Гриценко йде на вибори: "перший непрохідний" став фаворитом

Гром позиція
Image caption До виборів "Громадянська позиція" додала до своєї офіційної назви ім'я та прізвище свого лідера

Партія Анатолія Гриценка, яка посідає третє місце у передвиборчих рейтингах, сформувала список кандидатів у депутати, а також презентувала десятьох висуванців у мажоритарних округах.

Серед облич "Громадянської позиції (Анатолій Гриценко)" – саме таку повну назву тепер має ця сила – досить мало вже відомих широкому загалу політиків, однак у партії вважають це радше позитивною рисою.

Мета партії на парламентських виборах – посісти місце не нижче третього. При цьому обіцяють не оплачувати кампанію грошима олігархів і не використовувати брудних прийомів.

Під 10%

До колишнього керівника Центру Разумкова, одного з провідних штабістів переможної для Віктора Ющенка президентської кампанії-2004, міністра оборони, а нинішнього позафракційного парламентаря Анатолія Гриценка ставлення, як і до кожного політика, неоднозначне.

За його різкі оцінки на адресу будь-якої влади одні вважають його нонкомформістом, інші – критиканом.

Розходження спочатку з "Нашою Україною", а потім – з фракцією "Батьківщина" у нинішньому парламенті дали одним привід говорити про те, що Гриценко є "самотнім вовком" української політики, іншим – звинувачувати його у нездатності до командної гри.

Утім зараз у Гриценка фактично немає приводів переживати щодо проходження до наступного парламенту. Останні рейтинги і штабна соціологія демонструють приблизно однакові дані: "Громадянська позиція" набирає під 10% голосів виборців і фінішує третьою.

У цих обставинах критично важливим для Анатолія Гриценка стало те, як він розпорядиться вигідними стартовими позиціями: чи не розгубить рейтинг до виборів і хто, власне, складе кістяк його команди.

Нова назва

За підсумками президентської кампанії команда Анатолія Гриценка винесла урок: партію потрібно перейменовувати.

Копирайт изображения Getty
Image caption Анатолій Гриценко каже, що особисто відповідає за всіх кандидатів у депутати від своєї партії

За словами самого Гриценка, інший кандидат у президенти – Андрій Гриненко, - з яким його плутали, "помножив наш результат на нуль у двох областях".

"Брудні технології, проти яких ми виступаємо, діють... Якщо там (у назві партії – Ред.) не буде "Анатолія Гриценка", тоді крім "Громадянської позиції" у списку буде "Громадська позиція", "Громадянська ініціатива", "Громадянська платформа" і ще штук 15 "громадянських" для того, щоб нас в парламенті не побачити", - пояснював він.

Тож на жовтневих виборах партія екс-міністра оборони носитиме назву "Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)".

Лідер партії завіряв: перейменування не означатиме, що пан Гриценко контролюватиме цю силу чи вона функціонуватиме на засаді вождистських принципів.

Але визнавав: виборчий список формувався ним особисто. І відповідати за людей, які потраплять до парламенту у якості членів його команди, теж буде сам.

Альянс з "Демальянсом"

Анатолій Гриценко визнав, що вів переговори про передвиборче об’єднання з кількома силами. У спічі на недільному з’їзді він згадав Віталія Кличка, В’ячеслава Кириленка та Миколу Катеринчука.

Однак у підсумку декларацію про спільну участь у виборах підписали з "Демократичним альянсом" - новою партією, яка виявила чималу активність під час зимових подій у Києві, однак у травні ледь-ледь подолала прохідний бар’єр на виборах до Київради.

"Виборець Анатолія Гриценка – це думаючий, свідомий виборець у зрілому віці, від 45 років і далі. Щоб підсилити наш електоральний склад, нам не вистачає молоді. Думаю, що присутність у нашому списку "Демократичного альянсу" забезпечить величезний пласт молодих енергійних активних думаючих людей, і це буде запорукою того, що ми отримаємо (більше 10% на виборах – Ред.)", – заявив на з’їзді начальник виборчого штабу партії Гриценка, нинішній парламентар Олег Канівець.

Переговори з "Демальянсом", визнав Анатолій Гриценко, тривали "не один день". Їхнім результатом стало входження до "умовно прохідної" частини списку двох висуванців "Альянсу" – її лідера Василя Гацька на друге місце в списку та громадської активістки, екс-тележурналістки Наталії Соколенко на тринадцяту позицію.

