Генерал НАТО: перемир'я в Україні "лише на словах"

Філіп Брідлав
Image caption Головнокомандувач сил НАТО у Європі Філіп Брідлав не вірить у припинення вогню на Донбасі

Ситуацію на українсько-російському кордоні все ще не можна назвати нормальною, хоча обидві сторони говорять про перемир'я, заявив командувач військами НАТО в Європі Філіп Брідлав.

НАТО планує розширяти свою інфраструктуру у балтійських країнах.

Російські війська біля кордону України

"Я б назвав це перемир'ям на словах. Російські війська як і раніше знаходяться на території України. Звісно, більша частина солдатів повернулася у Росію. Але вони повернулися не додому, а у прикордонну зону з російського боку. Це значить, що вони у будь-який момент, якщо він знадобиться, Росія зможе знову повернутися до воєнної агресії в Україні", - заявив Філіп Брідлав після засідання Військового комітету НАТО у Вільнюсі.

За словами генерала, НАТО не має точної інформації про кількість російських військовослужбовців, які зараз перебувають біля кордону з Україною.

"Але ми помічаємо постійний рух з російського боку військової техніки, яка використовується сепаратистами. Російсько-український кордон все ще "дірявий", - відзначив Філіп Брідлав.

Російська влада заперечує перебування своїх військ на території Донбасу та звинувачують український уряд у "масовому порушенні Європейської конвенції про права людини".

Глава сил НАТО у Європі також висловив занепокоєння щодо мілітаризації анексованого РФ Криму.

"Ми бачимо, що там дислокуються все нові сили, які можуть суттєво впливати на безпеку всього регіону Чорного моря", - вважає генерал.

Засідання командування НАТО у Литві

На засіданні Військового комітету НАТО, який проходив у литовській столиці, обговорювали план дій Північноатлантичного альянсу щодо створення сил швидкого реагування.

Один з сухопутних батальйонів буде розміщуватися у Литві, на колишній радянській базі у Руклі. Литовські військовослужбовці сподіваються, що найближчим часом почнеться створення нової військової бази НАТО поряд з Вільнюсом.

За словами головнокомандувача литовської армії Йонаса Вітаутаса Жукаса, спрямувати своїх солдатів на службу у Литву хочуть три країни Альянсу: Німеччина, Бельгія та Угорщина. Вже скоро вони пришлють представників своїх сухопутних військ на навчання, які проходитимуть у Литві.

"Таким чином у Литві буде гарантована ротація додаткових сил НАТО", - заявив Вітаутас Жукас.

Він додав, що авіабаза НАТО у Зокняй, де діє місія повітряної поліції Альянсу, невдовзі "розширить свою інфраструктуру".

У Литві вже дислоковано біля 150 американських військовослужбовців. У п'ятницю Вітаутас Жукас повідомив, що американці будуть знаходитися у країні "стільки часу, скільки знадобиться".

Контингент американських солдатів діє по принципу ротації у Литві та інших країнах Балтії, а також Польщі, з квітня 2014 року. Загалом США доправили у ці країни біля 600 піхотинців. Так НАТО відреагувало на зміну безпекової ситуації у регіоні після анексії Криму Росією.

У Литві засідання військового комітету НАТО пройшло вдруге за історію країни. Востаннє це сталося 10 років тому, коли Литва стала членом Північноатлантичного альянсу.

Новини на цю ж тему