Спікер підписав закон про люстрацію

Голова Верховної Ради Олександр Турчинов підписав закон про очищення влади, також відомий як закон про люстрацію.

Спікер зробив це на спільному брифінгу з міністром юстиції та авторами закону в прямому ефіру парламентського телеканалу "Рада" і заявив, що президент Петро Порошенко може підписати цей закон уже в четвер.

За словами пана Турчинова, уряд передбачає, що перевірку за цим законом, пройдуть понад мільйон чиновників.

Закон про очищення влади парламент ухвалив 16 вересня. Голосування за нього супроводжувалося мітингом під стінами Ради. Спікер виносив його на розгляд кілька разів.

За словами міністра юстиції Павла Петренка, закон передбачає чітку процедуру перевірки, через яку після набрання законом чинності повинні будуть пройти всі особи, які працюють в органах державної влади.

Він заявив, що його відомство негайно після підписання закону президентом передасть на розгляд уряду проекти актів, необхідні для його реалізації.

У першу чергу, за словами пана Петренка, люстраційну перевірку пройдуть співробітники центральних органів влади та, зокрема, міністерства юстиції. Потім перевірки почнуться у місцевих органах влади.

Що таке люстрація

Закон про очищення влади прописує правові та організаційні засади перевірки держслужбовців. Непроходження перевірки означатиме позбавлення особи права займати високі державні посади протягом найближчих десяти років.

Станом на сьогодні на сайті парламенту немає остаточного тексту, що його депутати ухвалили 16 вересня. Між першим та другим читанням депутати запропонували багато поправок до цього документу.

За словами Олександра Турчинова, за допомогою поправок текст закону було приведено у відповідність до Конституції.

Згідно з текстом законопроекту, проголосованим у першому читанні, обов’язкову перевірку перед затвердженням на посаді мають проходити низка чиновників – перелік відповідних посад розтягнувся на сторінку друкованого тексту. Президента у цьому списку немає.

Повідомляється, що люстрація найбільше зачепить чиновників часів президентства Віктора Януковича та діячів КПРС.