"Свобода" вестиме кампанію у вільний час

Свобода
Image caption "Свободівцям" запропонували обрати назву для виборчої програми їхньої партії

Делегати з’їзду "Свободи" у п’ятницю одноголосно підтримали рішення брати участь у позачергових парламентських виборах.

Інших рішень, пов’язаних з кампанією, вони наразі не ухвалювали: список кандидатів у депутати презентують наступного тижня.

Попри те, що соцдослідження дають "Свободі" небагато шансів на подолання 5-відсоткового бар’єру, у партії стверджують, що підстави для оптимізму в них є.

Делегати в камуфляжі

Якщо раніше на з’їзди "Свободи" переважна більшість делегатів приходили у вишиванках чи футболках з логотипом партії, то тепер часи змінилися – аудиторію залу київського Будинку кіно розбавляли чоловіки у камуфляжі.

У "Свободі" порахували: станом на сьогодні у зоні АТО - кілька сотень членів партії.

Нещодавно партія ініціювала створення та взяла на себе повне матеріально-технічне забезпечення батальйону МВС "Січ". Його штатна чисельність складає 200 вояків, а частина членів парламентської фракції "Свободи" вже навіть встигли по кілька днів провести разом з його бійцями у зоні АТО.

Кілька депутатів збиралися поїхати на Схід до "Січі" і цієї п’ятниці, одразу по закінченню з’їзду.

Почався з’їзд відповідно до вимог часу – хвилиною мовчання за загиблими активістами та вшануванням понад двох сотень "свободівців", які відзначилися під час зимових подій у Києві та у ході нинішньої АТО, найвищими партійними відзнаками – золотими значками-емблемами "Свободи".

Зала стоячи зустріла трьох делегатів з’їзду, поранених у ході боїв на Донбасі, – бійців батальйонів "Айдар" та "Донбас" і десантника Збройних сил України.

Лише після того, як цю церемонію завершили, "Свобода" перейшла до обговорення своєї участі у виборах.

Радикальніші за радикалів

Диспозицію націоналістів у переддень виборів не можна назвати простою. Восени 2012 року високий результат "Свободи" став справжньою сенсацією парламентських виборів. Сьогодні дані свіжих соцдосліджень свідчать про те, що ця партія не дотягує до 5-відсоткового виборчого бар’єру.

"Виборці подорослішали. Якщо два роки тому за нас голосували, бо думали, що щойно ми прийдемо до парламенту, одразу наб’ємо морди всім комунякам і регіоналам, і жити стане краще, то зараз прийшло певне розчарування. Наш виборець став більш раціональним", - ділиться своїм баченням причин падіння популярності "Свободи" один з парламентарів від цієї сили.

Радикальний виборець в Україні насправді нікуди не щез, кажуть експерти, з якими спілкувалася ВВС Україна. Просто якщо на минулих виборах найрадикальнішими виглядали "свободівці", то зараз головним гравцем на цьому електоральному полі виглядає Олег Ляшко.

Не на руку "Свободі" грає і посилення конкуренції серед правих політичних сил - не в останню чергу, за рахунок створення партії "Правий сектор".

Image caption У кулуарах з'їзду "Свободи" можна було помітити чимало чоловіків у камуфляжі

Свого часу у партії Дмитра Яроша говорили про можливий передвиборчий альянс зі "Свободою", однак виглядає, що таких домовленостей досягнути так і не вдалося. Утім, додає Олег Тягнибок, час для перемовин щодо можливого входження до списку "Свободи" націоналістів з інших партій ще є.

"Має бути знищена"

Соціологія, котра є штабі "Свободи", свідчить про те, що партія проходить до наступної Ради, каже ВВС Україна один з її нинішніх парламентарів. Хоч і зі значно меншим результатом ніж понад 10%, що їх здобули на виборах-2012.

Попри те, що вихід "Свободи" з коаліції став одним з вирішальних чинників, які призвели до виборів, у партії відкрито заявляють, що проводити кампанію одночасно з бойовими діями на сході країни – не найкраща ідея.

"В час виборчої кампанії 90% нашого часу наших зусиль і наших коштів ми спрямовуватимемо на перемогу над московським ворогом. А у вільний час ми будемо займатися виборчою кампанією", - заявив на з’їзді Олег Тягнибок.

