Тимошенко стала другою

Тимошенко і Ігор Луценко
Image caption В образі і словах Юлії Тимошенко не бракувало мілітаристських ноток

Партія Юлії Тимошенко, яка опинилася в доволі сутужних умовах, розпочала передвиборчу кампанію з сенсації, заочно зробивши першим номером списку затриману в Росії українську льотчицю Надію Савченко.

І це була не єдина несподіванка на всеукраїнському з'їзді "Батьківщини".

Наприкінці минулого місяця прем’єр-міністр Арсеній Яценюк, голова парламенту Олександр Турчинов, міністр внутрішніх справ Арсен Аваков та екс-секретар РНБО Андрій Парубій оголосили про вихід з "Батьківщини".

Відтак, однією з інтриг зібрання було те, яку передвиборчу риторику обере партія, до якої ще вчора належали кілька перших осіб держави – провладну чи опозиційну.

Збори, які тривали понад три години, відбувалися на подвір'ї київського офісу партії.

"Надворі війна. Ця виборча кампанія буде не стільки про змагання між нами, як про захист країни", - мружачись під пекучим сонцем, сказав ВВС Україна перед початком з'їзду член парламенту Андрій Шевченко. І додав, маючи на увазі вчорашніх соратників: "Пройдуть до парламенту – будемо разом в одній конституційній більшості".

Після цього діти на сцені заспівали український гімн, і заступник голови партії Іван Кириленко відкрив з’їзд, надавши слово почесним гостям – представникам Європейської народної партії, до якої входить "Батківщина". Ті хвалили своїх українських колег і закликали їх не боротися з однодумцями, які йдуть на вибори в інших командах.

Особливо публіці сподобалися слова про те, що в новому парламенті "не має бути місця прихвосням Путіна і п’ятій колоні".

У цей час з приміщення на вулицю вийшла Юлія Тимошенко і попрямувала в бік секції, де розташувалися гості, а не делегати зібрання.

Кілька сотень людей, що сиділи на стільцях, намагалися хоч якось захиститися від спеки. Хтось одягав білі й червоні кепки з партійною символікою, а хтось, наче віялом, розмахував перед обличчям прапорцями України і ЄС. Це не допомагало.

Один з гостей у першому ряду виділявся тим, що мав на собі поношену військову форму. Це був депутат Київради і громадський активіст Ігор Луценко, який після з'їзду мав їхати на Донбас. Як виявилося пізніше, він став третім номером списку "Батьківщини". Пані Тимошенко присіла на порожнє місце поруч з ним. Її відразу ж обступила хмара фотографів і операторів. Лідерка БЮТу, на голові якої знову була заплетена коса, дивилася на всіх і водночас ні на кого, не виражаючи на обличчі жодних почуттів.

Через кілька хвилин, піднявшись на сцену під бурхливі оплески, Юлія Тимошенко впевненим і добре керованим голосом почала промову, яка складалася з патріотичних закликів та програмних засад оновленої, як вона сказала, партії.

"Це не просто виборча кампанія. Це по суті формування нової армії", - промовила вона, віддавши шану волонтерам, що працюють на фронті і в тилу.

"Наша нація непереможна", - додала трохи згодом, перейшовши до конкретних пропозицій і продовжуючи вживати воєнну лексику.

Серед таких пропозицій – сформувати "армію авторитетних і сильних людей", які б представляли інтереси України в інших країнах і формували там потрібну Києву громадську думку. "Треба не тільки працювати з політиками високого рівня, а й з народами кожної країни, щоб Російська Федерація, яка чинить агресію проти всього людства, не мала жодного шансу переломити в інформаційному просторі пропагандою і неправдою ставлення світу до героїчної боротьби України".

"Батьківщина" вустами своєї лідерки пропонує також поміняти в Україні очільників військових структур, ввести воєнний стан і запровадити в державі систему єдиного скоординованого керівництва, яке зосередиться в руках президента. Водночас пані Тимошенко закликає зробити Україну членом НАТО: "Позаблоковість і самотність – це постійна відкритість для будь-якого удару".

Запитання до влади

Дійшовши до складної теми співпраці з іншими партіями, лідерка "Батьківщини" сказала про необхідність об'єднання усіх політичних сил, "щоб ворог навіть не відчув нашої конкурентної боротьби під час виборів".

"Я зроблю неможливе для того, щоб допомогти діючому президенту", - сказала вона і відразу уточнила, що її партія залишає за собою право ставити владі "чіткі і, може, іноді не дуже зручні запитання".

Сказавши це, пані Тимошенко взялася критикувати переговори Києва з Москвою, які, за її словами, можна проводити лише за участі західних посередників та з позиції сили. Вона також заявила, що мінські домовленості загрожують втратою частини території Донбасу і що Київ не мав погоджуватися на тамтешні вибори в місцеві органи влади.

