Двадцять друзів Сергія Тігіпка

  • Віталій Червоненко
  • ВВС Україна
Сергій Тігіпко

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Сергій Тігіпко вперше балотується у парламент з власною партією

Колишній "регіонал" Сергій Тігіпко веде до парламенту великих бізнесменів, колишніх регіоналів та міністрів.

За даними останніх соціологічних опитувань, його партія "Сильна Україна" набирає 5% виборців, що дасть можливість провести до Ради, окрім самого Сергія Тігіпка, ще близько двадцяти депутатів.

В умовно прохідній частині списку опинилися кілька старих соратників пана Тігіпка по "Сильній Україні", низка депутатів від Партії регіонів, які мали бізнес стосунки з Дмитром Фірташем, а також відомий голова СБУ часів Януковича Валерій Хорошковський і його колеги.

Перша п'ятірка

Сергій Тігіпко в українській політиці майже двадцять років. На початку 90-х років очолював "Приватбанк", а з 1997 року працював віце-прем’єром, а потім міністром економіки.

На початку 2000-х років він керував партією "Трудова Україна", з 2002 по 2004 роки працював керівником Національного банку. На президентських виборах 2004 року очолював виборчий штаб Віктора Януковича.

В 2009 році Сергій Тігіпко повернувся в політику й очолив партію "Сильна Україна". На президентських виборах 2010 року набрав 13%, після чого став віце-прем’єром в уряді Миколи Азарова.

На виборах 2012 року пішов за списком Партії регіонів, куди зміг долучити кілька своїх колег по "Сильній Україні", яку тоді розпустив.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Валерій Хорошковський (П) працював разом з паном Тігіпком в уряді Миколи Азарова

На дострокових президентських виборах 2014 року балотувався самовисуванцем і набрав трохи більше 5%.

За останніми оцінками Forbes (березень, 2014), статки Сергія Тігіпка становили близько 1 мільярда доларів.

Досить несподівано друге місце у списку отримав Валерій Хорошковський.

Пан Хорошковський певний час не проживав в Україні й навіть був відсутній на з’їзді партії, яка його висунула.

З обранням Віктора Януковича президентом у 2010 році пана Хорошковського призначили головою СБУ. За його керівництва відбулися низка скандалів, зокрема затриманнями спецслужбою в аеропорту Києва німецького громадського діяча Ніко Ланге.

У січні 2012 року Валерія Хорошковського призначили міністром фінансів уряду Миколи Азарова, проте через місяць перевели на посаду віце-прем’єр-міністра. В кінці року він залишив уряд, продав телеканал "Інтер" главі АП Сергію Льовочкіну та бізнесмену Дмитру Фірташу й виїхав з України.

За час роботи в СБУ навіть Венеціанська комісія звертала увагу на неприпустимість очолювання однією людиною СБУ, потужного медіа-холдингу й перебування у Вищій раді юстиції, яка контролює судову систему країни.

У 2007-2009 роках пан Хорошковський керував Державною митною службою, а в першому уряді Віктора Януковича в 2002-2004 роках був міністром економіки.

В 2002 році пан Хорошковський вів до парламенту "Команду озимого покоління", проте безуспішно.

Третьою у списку стала Світлана Фабрикант, яка у 2012 році пройшла до Ради за списком Партії регіонів за квотою пана Тігіпка.

До 2012 року Світлана Фабрикант була керівником одеського обласного відділення "Сильної України" та керувала телекомпанією "Моя Одеса".

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Деякі соратники пана Тігіпка, як Олександр Волков (П), мали спільний бізнес з Дмитром Фірташем (С)

Четвертий у списку "Сильної України" - голова запорізького відділення партії Андрій Гамов.

Після злиття "Сильної України" з Партією регіонів відомий у місті бізнесмен й керівник компанії "Тата" до початку 2014 року працював заступником губернатора Запорізької області.

Замикає топ-п’ятірку списку директор інвестиційної компанії Concorde Capital Ігор Мазепа.

26 серпня 2014 року президент Петро Порошенко включив Ігоря Мазепу до складу наглядової ради "Державного експортно-імпортного банку України", після чого у пресі заговорили про особливі стосунки адміністрації президента з бізнесменом.

Бізнесмени і баскетболіст

Колишній керівник Дніпропетровського відділення "Сильної України" Євген Жадан отримав шосту позицію. Після злиття з Партією регіонів до відсторонення Віктора Януковича пан Жадан працював заступником обласної організації партії влади. Наразі він займає посаду заступника голови Дніпропетровської обласної ради.

Народний депутат від Партії регіонів Лариса Мельничук посіла сьому позицію у списку. Пані Мельничук перед обранням працювала в компанії "Іст Ван" та була членом Партії регіонів.

Восьмим у списку "Сильної України" став давній соратник пана Хорошковського Вадим Гуржос. Ще в 2002 році він був у десятці виборчого списку пана Хорошковського "Команда озимого покоління", тоді працював керівником компанії "Галактон", співвласником якої був Валерій Хорошковський.

В 2005-2006, а також 2008-2009 роках пан Гуржос займав посаду голови Державної служби автомобільних доріг. За діяльність на посту 2010 року проти нього порушували кримінальну справу.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Таріел Васадзе (П) був одним з найбільших бізнесменів команди Юлії Тимошенко

Дев’яте місце списку зайняв відомий баскетболіст, колишній депутат від Партії регіонів Олександр Волков.

