Округів на всіх не вистачить

  • Святослав Хоменко
  • ВВС Україна
Підпис до фото,

Довжина бюлетенів до майбутніх парламентських виборів залежить в тому числі від результатів переговорів, котрі зараз ведуться між їхніми учасниками

Перед минулими парламентськими виборами опозиційні тоді партії "Батьківщина" та "Свобода" уклали договір про співпрацю, який передбачав, що у жодному мажоритарному окрузі вони не висуватимуть своїх кандидатів одночасно.

До цього пакту запропонували долучитися і УДАРові. Однак у партії Віталія Кличка розкритикували список округів, у яких їм пропонували зняти своїх кандидатів. Об’єднання зусиль усіх опозиційних сил в результаті вийшло лише частковим.

Напередодні виборів-2014 учасників перегонів від національно-демократичного табору побільшало, тож тут згадали про досвід дворічної давнини, взявш на озброєння об’єднавчі заклики. Практичних результатів реалізації цих лозунгів наразі не видно, однак на словах готовність до компромісу виражають усі без винятку співрозмовники ВВС Україна у цих партіях.

Всі з усіма

Чи не головна проблема нинішніх переговорів – велика кількість їхніх потенційних учасників.

Перед минулими виборами все було простіше: на електоральному полі противників тодішнього президента Януковича грали три великі політичні сили – "Батьківщина", "Свобода" та УДАР. Нині ж представники потенційних претендентів на голоси націонал-демократичного виборця помістяться не в кожній залі для переговорів.

Станом на сьогодні жодна з великих націонал-демократичних партій формально не закрила свій передвиборчий з’їзд, на якому висувалися кандидати в депутати.

Очільники цих сил пояснювали: протягом найближчих тижнів будуть вести зі своїми колегами переговори щодо співпраці на мажоритарних округах, і підсумки цих перемовин затверджуватимуться на других етапах партійних з’їздів.

"Як відомо, демократи об’єднуються перед розстрілом. Перед минулими виборами розстріл був вірогіднішим, бо демократи працювали в умовах опозиції і змушені були домовлятися. Зараз середовище більш конкурентне", - каже Вікторія Сюмар з "Народного фронту".

Головна мета потенційного об’єднання зусиль, кажуть співрозмовники ВВС Україна – не допустити до наступного парламенту колишніх і нинішніх прибічників режиму Януковича.

"Схему роботи ми бачимо такою: проаналізувати (в яких округах ці політики балотуються до парламенту), замовити соціологію, подивитися на рейтинги (кандидатів від демократичних сил) і прийняти відповідні рішення", - каже Олег Ляшко.

Напередодні він розповсюдив звернення, у якому закликав патріотичні політичні сили до "узгодження позицій" та заявив про готовність до "зняття кандидатур, висунутих у мажоритарних округах від Радикальної партії, якщо це забезпечить перемогу патріотичних сил та унеможливить появу в сесійній залі зрадників України".

За словами пана Ляшка, його партія висунула понад 200 кандидатів-мажоритарників.

"Треба буде зняти половину кандидатів – знімемо. Я не хочу, щоб через мої амбіції до парламенту проскочив якийсь регіонал, комуняка чи агент ФСБ", - каже він.

Джерела ВВС Україна у партії "Свобода" ще кілька тижнів тому говорили про ініціативу партії Ляшка узгодити своїх мажоритарників з націоналістами. Ці сили апелюють до найрадикальнішого виборця, тому розподіл округів між цими партіями напевно мав би позитивний ефект для них обох, коментував ймовірні домовленості співрозмовник ВВС Україна.

У той же час, у деяких силах кажуть, що питання узгодження мажоритарників для них уже закрито.

Підпис до фото,

Лідери сил, які взимку стояли на Майдані, сьогодні намагаються домовитися про передвиборчу співпрацю

У "Громадянській позиції (Анатолій Гриценко)" заявляють, що такі переговори провели ще перед своїм з’їздом. Керівник штабу цієї політичної сили Олег Канівець каже, що консультації з цього приводу проводилися з "Демократичним альянсом" та "Батьківщиною".

