Що з тобою, "Батьківщино"?

Батьківщина Копирайт изображения byut.com.ua

На попередніх парламентських виборах за партію "Батьківщина" проголосували понад чверть виборців, що дало їй змогу посісти друге місце та проголосити себе провідною опозиційною силою України.

Цьогоріч політиків зі списку "Батьківщини" зразка 2012 року можна зустріти одразу в кількох політсилах-учасницях виборів, а експерти говорять про "політичне розлучення" його складових частин.

"Політичне розлучення"

Якщо подивитися на список "Батьківщини", зареєстрований ЦВК на вибори 2012 року, то виявиться, що з його першої десятки нині у "Батьківщині" залишилося лише троє політиків – Григорій Немиря, Сергій Соболєв і Борис Тарасюк.

Натомість аж четверо політиків із першої десятки – Арсеній Яценюк, Олександр Турчинов, В’ячеслав Кириленко та Микола Княжицький – нині опинилися у лавах "Народного фронту".

Микола Томенко та Мустафа Джемілєв йдуть до Ради від Блоку Петра Порошенка і, нарешті, Анатолій Гриценко очолює список партії "Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)".

Схожу картину спостерігаємо в решті списку-2012: менше половини фігурантів його першої півсотні сьогодні перебувають в рядах "Батьківщини". З партії Юлії Тимошенко відійшло і чимало політиків, які на минулих виборах балотувалися від неї в мажоритарних округах.

При цьому, на перший погляд, відтік колишніх чільних діячів "Батьківщини" відбувається всупереч політичній кон’юнктурі: протягом двох останніх років буття партії разюче змінилося.

З глухої опозиції вона перейшла до влади, а її представники на початку цього року посіли крісла глави уряду та спікера парламенту – в.о. президента. Крім того, з тривалого ув’язнення вийшла незмінна голова партії – Юлія Тимошенко.

"Те, що з відбулося "Батьківщиною" протягом останніх місяців, можна назвати політичним розлученням", - констатує політолог Володимир Фесенко.

Невдалий експеримент

Корені процесів, що відбуваються у "Батьківщині", потрібно шукати у 2012 році.

Перед минулими парламентськими виборами у партії відбувалася гостра дискусія стосовно формату її участі у кампанії, у якій, зрештою, перемогла опція формування на базі "Батьківщини" "Об’єднаної опозиції" – максимально широкого об’єднання противників режиму Віктора Януковича.

До "Об’єднаної опозиції" увійшли як окремі політики, які до того не належали до "Батьківщини", так і цілі партії – на кшталт розпущеного "Фронту змін" Арсенія Яценюка.

Нові політичні побратими заявляли про наміри подальшої інтеграції, однак на ділі співпраця в рамках однієї структури часто буксувала і в кулуарах парламенту часом можна було почути несхвальні відгуки "старих тимошенківців" на адресу "фронтовиків" і навпаки.

Володимир Фесенко називає "Батьківщину" зразка 2012 року "шлюбом за розрахунком" і продовжує: коли політична ситуація в країні змінилася, потреба у цьому союзі зникла.

"Цей експеримент з об’єднанням виявився не зовсім вдалим", - резюмує він.

Сьогодні ключові елементи тієї, старої "Батьківщини" формують фундаменти одразу кількох політичних сил, які можуть пройти до Ради наступного скликання.

Позиція Гриценка

До умовної "групи Гриценка" у "Батьківщині" зразка 2012 року належали двоє депутатів – сам Анатолій Гриценко та Олег Канівець, якого партія Тимошенко висунула в парламент у одному з мажоритарних округів Львівщини.

Екс-міністр оборони мало не з перших днів роботи Ради нинішнього скликання виступав проти обрання Арсенія Яценюка главою фракції, критикував окремі її рішення в тому числі через соцмережі.

Image caption Анатолій Гриценко належав був членом фракції "Батьківщина" до січня цього року

Джерела ВВС Україна говорили, що таку поведінку пана Гриценка неодноразово обговорювали на засіданнях фракції, а у січні цього року його навіть позбавили права брати в них участь та закликали скласти депутатський мандат.

Після цього пан Гриценко написав заяву про вихід з фракції "Батьківщина". Олег Канівець вийшов з неї ще раніше, у квітні 2013 року.

Сьогодні Анатолій Гриценко очолює список партії "Громадянська позиція (Анатолій Гриценко)", а пан Канівець посідає у ньому прохідне десяте місце.

Згідно з даними соцопитувань, ця партія претендує на третє місце за підсумками виборів: прихильність до неї декларують близько 10% виборців.

Партія президента

Чимало вихідців з "Батьківщини" знайшли себе у лавах Блоку Петра Порошенка.

