Фіни на кордоні з Росією побоюються тісніших зв'язків з НАТО

Фінляндія Копирайт изображения BBC World Service

На саміті в Уельсі Фінляндія має підписати пакт, що повинен зміцнити її зв'язки з НАТО, адже конфлікт в Україні знову пробуджує старі побоювання щодо її сусіда - Росії. Довжина кордону між двома країнами - 1300 км, але в той час як прем'єр-міністр Фінляндії хоче вступити в НАТО, виглядає, що більшість фінів не розділяють цього прагнення.

На околиці міста Лаппеенранта, що за 25 км від російського кордону, цілий автобус російських туристів поспішає до сірого супермаркету, що нагадує склад

Інші виходять з повними сумками покупок, які завантажують до багажників своїх автомобілів. Тут росіяни можуть знайти продукти харчування ЄС, заборонені Кремлем.

Це неквапливе місто з населенням 73 тис. людей розташоване в Карелії, мальовничому регіоні озер і березових лісів.

Сьогодення і минуле Карелії ілюструють дилему Фінляндії, історично нейтральної країни, коли вона зважує "за" і "проти" вступу до НАТО.

Сама його назва викликає меланхолійні почуття у фінів після того, як значні масиви регіону відійшли до Росії після Другої світової війни.

Фортеця Лаппеенранта, з якої відкривається вид на місто, була побудована росіянами 1775 року після кривавої битви, в якій загинули сотні фінів.

Копирайт изображения BBC World Service

Частиною пам'ятника на честь битви є метрове поліно, яке, як кажуть, пливло по річці крові до фортеці.

"Це був, дійсно, сумний день нашої історії. Ці прикордонні райони завжди страждали під час війни, тому нам справді приємно жити в роки миру", - каже Маркку Хейнонен, який працював менеджером з розвитку в Лаппеенранті майже 30 років.

Його завданням є залучення бізнесу до міста, і задоволення російських туристів є його головним пріоритетом.

"Два мільйони росіян відвідали наше місто минулого року, і вони провели 280 млн євро (370 млн доларів), тому вони є дуже важливими для нас", - каже він.

Криза в Україні вивела питання про членство в НАТО на перший план, але Росія виступає рішуче проти цього кроку.

Раніше цього року нещодавно призначений прем'єр-міністр Фінляндії Александр Стубб, чітко висловив свою позицію: "Ми повинні прагнути максимальної національної безпеки Фінляндії і бути частиною процесу прийняття рішень, і найкраще цього можна досягти, будучи членом НАТО".

Але опитування громадської думки показують, що лише чверть 5,5-мільйонного населення Фінляндії підтримують його думку.

Копирайт изображения BBC World Service

На саміті НАТО в Уельсі Фінляндія і, можливо, Швеція підпишуть угоду HNS, що дозволяє отримувати допомогу від військ Альянсу в таких ситуаціях, як "катастрофи, дестабілізація і загрози безпеці". Вона також дозволить спільні навчання та військову співпрацю.

"Фінська риба краща за російську"

Чотири тисячі росіян щодня приїздять до Лаппеенранти задля вільного від оподаткування шопінгу.

На кордоні повно людей у автомобілях, забитих товарами. Серед них - Олександр Пожидаєв, який живе у Виборзі, що лише в годині їзди звідси.

"Я приїжджаю до Лаппеенранти двічі на тиждень, щоб купити продукти, тому що вони набагато дешевші, ніж у Росії", - каже він.

"Минулого тижня я купив сметану, бо тут вона вдвічі дешевша", - каже пан Олександр.

Копирайт изображения BBC World Service

"Ми не купуємо їжу в Росії", - говорить Антон Крючков, який приїхав із Санкт-Петербурга із дружиною і дочкою на щотижневий шопінг:

"Тут нижці ціни, і якість продукції краще. Фінська риба краща за російську".

"Сир Путіна"

У центрі Лаппеенранти парковки перед нескінченними рядами торгових центрів забиті автобусами з російськими туристами.

Мер Кіммо Ярва спостерігає цей вид зі свого кабінету в мерії: "Ми живемо за рахунок цього, і справи наших магазинів йдуть краще завдяки грошам росіян, тому для нас це дуже важливо".

Як і слід було очікувати від людини, що представляє прикордонне місто, він не схильний обговорити питання про членство Фінляндії в НАТО. "Для мене вкрай важливо мати хороші стосунки і зі Сходом, і з Заходом", - каже він.

"Якщо росіяни перестануть до нас їздити, це буде для нас катастрофою. Безробіття зросте, а інвестиції зменшаться. Ми маємо дбати про задоволення росіян, і ми будемо це робити", - каже мер фінського містечка.

Коли ЄС ввів санкції щодо Росії у зв'язку з кризою в Україні, Кремль відповів забороною на імпорт продуктів харчування з країн Європи.

У Фінляндії це призвело до загальнонаціональної гонитви за молочними продуктами за зниженими цінами, які призначались для Росії. Один з найпопулярніших сирів Фінляндії, в російській упаковці, отримав назву "сир Путіна".

Копирайт изображения BBC World Service

57-річний Маркус Саукконен є одним з безлічі фінів, які користуються перевагами ситуації: "Я купив молоко, масло, сметану і я збираюся взяти кілька сирів Путіна. Для нас добре, поки це є".

Але в той час, як фіни користуються перевагами дешевої місцевої продукції, багато хто стурбований втручанням Росії в Україну та наслідками, які воно може мати для майбутньої безпеки Фінляндії.

Ярно Коргола, 36-річний місцевий житель, визнає, що він хвилюється: "Інакше й бути не може. Ми живемо в безпосередній близькості від російського кордону".

Але що буде, якщо Фінляндія вступить до НАТО? "Перевагою буде велика сила, яка зможе нас підтримати, якщо станеться щось дійсно погане".

Новини на цю ж тему