ЄС або Росія: чи Сербія зможе всидіти на двох стільцях

Парламент Сербії
Image caption Можливо, що рано чи пізно Белградові доведеться зробити вибір між ЄС і Росією

Сербія не планує підтримувати санкції ЄС щодо Російської Федерації, хоча в уряді Сербії заявляють, що їхній пріоритет - європейська інтеграція.

Керівництво Сербії також розраховує, що санкції, які Росія ввела проти країн ЄС, відкривають нові можливості для сербських виробників сильськогосподарської та харчової промисловості.

Чи зможе Белград продовжувати політику євроінтеграції та водночас тісно співпрацювати з Росією?

Зберегти нейтральність

Викладач Факультету політичних наук у Белграді Предраґ Сімич для ВВС Україна сказав, що російський ринок товарів для Сербії є менш важливим, ніж європейський. За його словами, Белград у цій складній ситуації пробує зберегти "нейтральність" – тобто євроінтеграцію, а також торгові та енергетичні зв’язки з Росією.

"Політика Белграда - це спроба бути нейтральним у протистоянні, де Сербія з обох боків (ЄС та Росія. - Ред.) має свої інтереси. В інтересах Сербії відкрити переговорний процес для членства в ЄС, але є також інтереси пов’язані з Росією, перш за все - газ. Росія - єдиний постачальник газу до Сербії, що суттєво перед сезоном опалення", - сказав пан Сімич.

Старший науковий співробітник Інституту міжнародної політики та економіки у Белграді Драґан Петрович позицію Сербії щодо кризи в Україні вважає "компромісною". Можливо, власне в тому перевага цієї політики, вважає пан Петрович, оскільки це дає можливість досить вільно пояснювати свою позицію Брюсселю, Москві та громадянам країни.

"Немає єдиної позиції сербських партій щодо української кризи, різні думки і в громадян. Сербія поважає де-юре територіальну цілісність України, що схоже з позицією офіційного Києва, який не визнав державність Косова. З іншого боку, Сербія прагне не зіпсувати стосунки з Росією через ситуацію в Україні і відмовляється вводити санкції", - сказав пан Петрович.

Санкції як шанс

Міністр торгівлі Сербії Расим Ляїч для сербської інформагенції Танюґ у серпні заявив, що "Сербія не радіє від торговельної кризи між ЄС та Росією", але вважає, що "цю ситуацію Белград повинен використати". Це шанс зайняти позиції на ринку Митного союзу для сербських виробників сільськогосподарської та харчової промисловості, зокрема для експорту овочів та фруктів.

Image caption Сербські експерти називають позицію їхньої країни з "українського питання" компромісною

Міністр Ляїч сказав, що експорт сільськогосподарських товарів з Сербії до Росії у першій половині цього року збільшився майже на 70 відсотків (у порівнянні з минулим). Очікується, що експорт до кінця року досягне 300 мільйонів доларів. Міністр торгівлі додав, що Сербія не використовує усі можливості, які її дає угода про вільну торгівлю з Росією.

Пан Петрович вважає, що специфічна ситуація "сидіння на двох стільцях" - між ЄС та Росією - у Сербії триватиме і через непрості стосунки між Белградом та країнами Заходу після одностороннього проголошення незалежності Косова.

"Сербія залежна від обох сторін (ЄС та Росії. - Ред.). Але країні не гарантоване членство у ЄС, що пов’язано зі специфічною ситуацією останніх років у Євросоюзі. Тут ще є і питання Косова. Це все дає простір для маневру. Можливість для Белграда зберегти союзників з обох боків, без остаточного вибору", - сказав пан Петрович.

Професор Сімич вважає, що Белград не зможе довго залишатися нейтральним, оскільки Сербія прагне стати членом ЄС і буде змушена змінювати політику, в тому числі стосовно Росії. У цьому випадку, вважає пан Сімич, офіційний Белград намагається якомога довше тримати баланс і зменшити для себе негативні наслідки через українську кризу.

"Белград не зможе довго вести таку політику. Треба буде зробити вибір. Цей вибір для Сербії не буде простим. В умовах економічної кризи втрата одного із зовнішньоекономічних партнерів (ЄС або Росії. - Ред.) - сильний удар по вразливій сербській економіці", - сказав Сімич.

Новини на цю ж тему