Кістяк цієї політичної команди почав формуватися на початку президентської кампанії: тоді частина партійців не підтримали рішення Юлії Тимошенко балотуватися і заявили про те, що у ході виборів допомагатимуть Петрові Порошенку.

Зрештою, чимало депутатів, які досі належать до фракції "Батьківщина", увійшли до списку пропрезидентської партії або балотуватимуться за її підтримки у одномандатних округах.

Руслан Князевич є представником глави держави у парламенті.

До кола його найближчих соратників входять Юрій Стець та Ігор Гринів.

До першої десятки списку "Блоку Петра Порошенка" входять також Микола Томенко та Мустафа Джемілєв.

Це далеко не повний перелік колишніх депутатів "Батьківщини", які сьогодні формують обличчя головної партії влади.

Всі на фронт

Копирайт изображения byut.com.ua
Image caption Нинішні лідери "Народного фронту" Олександр Турчинов та Арсеній Яценюк керували "Батьківщиною" під час ув'язнення Юлії Тимошенко

Відхід від "Батьківщини" частини членів на чолі з багаторічною "правою рукою" Юлії Тимошенко Олександром Турчиновим та прем’єром Арсенієм Яценюком викликає найбільше емоцій і в самій "Батьківщині", і в новоствореному "Народному фронті".

"Ми світоглядно розійшлися у відповіді на питання, що таке влада в Україні і навіщо вона потрібна", - каже ВВС Україна один з провідних діячів "Народного фронту" Сергій Пашинський і обіцяє розповісти про "розлучення" з "Батьківщиною" докладніше після виборів, бо це – "болюча тема".

"Люди, які відійшли, ніколи не поділяли ані ідеології, ані традицій "Батьківщини". Зараз вони вирішили йти своїм шляхом – що ж, хай спробують", - керівник київської "Батьківщини" Андрій Павловський не шкодує різких висловів на адресу "Народного фронту".

Так чи інакше, нині "Народний фронт", який остаточно відділився від "Батьківщини" наприкінці серпня та до останнього моменту вів переговори про передвиборче об’єднання з "Блоком Петра Порошенка", створює свою структуру фактично з нуля.

За словами пана Пашинського, "фронтовики" планують активно розбудовувати партію та, зокрема, створювати власні фракції у місцевих радах вже після парламентських виборів.

У першій двадцятці списку "Народного фронту" – 15 чинних чи колишніх депутатів парламенту з фракції "Батьківщина", в тому числі діючих міністрів.

Володимир Фесенко каже, що ця сила є однією з "партій влади".

Один з представників "Народного фронту" заявив ВВС Україна, що за підсумками виборів ця сила розраховуватиме на близько 7% голосів.

Опозиція чи "своя позиція"?

Після останніх подій партія "Батьківщина" проголосила одним зі своїх пріоритетів - оновлення партії.

Одним із символів цього мала стати відмова Юлії Тимошенко від лідерства у списку – його очолила полонена льотчиця Надія Савченко.

У презентаційній першій десятці списку "Батьківщини" лише двоє чинних членів парламенту – Сергій Соболєв та Григорій Немиря.

Однак друга десятка вже повністю складається з діючих депутатів.

Політолог Володимир Фесенко називає "Батьківщину" опозиційною силою, яка діє на "полі Майдану".

Копирайт изображения byut.com.ua
Image caption Юлія Тимошенко особисто очолила виборчий штаб "Батьківщини" перед парламентськими виборами

Жорстка критика її членами останніх кроків влади – зокрема, відтермінування введення в дію економічної частини Угоди про асоціацію з ЄС та ухвалення "законів 16 вересня" підтверджують з такими оцінками.

Однак Андрій Павловський з ними не згоден: "Ми не в опозиції, але ми маємо свою державницьку позицію з усіх питань, і ми вважаємо, що вона є більш патріотичною, більш державницькою (ніж позиція представників влади)".

У "Батьківщині" кажуть, що відхід частини її видних членів фактично не позначився на партійних структурах – вони не перейшли до новостворених сил. Цю саму інформацію підтвердили ВВС Україна у "Народному фронті".

Після фактичного колапсу Партії регіонів у партії "Батьківщина" залишилася найбільш розвинута партійна мережа в регіонах України. Про це кажуть як нинішні члени цієї сили, так і їхні опоненти.

Однак, на думку спостерігачів, чи не найбільша організаційна проблема "Батьківщини" на цих виборах - це втрата незмінного керівника штабу і головного організатора Олександра Турчинова.

Головою штабу "Батьківщини" зараз є сама Юлія Тимошенко.

Попри те, що соціологи дають партії менше 10% голосів, депутати зауважують, що активної кампанії Юлія Тимошенко ще, власне, не почала.

Андрій Павловський каже ВВС Україна, що "Батьківщина" на цих виборах здатна набрати 15-20% підтримки виборців і фінішувати другою.

Новини на цю ж тему