На саміті НАТО Москву критикують за дестабілізацію ситуації в Україні

Саміт НАТО Копирайт изображения twitter poroshenko
Image caption В Уельському саміті НАТО беруть участь понад 60 лідерів країн світу

В Уельсі розпочався саміт НАТО, одним з головних питань якого є ситуація в Україні.

Перед самітом, який генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен назвав "одним з найважливіших самітів в історії Альянсу", західні лідери розкритикували Росію за її "дестабілізуючий" вплив на українську кризу та попередили, що у разі, якщо Москва не змінить своєї поведінки на Донбасі, тиск на неї посилиться.

Перед початком дводенного саміту Петро Порошенко розповів британському прем'єру Девідові Кемерону, президентові США Баракові Обамі, канцлеру Німеччини Ангелі Меркель, президентові Франції Франсуа Олланду та главі уряду Італії Матео Ренці про свої перемовини з Володимиром Путіним щодо запропонованого напередодні російським лідером "мирного плану".

За словами пана Расмуссена, на саміті Україна та НАТО підпишуть декларацію, яка зафіксує поглиблення стосунків між Україною та Альянсом та окреслить, як НАТО допомагатиме Україні у розвитку її збройних сил та безпекового сектору.

Насичена програма

Переговори лідерів України, США, Великої Британії, Італії, Німеччини та Франції, які початково мали тривати півгодини, затягнулися на годину і затримали церемонію фотографування на відкритті саміту, повідомив у своєму Twitter прес-секретар Петра Порошенка Святослав Цеголко.

За підсумками зустрічі президент України заявив, що у резолюції саміту Альянсу Україна "отримає чітку підтримку".

"НАТО підтримує двосторонні рішучі дії країн членів щодо забезпечення військо-технічної підтримки України", - написав він у своєму Twitter, додавши, що 5 вересня в Мінську може бути започатковано "імплементацію мирного плану" і заявивши про готовність віддати наказ про припинення вогню, якщо переговори контактної групи у Мінську виявляться успішними.

На дводенний саміт, який розглядатиме, зокрема, кризу в Україні, цього року не запросили Росію.

Крім зустрічі із лідерами США, Британії, Німеччини, Франції та Італії у графіку пана Порошенка заплановані більше десяти двосторонніх переговорів, у тому числі з лідерами Канади, Польщі, Литви, Іспанії, Норвегії, Швейцарії та Туреччини.

Копирайт изображения AFP
Image caption Петро Порошенко розповість світовим лідерам про ситуацію в Україні

Крім того, президент України візьме участь у засіданні Комісії Україна-НАТО, яке відбудеться у перший день саміту, та проведе спільну прес-конференцію з генсеком Альянсу.

Пан Расмуссен в коментарі ВВС сказав, що план президента Росії щодо припинення вогню на Донбасі виглядає як "нещирий".

Перед відкриттям саміту пан Расмуссен заявив журналістам, що очікує від Росії припинення дій з дестабілізації ситуації на сході України.

Тим часом глава МЗС Росії Сергій Лавров заявив, що Москва готова деталізувати та пояснювати положення плану Путіна по Україні, причому російська сторона готова сприйняти пропозиції від контактної групи.

"Однозначний сигнал"

На думку оглядача ВВС Бріджет Кендалл, цьогорічний саміт НАТО є найважливішим за останні десятиліття. Він покаже, чи готовий Альянс упоратися із викликами XXI сторіччя.

"Цього тижня НАТО має надіслати однозначний сигнал підтримки Україні", - сказав напередодні американський президент Барак Обама у своєму виступі в Естонії, де він зустрічався з лідерами трьох балтійських країн.

Копирайт изображения AFP
Image caption За словами Барака Обами, Україна стикнулася з агресією з боку Росії

"В Уельсі ми як Альянс зустрінемося з президентом Порошенком, аби показати, що 28 націй є об'єднаними у питанні суверенітету України та її права захищати свою територію", - зазначив він.

За словами пана Обами, Україна стикнулася з агресією з боку Росії, яка постійно заперечує свою причетність до конфлікту на сході України.

У НАТО кажуть, що збираються "посилити співпрацю з Україною". Натомість стосунки із Росією там мають намір переглянути.

На саміті також обговорять план зі створення сил швидкого реагування для захисту членів Альянсу у Східній Європі від можливої російської агресії.

Чисельність цього контингенту може скласти до кількох тисяч осіб, а розгорнути його, як сподіваються, зможуть упродовж 48 годин.

Росія вже відреагувала на ці наміри, заявивши, що змінить військову доктрину, щоби вона відображала те, що "інфраструктура НАТО наближається до кордонів Росії".

Новини на цю ж тему