У підсумку партія Гриценка висунула лише десятьох кандидатів-мажоритарників – небагато як для сили, котра має шанси на третій результат за підсумками виборів. При цьому пан Канівець каже про готовність до подальших поступок.

"Якщо на цих округах буде можливість перемоги якоїсь непорядної людини – ми знову сядемо за стіл переговорів", - говорить він.

"Оригінальні переговори"

Ще один атрибут нинішніх переговорів про об’єднання зусиль в округах – недовіра їхніх учасників одне до одного та взаємні звинувачення у небажанні конструктивної співпраці.

З одного боку, всі націонал-демократичні сили, які будуть представлені у виборчих бюлетенях, єдиною командою стояли на Майдані та були причетними по повалення президента Януковича.

Соціологи відзначають суспільний запит на об’єднання демократичних сил, тому представники цих партій утримуються від відвертої критики одне одного.

Крім того, вірогідність формування однопартійної більшості у наступному парламенті є вкрай низькою, тому "партіям Майдану" у будь-якому разі потрібно готуватися до співпраці у Раді восьмого скликання.

З іншого боку, саме між націонал-демократичними силами у ході цієї кампанії розгорнеться основна боротьба. Кожен зайвий депутатський мандат для тієї чи іншої партії є запорукою її сильнішої позиції на післявиборчих коаліційних переговорах. Тому сподіватися на те, що переговори між ними йтимуть гладко, не доводиться. Доходить і до звинувачень.

"Переговори йдуть дуже оригінально", - каже ВВС Україна Сергій Соболєв з "Батьківщини".

"Ми виставили своїх кандидатів не у всіх округах, домовившись, що відповідна реакція буде і від наших партнерів по колишній коаліції. Але потім виявилося, що на окремих округах вони умудрилися виставити власних кандидатів навіть проти наших діючих депутатів", - пояснює він.

Конкретизувати, хто саме порушив домовленості, відмовляється: мовляв, переговори з цього приводу ще тривають.

У "Блоці Петра Порошенка" ВВС Україна розповіли іншу версію цієї історії.

"Петро Порошенко пропонувався об’єднатися всім, але "Батьківщина" відмовилася, причому у жорсткій формі... З ними велися переговори і дискусії, але це не трансформувалося у конкретні домовленості. І ніхто не обіцяв представникам "Батьківщини", що на їхніх округах не будуть висуватися представники "Блоку Петра Порошенка", – каже Павло Розенко зі списку пропрезидентської партії.

У результаті обидві ці сили висунули по понад 170 кандидатів-мажоритарників.

Всі готові

Незважаючи на всі ці труднощі, усі без винятку співрозмовники ВВС Україна заявляють про готовність до максимальних компромісів у разі доброї волі на те з боку партнерів.

"Я готовий наступити на горло власній пісні і зняти будь-якого кандидата (від Радикальної партії)", - каже Олег Ляшко.

"Протягом двох-трьох тижнів можна досягти компромісу по більшості мажоритарних округів. Було б бажання з іншого боку, а не амбіції, пози і образи", - заявляє Павло Розенко.

Політолог Вадим Карасьов, аналізуючи масштаб майбутніх домовленостей, застерігає від надмірного оптимізму, проте і підстав для крайнього песимізму не бачить.

За його словами, найбільш ймовірною співпраця між "партіями Майдану" виглядає на сході країни, де взаємодія між ними справді здатна не допустити до парламенту представників старої еліти.

На решті ж території країни перемовини про співпрацю у мажоритарних округах триватимуть паралельно з коаліційними переговорами, підсумок яких наразі передбачити складно.

Єдине, у чому можна бути впевненим, – це те, що гарячі дискусії з цього приводу всі з усіма вестимуть аж до 12 жовтня – останнього дня, коли зняття кандидатів з реєстрації дозволятиме закон.