Експерти: новий склад Єврокомісії є "більш проросійським"

Копирайт изображения EPA

У середу нещодавно обраний голова Єврокомісії Жан-Клод Юнкер офіційно оголосив свою нову команду.

Європейська комісія вважається однією з найвпливовіших установ ЄС, оскільки саме її члени займаються підготовкою законопроектів, гарантують дотримання договорів ЄС, а також ведуть переговори про довгострокові торговельні угоди з міжнародними партнерами.

На Україну, з огляду на заплановану ратифікації Уголи про асоціацію з ЄС наступного тижня в Європарламенті, нові призначення мають безпосередній вплив як з огляду на подальшу інтеграцію у Європейський Союз, так і щодо відносин з Росією у газовій сфері.

На думку експертів, з якими спілкувалась ВВС Україна, новий склад Єврокомісії є більш проросійським, ніж того хотілося б Києву.

Стівен Блокменс, Центр європейських політичних досліджень, Брюссель

Один із найвідоміших політиків у списку членів Єврокомісії Жана-Клода Юнкера – Йоганнес Ган, його призначили комісаром з питань розширення та Європейської політики сусідства.

Він досвідчений австрійський політик, знає як працює Європейська комісія зсередини, бо працював у команді Жозе Мануела Баррозу комісаром з регіональної політики, однак у нього замало досвіду у Європейській політиці сусідства, що викликає занепокоєння, враховуючи те, яке надважливе завдання стоїть перед ним нині, - розповідає політолог Стівен Блокменс.

Тому, на думку дослідника, Йоганнес Ган буде покладатися у цьому питанні на персонал Європейської служби зовнішніх справ, яку віднедавна очолює італійка Федеріка Моґеріні, і саме тісні робочі відносини з нею матимуть вирішальне значення.

На щастя, група підтримки України (Support Group for Ukraine) – хаб, ініційований Єврокомісією, який координує і сприяє допомозі Україні, вже почав роботу на початку цього року і продовжуватиме свою діяльність, забезпечуючи необхідну послідовність і спадковість цієї складної політики, базованої на достовірній інформації та якісних експертних оцінках, - підсумовує експерт.

Аманда Пол, Центр європейської політики, Брюссель

На думку політолога Аманди Пол, призначення Йоганнеса Гана - не в інтересах України і не відповідає її очікуванням з багатьох причин.

Вона звертає на тісні відносини між Росією та Австрією у контексті зв’язків з "Газпромом" і того факту, що офіційний Відень підтримує будівництво "Південного потоку".

Експерт твердить, що ЄС має активно підключатись до газових переговорів між Україною і Росією, оскільки Україна – найважливіша держава-транзитер російського газу, відповідно, проблеми між Києвом і Москвою матимуть безпосередній вплив на Брюссель.

І, щоби не було повторення 2009 року, коли кілька днів Європа не отримувала газ з Росії, ЄС має заповнювати свої сховища і паралельно брати активну участь у вирішенні кризи в Україні, при цьому Брюссель має стояти пліч-о-пліч з Києвом.

Ендрю Реттман, EUobserver, журналіст

На думку бельгійського журналіста, склад нової Єврокомісії може бути м’якшим щодо відносин з Росією, ніж попередній. Зокрема Верховний комісар з питань зовнішньої політики Федеріка Моґеріні відома своїми дружніми відносинами з Росією.

Копирайт изображения EPA
Image caption Французький міністр фінансів П’єра Московісі буде комісаром з економічних питань

Призначення колишьного французького міністра фінансів П’єра Московісі на посаду комісара з економічних питань також не на користь Україні.

Нині пріоритет Франції з точки зору економіки – це Росія, каже він. Відповідно від нового комісара можна очікувати спроб повернутися до звичних бізнес-відносин з Росією, а разом із ними – рішення про доставку "Містралей", - вважає пан Реттман.

Дружня Україні Польща отримала свого єврокомісара з питань внутрішніх ринків Ельжбету Бєньковську, однак вона не матиме жодного впливу на зовнішні відносини, хоча її позиція може бути збалансована політикою голови Європейської ради Дональда Туска, - твердить журналіст.

Джованні Фалег, Центр європейських політичних досліджень, Брюссель

На думку політолога, критично важливу роль у вирішенні конфлікту між Україною і Росією матиме Федеріка Моґеріні.

Але пан Фалег вважає, що, незважаючи на те, що позиція верховного комісара ЄС з зовнішньої політики часто сприймається як політика "голубів", надто у країнах Балтії та Східної Європи, насправді її підхід швидше схожий на "реальну політику" (realpolitik).

Копирайт изображения Reuters
Image caption Італійка Федеріка Моґеріні відіграватиме ключову роль у налагодженні відносин між Україною та ЄС

Експерт вважає, що Федеріка Моґеріні буде враховувати наявність потужних економічних і енергетичних інтересів у відносинах між ЄС і Росією і так вона зможе вирішити кризу дипломатичним шляхом.

На думку політолога, пані Моґеріні буде закликати НАТО виступати в якості гаранта європейської оборони, особливо у разі подальшої ескалації конфлікту довкола України.

Вона має відіграти ключову роль у досягненні консенсусу всередині Єврокомісії в процесі торговельних та енергетичних переговорів з Росією та Україною. Адже погляди на перспективи взаємин з цими країнами у самій Європі різняться, і серйозні розбіжності між комісарами можуть стати очевидними вже на стадії обговорення можливого ужорсточення санкцій проти Росії.

Новини на цю ж тему