Україна та НАТО підпишуть в Уельсі спільну декларацію

Саміт Нато в Уельсі Копирайт изображения Getty
Image caption НАТО призупинило співпрацю з Росією та розширює взаємодію з Україною

Президент України Петро Порошенко прибув до Уельсу для участі у саміті Північноатлантичного альянсу.

Очікується, що українське питання буде одним з головним на заході, який генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен назвав "одним з найважливіших самітів в історії Альянсу".

Перед початком дводенного саміту пан Порошенко візьме участь у спільній зустрічі з британським прем'єром Девідом Кемероном, президентом США Бараком Обамою, канцлером Німеччини Ангелою Меркель, президентом Франції Франсуа Олландом та главою уряду Італії Матео Ренці.

За словами пана Расмуссена, на саміті Україна та НАТО підпишуть декларацію, яка зафіксує поглиблення стосунків між Україною та Альянсом та окреслить, як НАТО допомагатиме Україні у розвитку її збройних сил та безпекового сектору.

Напередодні український президент провів телефонну розмову із Володимиром Путіним, у ході якої "досягнуто взаєморозуміння щодо кроків, які сприятимуть встановленню миру".

Згодом у той же день президент Петро Порошенко висловив сподівання, що переговори щодо мирного врегулювання ситуації у Донецькій та Луганській областях розпочнуться на зустрічі тристоронньої контактної групи в Мінську в п'ятницю.

Російський президент озвучив свій план щодо стабілізації ситуації на сході України, який складається з семи пунктів, серед них - припинення наступальних дій з обох боків, відведення українських військових від населених пунктів, обмін полоненими, створення гуманітарних коридорів та міжнародне спостереження за режимом припинення вогню.

Насичена програма

На дводенний саміт, який розглядатиме, зокрема, кризу в Україні, цього року не запросили Росію.

У графіку українського президента під час заходу окрім зустрічі із п'ятьма лідерами - лідерами США, Британії, Німеччини, Франції та Італії - заплановані більше десяти двосторонніх переговорів, у тому числі з лідерами Канади, Польщі, Литви, Іспанії, Норвегії, Швейцарії та Туреччини.

Копирайт изображения AFP
Image caption Петро Порошенко розповість світовим лідерам про ситуацію в Україні

Петро Порошенко візьме участь у засіданні Комісії Україна-НАТО, яке відбудеться у перший день саміту, та проведе спільну прес-конференцію з генсеком Альянсу.

Пан Расмуссен в коментарі ВВС сказав, що план президента Росії щодо припинення вогню на Донбасі виглядає як "нещирий".

Перед відкриттям саміту пан Расмуссен заявив журналістам, що очікує від Росії припинення дій з дестабілізації ситуації на сході України.

"Однозначний сигнал"

На думку оглядача ВВС Бріджет Кендалл, цьогорічний саміт НАТО є найважливішим за останні десятиліття. Він покаже, чи готовий Альянс упоратися із викликами XXI сторіччя.

"Цього тижня НАТО має надіслати однозначний сигнал підтримки Україні", - сказав напередодні американський президент Бабак Обама у своєму виступі в Естонії, де він зустрічався з лідерами трьох балтійських країн.

Копирайт изображения AFP
Image caption За словами Барака Обами, Україна стикнулася з агресією з боку Росії

"В Уельсі ми як Альянс зустрінемося з президентом Порошенком, аби показати, що 28 націй є об'єднаними у питанні суверенітету України та її права захищати свою територію", - зазначив він.

За словами пана Обами, Україна стикнулася з агресією з боку Росії, яка постійно заперечує свою причетність до конфлікту на сході України.

У НАТО кажуть, що збираються "посилити співпрацю з Україною". Натомість стосунки із Росією там мають намір переглянути.

На саміті також обговорять план зі створення сил швидкого реагування для захисту членів Альянсу у Східній Європі від можливої російської агресії.

Чисельність цього контингенту може скласти до кількох тисяч осіб, а розгорнути його, як сподіваються, зможуть упродовж 48 годин.

Росія вже відреагувала на ці наміри, заявивши, що змінить військову доктрину, щоби вона відображала те, що "інфраструктура НАТО наближається до кордонів Росії".

Новини на цю ж тему