Крім того, партії домовилися допомагати одна одній під час мажоритарних кампаній своїх кандидатів.

Анатолій Гриценко не виключив об’єднання цих партій у майбутньому.

Кого висунули

До першої п’ятірки списку "Громадянської позиції (Анатолій Гриценко)", крім самого Гриценка та вже згаданого Василя Гацька, увійшли: правничка Марина Соловйова, котра відзначилася, зокрема у захисті від забудови Пейзажної алеї та у подіях навколо Гостиного двору, а також громадські активісти Олег Дерев’янко та Віталій Шабунін.

Переважну частину "умовно прохідної" частини списку Гриценка складають активісти, висунуті регіональними організаціями його партії, – добре відомі, скажімо, делегатам з’їзду, однак менше – широкому загалу.

Image caption Майже всі рішення на з'їзді ухвалювали одноголосно

"Слава Богу, що ми їх не бачили на високих посадах", - каже Анатолій Гриценко, нагадуючи, що одним з пунктів його програми є оновлення влади, і ще раз наголошуючи, що всіх фігурантів списку нестиме відповідальність особисто.

Тим не менше, нижче презентаційної п’ятірки можна побачити кілька прізвищ, які звертають на себе увагу.

Наприклад Тараса Стецьківа – "польового командира" Майдану-2004, депутата всіх скликань українського парламенту крім останнього, він перебуває у списку на сьомій позиції.

На 14-му місці – головний юрист Банкової часів перебування там Віктора Ющенка та Віктора Балоги на чолі секретаріату – Ігор Пукшин. Він же буде представником "Громадянської позиції (Анатолій Гриценко)" у Центрвиборчкомі.

На 15-му місці - боєць "Айдару" Олександр Кралюк, формально його висунула Волинська парторганізація.

Попри те, що бренд "Гриценко" може вважатися хорошою базою для будь-якого кандидата-мажоритарника, партія екс-міністра оборони висунула лише десятьох своїх кандидатів у одномандатних округах, найвідоміший з них - екс-речник МЗС Василь Філіпчук, який балотуватиметься на Буковині.

Чому так мало? Гриценко каже, що треба "тримати планку".

"Тільки перевірені люди, нехай їх буде мало", - каже він. І додає: охочих йти на "мажоритарку" під його прапором було "чоловік 500", а останні дзвінки з відповідними пропозиціями, за словами начштабу Олега Канівця, надійшли вже під час з’їзду.

Ще одним свідченням того, як проходив відбір кандидатів, слугував і виступ на з’їзді доньки лідера партії, партійної активістки Світлани Гриценко. Вона до списку не потрапила, хоча, за словами батька, цілком заслуговувала.

"Я зараз вагітна, тому я не готова просто прийти в парламент і не працювати там ефективно, мені буде за це соромно. І я хочу, щоб жоден з партійців так не вчинив", - хвилюючись, під аплодисменти присутніх сказала вона.

"Номер три – це наше місце"

Кампанія "Громадянської платформи (Анатолій Гриценко)", за словами її лідерів, не буде агресивною. Попри жорсткий тон публічних виступів Гриценка, у неділю він кілька разів наголосив, що не перебуває в опозиції до чинної влади, оскільки її представники не зробили критичної кількості помилок.

На будь-які пропозиції підписати коаліційні угоди ще до виборів партія Гриценка налаштована відповідати відмовою: рішення про співпрацю ухвалюватиметься вже після підбиття підсумків кампанії.

Ноу-хау кампанії цієї партії може бути її мілістаристсько-мобілізуючий відтінок – що, зрештою, й не дивно з огляду на імідж "справжнього полковника", що його має у колах своїх прихильників Анатолій Гриценко.

"(Ми повинні – Ред.) спробувати перетворити цю виборчу кампанію... у масовану пропаганду створення структур територіальної оборони по всій країні – у кожному місті та селі", - говорив на з’їзді Тарас Стецьків.

Який результат партія вважатиме прийнятним?

"Я вважаю, що треба ставити перед собою серйозні амбітні завдання, водночас реалістичні. Я вважаю, номер три за підсумками – це наше місце", – заявив на з’їзді Анатолій Гриценко, пояснивши: його партія не зможе ані "конкурувати з пам’ятниками", маючи на увазі "Блок Петра Порошенка", ані "перебити фактор Ляшка".

Зрештою, додав він, наступний парламент явно не пропрацює належні йому за Конституцією п’ять років, тому розслаблятися нікому з партійців не варто.

Новини на цю ж тему