Чим відрізняється "Опозиційний блок" від Партії регіонів?

Вілкул Бойко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Ключові персони в уряді Миколи Азарова Юрій Бойко та Олександр Вілкул на чолі списку "Опозиційного блоку"

Попри заяву керівника Партії регіонів Бориса Колеснікова про відмову від участі у виборах, більшість знакових фігур, які там донедавна лишались, балотуватимуться за списком "Опозиційного блоку".

Частина колишніх представників партії влади балотуються на парламентських виборах у списку партії колишнього замглави ПР Сергія Тігіпка "Сильна Україна". Пан Тігіпко до останнього проводив перемовини з "Опозиційним блоком" про спільний похід на вибори.

Борис Колесніков заявив ВВС Україна, що відмовився від будь-якого формату участі у виборах.

Трійку виборчого списку "Опозиційного блоку " очолили колишні обличчя Партії регіонів Юрій Бойко, Олександр Вілкул та Михайло Добкін.

Складні перемовини

На початок виборчої кампанії соціологи давали Партії регіонів близько 2% голосів, "Сильній Україні" близько 5%, а Партії розвитку України, яка також була суб’єктом перемовин, - не більше 1%.

Перемовини про склад "Опозиційного блоку" йшли дуже складно.

Як заявив ВВС Україна Сергій Тігіпко, учасники перемовин пропонували йому очолити новий проект, проте він відмовився.

"Але у тому блоці люди заплямовані корупцією і, м'яко кажучи, непатріотичні", - пояснив своє рішення на з’їзді "Сильної України" Сергій Тігіпко.

"Ніхто там ні про яку корупцію не говорив. Сторони не зійшлись тільки в одному – пан Тігіпко наполягав, щоб всі увійшли в "Сильну Україну", але інші учасники перемовин наполягали на створенні окремого майданчика", - виклав ВВС Україна свою версію подій Борис Колесніков.

Ще 9 вересня Партія регіонів та Партія розвитку України, яку створили колишній представник президента в парламенті Юрій Мірошниченко та колишній заступник глави адміністрації президента Віктора Януковича Сергій Ларін, провели форум "Опозиційного блоку".

Тоді ж пани Ларін та Колесніков озвучили намір спільно піти на вибори.

На 14 вересня було заплановане проведення з’їзду "Опозиційного блоку", на якому планувалось представлення виборчого списку новоутворення.

Проте зранку 14 вересня Борис Колесников зробив заяву про те, що Партія регіонів брати у участь у виборах не буде, а її представники натомість створять свій опозиційний уряд.

Це рішення стало несподіваним для партнерів, початок з’їзду "Опозиційного блоку" перенесли на годину, а коли Сергій Ларін все ж прибув, то не зміг пояснити поведінку колег.

"Я сам тільки дізнався про хід Партії регіонів, будемо вирішувати", - заявив він журналістам.

Копирайт изображения UNIAN
Image caption Сергій Тігіпко взяв другим номером "Сильної України" Валерія Хорошковського

Виборчого списку "Опозиційний блок" тоді так і не затвердив.

Наступного дня свій з’їзд провів Сергій Тігіпко, у виборчому списку якого з’явились Валерій Хорошковський, екс-регіонали Олександр Волков, Микола Джига, Святослав Піскун та низка інших колишніх депутатів з ПР.

При цьому співрозмовники ВВС Україна у "Сильній Україні" до останнього чекали появи у списку ще одного відомого політика. Але він, врешті, опинився на високому місці списку "Опозиційного блоку".

Хоча останнім днем подачі до ЦВК кандидатів у депутати від партій був понеділок 15 вересня, "Опозиційний блок" зумів оприлюднити свій список тільки 21 вересня.

Спочатку презентацію списку анонсували на четвер 18 вересня, проте в останній момент скасували, потім захід планувався на п’ятницю, але теж безрезультатно.

Нарешті список партії представили у неділю, просто оприлюднивши його на сторінці партії у Facebook.

