Саміт НАТО: поля для гольфу і маневрів

саміт НАТО Копирайт изображения EPA
Image caption Учасники саміту вшанували пам'ять солдатів альянсу, полеглих на полі бою в Афганістані

Такого Уельс ще не бачив. Неквапливе життя столиці Кардіффа і сусіднього міста Ньюпорт порушила одна з найважливіших зустрічей в міжнародному календарі - саміт НАТО.

Дороги перекриті, повітряний простір закрито, у порту - військові кораблі. Вжиті безпрецедентні заходи безпеки - за порядком стежать 10 тисяч поліцейських. Місцеві жителі скаржаться і кажуть про незручності, а місцева влада радіє тому, що на Уельс дивиться весь світ.

До останньої хвилини ніхто не знав, як сюди потрапить президент Обама: "ну, не з Місяця ж звалиться", жартували в кулуарах журналісти. Виявилося, що майже вгадали: в середу ввечері він приземлився на президентському вертольоті прямо на території курорту "Келтік Менор", де проходить дводенна зустріч.

У четвер для нього і британського прем'єра, які вирішили відвідати одну з місцевих шкіл, перекрили дорогу, що веде до неї. Дітлахів заздалегідь попросили написати, яким вони хотіли б бачити майбутнє світу. Цитати з цих листів навіть розставили на столах для всіх гостей зустрічі.

"Келтік Менор", до речі, один з найкращих гольф-клубів у світі, де чотири роки тому проводився легендарний Кубок Райдера - регулярне змагання між збірними Європи та США. Але зібралися тут лідери близько 60-ти держав не у гольф грати, і не змагатися в тому, хто сильніший, а, навпаки, продемонструвати єдиний фронт на фоні того, що в НАТО називають "агресивною політикою Росії".

У центрі уваги цієї зустрічі - тривалий конфлікт в Україні, який затягнув альянс і Росію в найглибшу кризу з часів холодної війни. Багато хто навіть назвав цей саміт "українським".

Один з головних гостей

Насправді, президент України Порошенко став тут одним із головних гостей. Він спочатку провів окрему зустріч з лідерами країн-важковаговиків альянсу - США, Британії, Франції, Італії, Німеччини.

Копирайт изображения PA
Image caption Президент України Петро Порошенко - один з головних гостей на саміті НАТО в Уельсі

Порошенко за підсумками зустрічі сказав, що отримав те, на що розраховував - посилення підтримки. Хоча і не військами - мова, скоріше, йде про інструктаж та експертизу. США, аби довести "солідарність з народом України" пообіцяли, що 200 американських солдатів візьмуть участь у навчаннях в Україні.

Президент Порошенко також оголосив, що готовий вже у п'ятницю підписати указ про припинення вогню на сході України, якщо на переговорах контактної групи в Мінську буде досягнутий консенсус.

Напередодні саміту президенти України і Росії обговорили новий план з врегулювання кризи. Але запропонований Володимиром Путіним план генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен тут, у Ньюпорті, назвав "нещирим".

"Я думаю, що, зрештою, росіяни не зацікавлені щиро у припиненні вогню. Вони і далі дестабілізують східну Україну", - сказав генеральний секретар НАТО Андерс Фог Расмуссен в інтерв'ю ВВС.

Червона лінія

Расмуссен поки що не бачить прямої загрози для будь-кого із союзників по НАТО, оскільки, за його словами, резолюція альянсу, його оборона і можливості стримування сильні.

"Росіяни знають, що якщо вони перетнуть червону лінію, ми дамо рішучу відповідь", - заявив Расмуссен.

Але президент Литви Даля Грібаускайте сказала ВВС, що, якщо не вживати жодних заходів, її власна країна стикнеться з небезпекою "російської агресії".

"Я думаю, якщо Росію не зупинять, або російську агресію в Україні не зупинять, то рано чи пізно ми побачимо агресора біля наших кордонів, в буквальному сенсі", - сказала Грібаускайте.

Андерс Фог Расмуссен наголосив, що члени альянсу в індивідуальному порядку мають вирішувати, чи виділяти військову допомогу українському уряду.

Занепокоєння в Балтії

Першочергове завдання тепер для керівництва організації - заспокоїти і переконати своїх членів-сусідів Росії в тому, що їх ніхто не залишить у біді.

Москва, яку на саміт в Ньюпорт не запросили, називає це безпідставними фантазіями, але напруга і занепокоєння у зв'язку з політикою Росії в Україні, особливо в країнах Балтії та Польщі, постійно зростають.

Тепер НАТО збирається створити сили швидкого реагування чисельністю в кілька тисяч осіб для захисту своїх членів на сході Європи від можливої російської агресії. На території країн Східної Європи буде попередньо встановлене військове обладнання і техніка, що дозволить швидку відправку військ в регіон у разі потреби.

Копирайт изображения Getty
Image caption Саміт НАТО проходить за підвищених заходів безпеки

Збільшення оборонних витрат, а також створення можливих нових баз у Східній Європі також обговорюються тут у Ньюпорті.

Важливий момент, про який стало відомо буквально за день до початку саміту: Франція під тиском інших членів альянсу, таких як США і Британія, все ж відмовилася від поставки "Містралів" Росії.

Минулого тижня альянс опублікував супутникові фото, на яких, за словами його представників, видно сотні російських солдат на території України.

Керівництво НАТО неодноразово наголошувало, що виключає бойові дії в Україні, але головне питання полягає в тому, який сигнал треба послати Росії, щоб вона не розцінила це як бездіяльність з боку НАТО.

Нові санкції

В суботу лідери ЄС дали Москві тиждень на те, щоб змінити свою політику стосовно Києва. В іншому разі збираються запровадити нові санкції. Про новий пакет санкцій можуть оголосити вже в п'ятницю.

Але багато аналітиків погоджуються, що Захід відстає, щонайменше, на кілька кроків від Москви в цьому протистоянні. Ситуація змінюється настільки швидко в Україні, що відреагувати вчасно іноді зовсім неможливо. Досягти консенсусу всім 28 членам, у кожного з яких є право вето, досить складно.

Тому поки що мова не йде про солдатів НАТО в Україні. Пріоритет - це посилення східного флангу.

Але, з іншого боку, кожен розуміє це "посилення" по-своєму. Польща хоче на постійній основі розмістити на своїй території додаткові 10 тисяч військових. Але інші члени альянсу, як наприклад Німеччина й Італія, були проти - занадто близько до кордону з Росією - і порушення домовленостей 1997 року між НАТО і Росією. Тобто поки що мова не йде про постійні бази неподалік від Росії, а, скоріше, про "стійкі", тобто постійної ротації.

Ще рік тому саміт в Ньюпорті мав стати ареною для того, щоб обговорити майбутнє альянсу в цілому, але події в Україні кардинально змінили порядок денний. Для його членів це питання вже вирішене - організацію треба посилювати і розвивати.

Новини на цю ж тему