Пан Волков у кінці 2000-х років мав бізнесові стосунки з Дмитром Фірташем, коли той був власником баскетбольного клубу "Київ", а Олександр Волков - його президентом.

Пан Волков у 2006 році обирався за списком блоку "Наша Україна", проте у Раді перейшов до Партії регіонів й далі балотувався за її списком.

Колишній керівник київської міської організації "Сильної України" Олег Шаблатович замкнув першу десятку.

Відомий київський бізнесмен з 2009 по 2012 керував київським відділенням партії, а в 2012 році потрапив до парламенту за списком Партії регіонів.

Васадзе і Джига

Другий десяток списку відкриває Таріел Васадзе, почесний президент найбільшої в країні корпорації виробника автомобілів "Укравто", головним активом якої є завод у Запоріжжі.

Пан Васадзе з 2006 до 2010 років був депутатом парламенту від БЮТ, проте з обранням Віктора Януковича перейшов у провладну більшість, а в 2012 році пройшов до Ради за списком Партії регіонів.

Дванадцяте місце посів колишній високопоставлений працівник СБУ Леонід П’ята.

За часів керівництва спецслужбою Валерієм Хорошковським пан П’ята очолював департаменту захисту національної державності, проте невдовзі після переходу пана Хорошковського до уряду президент звільнив його.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

Петро Порошенко мав добрі стосунки з тодішнім губернатором Вінницької області Миколою Джигою

Колишній топ-менеджер корпорації "Інтерпайп" Віктора Пінчука Олексій Слюсарєв посів тринадцяте місце.

Чотирнадцяту сходинку отримав відомий політик Микола Джига. З обранням президента Віктора Януковича пана Джигу призначили головою Вінницької області та керівником місцевого відділення Партії регіонів.

В 2012 році він обрався у вінницькому окрузі під прапором ПР.

До цього він у 2006 та 2007 роках був депутатом від Партії регіонів.

Відомим генерал-полковник міліції Микола Джига став на початку 2000-х років, коли працював заступником міністра внутрішніх справ та керував розслідуванням вбивства журналіста Георгія Гонгадзе.

Харківський політик Олексій Логвиненко зайняв п’ятнадцяте місце. В 2012 році він балотувався за списками партії Наталі Королевської "Україна вперед", яка не подолала виборчий бар’єр.

Перед цим пан Логвиненко двічі ставав депутатом за списком Блоку Юлії Тимошенко, займався бізнесом та працював у Харківському національному університеті ім. В.Н. Каразіна.

Піскун і Поляков

Колишній генеральний прокурор Святослав Піскун опинився на 16 місці списку Сергія Тігіпка.

Пан Піскун єдиний в історії України генеральний прокурор, який очолював відомство аж тричі. Перший раз його призначила Верховна Рада у 2002 році, проте через рік його звільнив президент Леонід Кучма.

У грудні 2004 року пан Піскун зумів відновитися на посаді за рішенням суду, проте менше ніж через рік його звільнив президент Віктор Ющенко.

У 2006 році Святослав Піскун пройшов до парламенту за списком Партії регіонів. У розпал протистояння президента Віктора Ющенка з урядом Віктора Януковича у квітні 2007 року пана Піскуна знову відновили на посаді генпрокурора, проте вже в травні президент вкотре звільнив його.

Автор фото, UNIAN

Підпис до фото,

У минулому скликанні Верховної Ради пан Піскун (П) сидів поруч із сином президента Віктором Януковичем

В 2007 році пан Піскун пройшов до парламенту з Партією регіонів, але до 2012 року посварився з керівництвом й балотувався в окрузі як самовисуванець, програвши вибори. Після перегонів 2012 року Святослав Піскун деякий час проживав за межами України.

17 місце у списку Тігіпка посів харківський бізнесмен Василь Поляков, чинний депутат, обраний за списком Партії регіонів.

Пан Поляков до останнього часу був почесним главою наглядової ради автокорпорації "АИС".

Взимку 2014 року "Укрсиббанк" просив президента Віктора Януковича втрутитися в ситуацію, коли "фактичні власники автокорпорації "АИС", депутати від Партії регіонів Дмитро Святаш та Василь Поляков не виплачують банку борг у розмірі 100 млн доларів".

18 місце списку отримав заступник голови ради Федерації роботодавців України Дмитра Фірташа Олексій Мірошниченко.

19 місце посів бізнесмен та колишній радник голови СБУ Валерія Хорошковського Вадим Гриб.

Пан Гриб є керівником групи компаній "Тект", яка займається інвестиціями. У 2010-2011 роках він працював штатним радником глави СБУ.

Замкнув другий десяток потенційно прохідної частини списку "Сильної України" Сергій Думчев. Кілька років тому ділові видання писали, що пан Думчев заснував банк "Преміум", проте зараз до нього офіційно він не має стосунку.

21 номером списку "Сильної України" та двадцятим колегою Сергія Тігіпка може стати чинний депутат Геннадій Федоряк. Пан Федоряк у 2012 році обрався від Партії регіонів в окрузі в Чернівецькій області. На момент балотування він був головою правління "Чернівцігазу", яким володіє бізнесмен Дмитро Фірташ.

У прохідній частині списку "Сильної України" чітко простежуються кілька груп кандидатів: старі соратники пана Тігіпка, люди, пов’язані роботою з Дмитром Фірташем та Валерієм Хорошковським, а також інші політики-бізнесмени. При цьому більшість із них у різний час представляли в парламенті Партію регіонів.