"Опозиційна" десятка

Виборчий список "Опозиційного блоку" оприлюднили частково – тільки перших десять місць. З них тільки двоє до лютого 2014 року не були у Партії регіонів.

"Партія регіонів ні на які об’єднання не йшла і не буде йти, тому що об’єднуються сильні з сильними, щоб стати ще сильнішими. Тому ми побачимо по ситуації, як діяти далі", - заявив Борис Колесніков ВВС Україна.

Копирайт изображения httppartyofregions.ua
Image caption Борис Колесніков брав участь у підготовці "Опозиційного блоку"

Він схвально оцінив те, що низка відомих членів його партії пішли в "Опозиційний блок".

Першим номером став Юрій Бойко, який за президенства Віктора Януковича працював енергетичним віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова та очолював київську обласну організацію Партії регіонів.

На дострокових виборах президента Юрій Бойко пішов на вибори самовисуванцем, а тому був виключений з Партії регіонів.

Другим номером став Олександр Вілкул, який наразі є членом політради Партії регіонів. Свого часу він був керівником низки підприємств, якими володів Рінат Ахметов.

В 2006 році він став депутатом від Партії регіонів, потім був губернатором Дніпропетровської області та віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова.

Третє місце отримав Михайло Добкін, який на президентських виборах був офіційним кандидатом Партії регіонів і якого публічно підтримав Рінат Ахметов. До цього він працював губернатором Харківської області, а під час Євромайдану закликав "Беркут" розігнати протести.

Четвертим у списку став відомий бізнесмен Вадим Рабінович, який очолює партію "Центр" та Всеукраїнський єврейський конгрес. Він балотувався на президентських виборах 2014 року й набрав трохи більше 1% голосів.

Копирайт изображения httppartyofregions.ua
Image caption Два головні обличчя Партії регіонів останніх місяців опинилися у виборчому списку "Опозиційного блоку"

Замкнув п’ятірку депутат від ПР Олексій Білий, який свого часу був керівником компанії "Азовсталь", яка належить SCM Ріната Ахметова.

Шосте місце отримав Сергій Ларін. Зараз він представляє Партію розвитку України, проте донедавна був заступником глави адміністрації Віктора Януковича, багато років керував кіровоградською державною адміністрацією та місцевим відділенням Партії регіонів.

Давній соратник Віктора Януковича Нестор Шуфрич отримав сьому позицію. Пан Шуфрич у парламенті залишився активним спікером фракції Партії регіонів, а навесні разом з Віктором Медведчуком брали участь у перемовинах Києва з керівництвом самопроголошених "ДНР" та "ЛНР".

Лідер партії "Україна вперед" Наталя Королевська стала восьмою в Опозиційному блоці.

Пані Королевську у 2012 році виключили з парламентської фракції БЮТ, після чого вона намагалася пройти до парламенту на чолі свого партійного проекту, проте не подолала виборчого бар’єру.

Після виборів отримала посаду міністра соціальної політики в уряді Миколи Азарова.

Дев’ятою у списку стала незмінний керівник парламентського комітету з охорони здоров’я Тетяна Бахтєєва, яка також досі залишається у фракції Партії регіонів.

Замкнув виборчу десятку Микола Скорик, який представляє Партію розвитку України.

Проте донедавна він був губернатором Одеської області та керівником місцевої організації Партії регіонів.

Соціологи ще не оприлюднювали рейтингів партій, в яких би респонденти могли обирати партію "Опозиційний блок" з нинішньою трійкою лідерів.

За останніми опитуваннями, за Партію регіонів на чолі з Колесніковим, Шуфричем і Вілкулом були готові голосувати близько 2%.

Перші опитування після реєстрації всіх партій дадуть можливість зрозуміти, чи дасть ефект поєднання провідних облич Партії регіонів з рейтингами Вадима Рабіновича, Наталі Королевської й Партії розвитку України, які окремо перебували на межі статистичної похибки.

Новини на цю ж тему