Проект "Стіна": чи потрібна українська лінія Маннергейма у ХХІ столітті?

Донбас Копирайт изображения AP

11 вересня у РНБО оприлюднили План заходів щодо охорони українсько-російського кордону та адміністративного кордону з Кримом, який ще минулого тижня затвердив уряд. Держприкордонслужба, автор плану, розробила масштабний інженерний проект "Стіна" з облаштування майже 2,3 тисяч кілометрів досі не демаркованого кордону України з РФ.

План, зокрема, передбачає зведення земляних та бетонних валів, контрольно-слідових смуг, систем оптико-електронного спостереження, сигналізаційних комплексів, рокадних доріг, фортифікаційних споруд для перешкоджання руху техніки та людей. Елементом нового українсько-російського кордону також мають стати суцільні рови завширшки не менше 4-х метрів і завглибшки до 2 метрів.

На річковій та морській ділянках встановлять системи оптико-електронного спостереження надводної обстановки, спостережні вежі та комплексні фортифікаційні споруди, щоб завадити висадці десанту.

Здійснити все це за планом мають протягом 2014-2015 років "за рахунок бюджету, позабюджетних коштів і коштів міжнародної технічної допомоги", говорять у РНБО.

Кошторису проекту "Стіна" поки немає, однак зрозуміло, що він потребуватиме значних витрат.

"Всі кошти, які зараз запитують міліція, прикордонники та Міноборони, ми виділяємо. Держава готова фінансувати свою оборону - у нас інших варіантів немає", - запевнив ВВС Україна член парламентського комітету з питань бюджету Олег Медуниця.

У п'ятницю, 11 вересня, прем'єр-міністр Арсеній Яценюк повідомив, що уряд виділив перші 100 млн грн на побудову "Стіни" та направив техніку на місце робіт.

ВВС Україна опитала військових експертів щодо ефективності та реалістичності проекту "Стіна".

Сергій Згурець, директор консалтингової компанії "Defence express":

Це буде один з наймасштабніших проектів у Європі, якщо він буде реалізований. Але враховуючи велику довжину кордону з РФ і заявлену технічну насиченість, дуже важливо зрозуміти показники його вартості.

Якщо ми говоримо про систему охорони кордону, то нам, з одного боку, треба забезпечувати його контроль, а з іншого - швидке реагування. В рамках співпраці України з ОБСЄ та ЄС вже обговорювалися можливості використання послуг європейських компаній для контролю за кордоном за допомогою супутників. На це може бути виділено гроші Євросоюзу, який свого часу допомагав облаштовувати технічними засобами кордон між Болгарією та Туреччиною.

Проблема ж реагування зачіпає силові структури, які повинні мати оперативні засоби для перехоплення порушників кордону. Один рівень - реагування на порушення, які можуть усуватися силами прикордонників. Зовсім інший - випадок агресії, для якої необхідна відповідь мобільної оборони збройних сил.

На основі заяв влади про те, що на кордоні планують рити окопи, рови, і т.ін., можна зробити висновок, що перемогли прихильники ідеї статичної оборони. А вона є достатньо вразливою та неефективною, якщо супротивник використовує авіацію або далекобійні засоби враження. Тоді про розташування всіх цих інженерних споруд йому буде заздалегідь відомо, й пробити в них діри стане занадто просто.

Тому витрачати гроші на українську "лінію Маннергейма" та "Стіну", боюсь, занадто велика розкіш зараз. Адже нам треба переозброювати армію, робити замовлення для оборонної промисловості і т.д.

Запропонований проект "Стіна" за своїм технічним рівнем близький до того, що використали в Ізраїлі на кордоні з деякими палестинськими зонами. Він досить складний технологічно - з точки зору витрат ізраїльська система контролю кордону є однією з найдорожчих у світі. Але в сегменті електронно-оптичних датчиків та радіолокаційних станцій (РЛС) Ізраїль займає провідні позиції у світі. Якщо ж Україна почне закуповувати такі датчики за кордоном, то їй доведеться витратити дуже значну суму коштів.

Визначити вартість проекту можна буде лише тоді, коли стане відома вартість всіх його компонентів: чи це будуть РЛС, чи датчик, хто буде створювати системи збору інформації і т.д. Це насправді масштабний проект, яких Україна ще не реалізовувала. Тому тут треба думати. Можливо, доцільніше було б зараз ці гроші витратити на доведення до нормального бойового стану підрозділів збройних сил та забезпечення їх озброєнням.

Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва:

Цей проект та всі його споруди важливі для мирного часу - для контролю за перетином кордону, роботи КПП, перешкоджання контрабанді чи діяльності невеликих груп терористів. Але він зовсім не гарантує захист від повномасштабного військового вторгенння з використанням потужної техніки.

Тому проект "Стіна" має більше психологічний характер для українського суспільства та української влади. Це такий психологічний фактор відмежування від Російської Федерації та її простору. Заспокоєння українського населення.

Згадати хоча б те, що є зараз у цьому проекті одне слабке місце - та частина кордону у Луганській та Донецькій областях, яку Україна сьогодні не контролює. Саме тому що така діра поки все одно залишатиметься в українсько-російському кордоні, то проект під назвою "Стіна" матиме більше психологічне значення, ніж військове.

Втім Уряд вже зараз має вирішити питання його фінансування. Думаю, що при бажанні такі кошти цілком реально знайти. Може йтися як про державний бюджет, так і про міжнародну допомогу.

Олексій Мельник, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру ім. Разумкова:

Актуальність проблеми укріплення українсько-російського кордону є беззаперечною. Але чи це повинно бути щось на кшталт стіни, чи має йтися про комплекс сучасних засобів спостереження за лінією кордону та мобільних груп реагування у безпосередній близькості до нього - питання.

Більш ефективним виглядає саме другий варіант, адже робити якусь лінію Мажино чи Маннергейма у ХХІ столітті - досить дивне рішення.

Як зразок зараз згадують Ізраїльську стіну. Але є ще один приклад - американсько-мексиканська стіна. Ефективність використання ресурсів, витрачених на її будівництво, викликає багато запитань.

Україні зараз, насамперед, необхідно провести демаркацію кордону з Росією. Повинні бути і якісь фізичні засоби захисту, які б стримували контрабандистів чи нелегалів. Але якщо йдеться про агресію чи проникнення груп бойовиків, то навряд чи їх зупинить протитанковий рів чи колючий дріт.

На кордоні необхідно облаштувати технічні засоби цілодобового спостереження. Також у безпосередній близькості, але на безпечній відстані від можливих обстрілів з Росії, мають розміщуватися групи оперативного реагування для підтримки прикордонників чи нанесення ударів по незаконних озброєних групах.

Головне - рішення щодо таких проектів не повинні бути поспішними й викликати підозри, що основна їхня мета - це освоєння коштів.

Новини на цю ж тему