Україна виcловила протест РФ через Савченко

Савченко

МЗС України вручило ноту протесту консулу Росії у зв’язку з незаконними, як вважає Київ, діями російських правоохоронців щодо Надії Савченко.

У середу стало відомо, що українській льотчиці, яка перебуває за ґратами в Росії, призначили психіатричну експертизу.

Пані Савченко звинувачують у причетності до вбивства російських журналістів на Донбасі. У Києві ці звинувачення вважають сфабрикованими.

"Надія Савченко 22 вересня була етапована з СІЗО № 3 м. Воронеж до м. Москва для проведення примусової психіатричної експертизи", - зазначають в МЗС.

При цьому, як підкреслили дипломати, офіційної інформації про переведення пані Савченко не надали "ані посольству України в Російській Федерації, ні захисту Савченко".

Дипломати вимагають зустрічі пані Савченко з українським консулом.

Інформація про призначення пані Савченко психіатричної експертизи з'явилася лише у середу. Захисники українки Марк Фейгін і Микола Полозов заявили, що Надію етапували із воронезького СІЗО.

Як заявив представник слідчого комітету Росії Володимир Маркін, призначення психіатричної експертизи - це "звичайна практика і обов'язкова вимога російського кримінально-процесуального законодавства".

Багато запитань

Українська сторона стверджує, що Надія Савченко є військовополоненою. Мін'юст має намір просити Раду Європи визнати льотчицю заручницею і вимагати від РФ її звільнення.

У Росії пані Савченко звинувачують у причетності до вбивства двох журналістів федерального телебачення.

Медійники загинули у зоні АТО під час мінометного обстрілу селищ Мирне і Металіст Луганської області 17 червня.

За інформацією російських слідчих, Надія Савченко нібито сама встановила координати групи журналістів і передала їх українським військовим, які згодом обстріляли місце з мінометів.

Пані Савченко, яка входила до складу добровольчого батальйону "Айдар", потрапила у полон до бойовиків поблизу міста Щастя 18 або 19 червня. 20 червня в інтернеті з'явилося відео її допиту.

Російська сторона не пояснює, як жінка перетнула кордон.

Суд у Воронежі продовжив термін утримання пані Савченко до 30 жовтня.

Україна наполягає на звільненні Надії Савченко і режисера Олега Сенцова в рамках мінських домовленостей від 5 вересня, в яких йдеться про обмін полоненими.

Президент Порошенко заявляв, що пані Савченко і пан Сенцов "обов'язково і негайно повинні бути повернуті в Україну".

В Москві заявляють, що кримінальні справи, які відкриті в Росії проти цих українських громадян, не пов'язані з мінським протоколом.