеріні виданню Corriere della Sera у понеділок.

Перші декларації нового верховного представника ЄС із зовнішньої політики свідчать, що Європа взяла шлях на ізоляцію Росії Путіна через порушення міжнародних угод з боку Кремля. Так вважає незалежний італійський експерт Маттео Каццулані, знавець проблематики країн Східної Європи.

"Це дуже важлива заява. Вона пролунала з уст представника Італії, адже відомо, що ця країна традиційно орієнтується на Росію", - зауважив оглядач Каццулані у розмові з позаштатним кореспондентом ВВС Україна.

На тлі загострення воєнного протистояння між Україною та Росією Федеріка Моґеріні виключає військовий варіант виходу із кризи. Вона продовжує відстоювати дипломатичний шлях примирення сторін конфлікту.

Санкції – один з інструментів, якими володіє нині політика, переконана чільний посадовець ЄС. Вже у вівторок пані Моґеріні оголосила у Брюсселі, що до 5 вересня Єврокомісія ухвалить рішення про новий пакет антиросійських санкцій.

Надмірна обережність?

Ще два місяці тому керівниця італійської дипломатії відносно стримано ставилася до запровадження попередніх санкцій проти Москви.

"Моґеріні вважала, що у війні Росії проти України Москву завжди можна умовити – це був її підхід. Тому вона завжди дуже обережно висловлювалася щодо санкцій, щодо жорсткішої позиції... Та останній розвиток подій і впевненість європейських політиків у присутності в Україні регулярних військ Росії вплинуло на трансформування позиції не лише Моґеріні, а й решти політиків", - пояснив посол України в Італії Євген Перелигін для ВВС Україна.

За його словами, протягом українсько-російського конфлікту Італія послідовно захищала позиції України щодо суверенітету і територіальної цілісності держави. Після піврічного досвіду спілкування із міністром Моґеріні українські дипломати в Римі мають позитивні очікування від майбутньої діяльності італійки в ЄС.

Знайомство з Україною

Федеріка Моґеріні цього року двічі відвідувала Україну. В лютому вона була серед членів італійської парламентської делегації у Києві. А на початку липня, коли Італія приступила до головування в Раді ЄС, перший офіційний візит пані Моґеріні здійснила саме до Києва.

Напередодні італійського головування в ЄС Федеріка Моґеріні заявляла, що зусилля її країни будуть спрямовані на припинення вогню в Україні і пошук взаєморозуміння між сторонами конфлікту.

"Ми також будемо супроводжувати Україну в реалізації конституційних та економічних реформ. Пріоритетом на ці 6 місяців буде і робота щодо імплементації Угод про асоціацію з ЄС, підписаних 27 червня з Україною, Грузією та Молдовою", - повідомила міністр закордонних справ Федеріка Моґеріні на засіданні парламентської комісії наприкінці червня.

На думку аналітиків, італійський міністр закордонних справ доволі добре обізнана з Україною і подіями 2013-2014 років, а також розуміється на конфлікті між двома сусідніми державами та їхніми відносинами з ЄС.

Нове покоління. Чи буде нова логіка?

41-річна лівоцентристка Моґеріні є політичним однодумцем 39-річного прем’єр-міністра Італії Маттео Ренці, який наполягав на її призначенні очільником європейської дипломатії.

Глава італійського уряду, як зауважує оглядач Маттео Каццулані, останніми днями зробив важливі заяви на підтримку цілісності України і проти будь-якої форми російської агресії. Жоден попередній уряд Італії не висловлював такої явної підтримки Україні, зазначає оглядач.

До того ж експерт Каццулані наголошує на тісних контактах Федеріки Моґеріні з адміністрацією президента США.

"Моґеріні - молодий політик, за свою партійну кар’єру вона налагодила співпрацю з США. Вона і нині тісно контактує з адміністрацією Обами. Я сподіваюся, що координація між США та Європою виведе зовнішню європейську політику ЄС на більш атлантичний рівень, а не вузькоєвропейський. Така спільна закордонна політика могла б ставити на перше місце захист демократії і прав людини у проблемних регіонах, нині йдеться передусім про Україну", - зазначив незалежний італійський оглядач Маттео Каццулані.

На покоління нових і молодих політиків на зразок Моґеріні та Ренці покладає певні надії політолог Федеріґо Арджентієрі, професор John Cabot University (Рим).

"Є надія, але я не впевнений, що Моґеріні, як і Ренці, порвуть із традицією Берлусконі-Проді, яка була катастрофічною щодо політики стосовно Росії. Як Сильвіо Берлусконі, так і Романо Проді протягом майже 20 років задовольняли усі потреби Росії, нехтуючи при цьому інтересами України. На щастя, цей період скінчився. Повторюю, я не впевнений, але є така можливість, що нове покоління політиків позбудеться старої логіки і зробить Італію динамічнішою у відносинах з Україною та менш поблажливою до Росії", - зазначив професор Арджентієрі у розмові з ВВС Україна.

Дипломатія прямих контактів

До позитивних українських факторів італійського координування зовнішньої політики ЄС посол Євген Перелигін додає і той нюанс, що Федеріка Моґеріні має чудові персональні взаємини з керівництвом МЗС України.

"Такі стосунки були і з Андрієм Дещицею, і нині - особливо помітно - з нинішнім міністром Павлом Клімкіним, коли один одному у будь-який час можуть зателефонувати, порадитись... Це такі нові віяння дипломатії, коли міністри різних країн перебувають у постійному контакті", - додав пан Перелигін.

Важливою частиною роботи Федеріки Моґеріні у парі з Дональдом Туском, головою Ради Європи, експерти називають координаційні функції нових посадовців ЄС.

Консолідувати позиції 28-и членів спільноти – чи не найбільший виклик, що стоїть перед ними на найближчі 5 років. Їхнім попередникам не вдалося згуртувати Європу і виступати у зовнішній політиці єдиним фронтом. Тож, усі в очікуванні, чи стане дует поляка й італійки дійсно ефективним, чи на них чекає офіційна, але малопомітна роль у верхівці ЄС.

Новини на цю ж тему