В Італії арештували нерухомість і рахунки російського бізнесмена

Аркадій Ротенберг Копирайт изображения Getty Images
Image caption Аркадій Ротенберг потрапив під "оновлені" санкції ЄС наприкінці липня

У рамках санкцій ЄС проти Росії італійська влада заарештувала нерухомість і банківські рахунки, що належать Аркадію Ротенбергу, бізнесмену з РФ, якого вважають близьким до Володимира Путіна.

За даними італійських ЗМІ, під арешт, зокрема, потрапило кілька віл та квартир на Сардинії і чотиризірковий готель у Римі.

Арешт майн на 30 млн євро

Операції щодо нерухомості структур Аркадія Ротенберга проводить Фінансова гвардія - підрозділ поліції, який підпорядковується міністерству економіки та фінансів Італії. Газета Corriere della Sera пише, що загальна сума заарештованого майна та активів сягає 30 млн євро.

Бізнесмен назвав дії італійців абсурдними та нелегітимними. На його думку, санкції мають торкатися лише рахунків та активів, а нерухомість під обмеження потрапляти не повинна.

У Фінансовій гвардії повідомили, що Ротенберг може оскаржити арешт свого майна.

Нерухомість - під санкціями?

Італійські правоохоронці повідомили про арешт активів Аркадія Ротенберга, а також підконтрольних йому компаній: Olpon Investment Limited, яка зареєстрована на Кіпрі, та Aurora 31, чий офіс знаходиться у Римі.

Як ідеться у розпорядженні Фінансової гвардії, "дії проводяться у відповідності до заходів, передбачених для попередження, стримування та припинення фінансування тероризму і дільності країн, які загрожують міжнародному миру та безпеці".

За інформацією журналістів Corriere della Sera, операцією з арешту нерухомості керує генерал Джузеппе Ботильйо.

"Дивує, що мова у даному випадку йде про якусь нерухомість, яка під санкції не потрапляє. Під озвучені санкції підпадають лише рахунки та активи, яких у Італії у мене немає", - сказав Аркадій Ротенберг російській агенції Інтерфакс.

Представник Ротенберга Андрій Батурін повідомив ИТАР-ТАСС, що до списку заарештованих об'єктів потрапила особиста нерухомість бізнесмена, яка не виставлялася на продаж та не була об'єктом будь-яких угод.

"Невеликий чотиризірковий готель у Римі ще можна вважати активом", - відзначив він.

Відкритий список

При цьому, як розповіли ВВС у середовищі корпоративних юристів, санкційні обмеження ЄС та США ширші, ніж лише рахунки та активи, і поширюються на майже все майно людини, яка потрапила до "чорного списку".

Це підтверджує експерт Russia Consulting Сергій Сумлєнний. За його словами, нерухомість осіб зі списку цілком може попасти під арешт, адже список ресурсів, які підлягають арешту та заморожуванню, є відкритим.

"Санкційний режим Євросоюзу передбачає заморожування коштів приватних осіб, що потрапили до списку санкцій. Європейське санкційне регулювання від 17 березня говорить, що заморожування економічних ресурсів даних осіб означає недопущення їх використання, переказу, доступу до них, незалежно від того, що з ними збираються робити. А ресурси - це готівка, депозити у фінансових інститутах, акції, дивіденди і т.д. Але у регулюванні є таке пояснення, яке говорить, що цим списком (ресурсів) все не обмежується", - пояснив Сергій Сумлєнний в інтерв'ю Російській службі ВВС.

При цьому, регулюючі органи країн ЄС можуть інтерпретувати список достатньо широко й додавати до нього нові позиції.

"Таким чином, можна припустити, що будь-які економічні ресурси, будь-яка власність, яка належить даним особам, відповідно до згаданого регулювання, може бути заморожена й арештована. Більше того, у цьому європейському регулюванні вказується, що шляхи його застосування розробляються кожною з держав Євросоюзу окремо. Тобто, тут є ще достатньо значні повноваження національних органів", - розповів експерт Russia Consulting.

Готель і вілли

Ротенбергу належить готель Berg Luxury, розташований поблизу однієї з найпрестижніших і дорогих вулиць Рима - віа Венето, а також недалеко від майдану Іспанії та парку Вілла Боргезе.

За даними сайтів онлайн-бронювання, ціни за ніч у цьому готелі починаються від 300 євро.

У самому готелі заявили, що він працює у звичному режимі. У компанії Aurora 31, яка керує готелем, відмовилися коментувати ситуацію.

До числа нерухомості, що потрапила під арешт, увійшли квартира у місті Кальярі та три вілли у Вілласіміусі та Арцакені (усі - на Сардинії), а також вілла у Тарквінії у регіоні Лаціо, пише італійська преса.

Аркадій Ротенберг увійшов до "оновленого" списку санкцій Європейського Союзу наприкінці липня. На фігурантів списку поширюється заборона на в'їзд до європейських країн і заморожування активів на території ЄС.