Стратегія партії на цих виборах , як можна було зрозуміти з виступу заступника голови "Свободи" з питань зв’язків з громадськістю Леонтія Мартинюка, буде консервативною. Партія зосередиться радше на тому, щоб здобути голоси максимальної кількості людей, котрі проголосували за неї на минулих виборах, не намагаючись завоювати прихильників у нових електоральних нішах.

Власне, з цією метою остаточну редакцію виборчої програми партії готували на з’їзді самі партійці.

Керівництво "Свободи" підготувало для шести сотень делегатів опитувальники з понад стома тезами, які могли б увійти до програми на ці вибори. Партійці мали оцінити їхню актуальність та потрібність у програмі за п’ятибальною шкалою і, виходячи з результатів цього опитування, "Свобода" сформулювала б остаточну версію цього документу.

Утім, судячи з майже годинного програмного виступу Олега Тягнибока, наріжні камені передвиборчої риторики "Свободи" вже визначені.

Йдеться, наприклад, про тему люстрації – націоналісти стверджують, що саме вони першими ввели цю тему до української політичної дискусії.

Крім того, "Свобода" виступатиме проти олігархічної моделі економіки, виступаючи, наприклад, за впровадження прогресивної шкали оподаткування та повернення до державної власності раніше приватизованих стратегічних підприємств.

"Свободівці" продовжуватимуть експлуатацію власної візії гуманітарного розвитку держави, борючись за утвердження статусу української мови, пропонуючи вводити покарання за "антиукраїнську діяльність" чи провівши за два тижні до виборів традиційний марш вояків УПА у центрі Києва.

Нарешті, націоналісти звертатимуться до теми АТО та українського війська, використовуючи при цьому радикальнішу аніж у інших демократичних сил риторику.

"Головний ворог України – це імперська Москва, і тому вона має бути знищена", - ці слова Олега Тягнибока зала зустріла оваціями і, не виключено, подібними словами лідер "Свободи" "запалюватиме" своїх виборців на мітингах у ході кампанії.

Далі буде

Поза тим, остаточного списку кандидатів у депутати від "Свободи" - як у списку, так і в округах – у п’ятницю не озвучили: це зроблять наступного тижня на другому етапі з’їзду.

Image caption Протягом найближчого тижня лідер "Свободи" проводитиме консультації щодо співпраці у ході виборів з іншими партіями

За словами Олега Тягнибока, це пов’язано з тим, що найближчими днями націоналісти проведуть консультації з іншими демократичними силами з метою розподілу між собою мажоритарних округів.

У ході минулих виборів"Свободі" вдалося узгодити кандидатів-мажоритарників з "Батьківщиною". В результаті до парламенту пройшла третина з висуванців націоналістів, що у партії вважали непоганим результатом.

Нині подібні консультації ще не почалися, однак у кулуарах з’їзду говорили, що готовність до них уже висловила Радикальна партія Олега Ляшка. Коло переговірників з цього питання може бути і ширшим: пан Тягнибок заявив, що не вестиме перемовини лише з лівими партіями та "політичними проектами колишнього режиму Януковича".

"Можуть бути домовленості як загалом по усій Україні, так і локальні – на певних територіях. Частково домовленості можуть бути не тільки з одним, а й з кількома партнерами", - продовжив він.

Втім, активні дискусії щодо того, яку форму матиме виборчий список "Свободи", йдуть у партії вже зараз.

У прохідній частині списку "Свободі" потрібно буде знайти баланс між чинними депутатами й міністрами – а Олег Тягнибок визнав, що претензій до жодного з них у партії немає – та "новими обличчями", які працюють на партію в регіонах.

У презентаційній частині списку з’явиться хтось з партійців, які нині воюють у зоні АТО, - у цьому контексті лідер "Свободи" згадав про очільника харківської парторганізації Олексія Миргородського, котрий вже п’ятий місяць командує взводом 22-го батальйону територіальної оборони.

Партійці, котрі два роки тому стали депутатами у мажоритарних округах, найпевніше, спробують повторити свій успіх і цьогоріч. Є інформація, що на Сумщині балотуватиметься в депутати Ігор Мірошниченко, радикалізм якого інколи неоднозначно сприймається навіть у партійному середовищі.

Підтвердив ВВС Україна намір втретє йти в депутати у Шевченківському окрузі міста Києва Юрій Левченко: за його словами, його суперником тут знову буде нинішній парламентар Віктор Пилипишин. Але остаточну версію програми та фінальний список партійних кандидатів у депутати громадськості презентують наступного тижня.

Новини на цю ж тему