"Наша команда вважає, що це практично означає передати владу в руки тим найманцям, які фінансуються окупантами і Кремлем", - сказала вона.

У цей момент лідерка партії несподівано перервала свій виступ і запросила на сцену Ірину Довгань – жительку Ясинуватої, яка стала відома після фотографій, де видно, як її катують прибічники ДНР. Жінка вийшла на сцену під оплески і сказала лише кілька речень, ледь стримуючи сльози.

Image caption Ірина Довгань подякувала киянам, які прихистили її в столиці

"Я розумію, що кияни мають боротися за свій Київ, львів'яни – за свій Львів, а я боролась за свою землю, - мовила пані Довгань. - І коли мене там били, мені було значно менше боляче, ніж боляче зараз, коли я бачу, що всі ці дрібниці, які я робила, були повністю марними. Тому що моя земля, скоріше за все, вже ніколи не буде мені належати".

Вона сказала, що їй соромно перед друзями з Донбасу, які залишилися на своїй землі і не розуміють, що їм робити далі і чому Україна, яку вони люблять, "хоче від них відгородитися і покинути їх".

Після цього пані Тимошенко пригорнула Ірину Довгань і пообіцяла, що Україна не покине Донбас. А тоді продовжила критикувати владу – за "слабкий формат" переговорів з Кремлем і за відтермінування дії Угоди про асоціацію з ЄС.

Пізніше Григорій Немиря, сьомий номер списку, назвав новини про відстрочку угоди з ЄС "непрозорим, незрозумілим тактичним реверансом".

"Не питайте чому"

Поява на сцені Ірини Довгань була лише першим сюрпризом для учасників з'їзду.

Наступна, головна несподіванка була попереду. Юлія Тимошенко, дотримуючись законів драматургії, спочатку лише натякнула на неї: "Сьогодні ми починаємо новий шлях, з новою програмою, новими людьми і дуже важливими цілями".

Потім, витримавши паузу і давши слово ще одному промовцю, продовжила інтригувати: "Я глибоко переконана, що наші легендарні партійці, перевірені часом, сьогодні мусять зробити для України ще один важливий подарунок: відступити на декілька кроків назад, подати руку молодим лідерам громадянського суспільства і дати їм право управляти країною".

Згодом стало зрозуміло, що до "легендарних партійців" належить і сама пані Тимошенко, яка заявила: "Перший раз за всі часи походів на вибори я не йду номером першим у списку "Батьківщини".

Досягнувши необхідної напруги серед присутніх, лідерка партії оголосила, що першим номером списку стане ув’язнена в Росії українська льотчиця Надія Савченко, "справжній герой України".

На великому екрані відразу ж показали рукописного листа пані Савченко, в якому вона пояснює своє рішення. Самого листа зі сцени зачитала її сестра, Віра Савченко, яку, до речі, висунуть кандидатом від "Батьківщини" по одному з мажоритарних округів Києва.

"Справа в тому, що я не знаю, що і як робити, але не святі горшки ліплять, - йдеться в листі льотчиці. – Будемо відбудовувати і посилювати Україну разом. Я не злякаюсь цієї роботи. На вибори я піду разом з партію "Батьківщина", і не питайте чому так. Не місце красить людину, а людина місце".

Пізніше присутнім зачитали лаконічну заяву льотчиці з проханням прийняти її в члени "Батьківщини".

Пані Тимошенко також попросила делегатів проголосувати за те, щоб зарахувати льотчицю заодно і до політради та президії партії, і висловила впевненість, що її звільнять найближчим часом.

Image caption З'їзд був просто неба і тривав понад три години

Результат

Серед інших несподіваних облич першої десятки – п’яте місце, яке дісталося не надто відомій широкому загалу волонтерці Альоні Шкрум. Пані Шкрум, яка вчилася в Кембриджі та Сорбонні, а нині надає юридичну допомогу переселенцям, потішила присутніх своїм почуттям гумору: "Я, мабуть, наймолодша з усіх кандидатів, але, сподіваюся, не найдурніша".

Шостим став ще один представник молоді – Вадим Івченко з Всеукраїнської асоціації сільських і селищних рад. А восьма сходинка дісталася очільнику молодіжного крила партії – Іванові Крульку.

Дев'ятим номер списку став власник британського диплому, економіст та громадський активіст Олексій Рябчин. У своєму виступі він підкреслив, що народився на Донбасі.

На з'їзді також оголосили імена переважної більшості мажоритарних кандидатів, у тому числі в деяких донбаських округах.

Депутат Андрій Шевченко, якому не знайшлося місця в першій десятці, але якого пані Тимошенко назвала "знаковою фігурою", у розмові з ВВС Україна не став прогнозувати, скільки відсотків зможе набрати його партія. А на запитання, чи вдасться взяти 10%, впевнено відповів: "Звичайно".

Однак поки що така впевненість є не у всіх соціологів.

Новини на цю ж тему