Україна - проти етапування Савченко до Москви

Савченко

Українська влада вважає неприйнятним етапування із СІЗО у Воронежі української льотчиці Надії Савченко - про це заявив заступник адміністрації президента Валерій Чалий.

"Кричущий випадок, коли сьогодні Надію Савченко перевезли із Воронежа до Москви у психіатричну лікарню. Такі речі абсолютно неприйнятні", - сказав він в ефірі "5 каналу".

Чиновник також висловив переконання, що "команди з приводу Савченко дають з Кремля".

Раніше у середу МЗС України вручило ноту протесту консулу Росії у зв'язку з незаконними, як вважає Київ, діями російських правоохоронців щодо Надії Савченко.

Перед тим стало відомо, що українській льотчиці, яка перебуває за ґратами у Росії, призначили психіатричну експертизу.

Пані Савченко звинувачують у причетності до вбивства російських журналістів на Донбасі. У Києві ці звинувачення вважають сфабрикованими.

"Надія Савченко 22 вересня була етапована з СІЗО №3 міста Воронеж до міста Москва для проведення примусової психіатричної експертизи", - зазначили в МЗС.

При цьому, як підкреслили дипломати, офіційної інформації про переведення Надії Савченко не надали "ані посольству України у Російській Федерації, ані захисту Савченко".

Дипломати вимагають зустрічі льотчиці з українським консулом.

Представник слідчого комітету Росії Володимир Маркін, призначення психіатричної експертизи - це "звичайна практика і обов'язкова вимога російського кримінально-процесуального законодавства".

Багато запитань

Українська сторона стверджує, що Надія Савченко є військовополоненою. Мін'юст має намір просити Раду Європи визнати льотчицю заручницею і вимагати від РФ її звільнення.

У Росії пані Савченко звинувачують у причетності до вбивства двох журналістів федерального телебачення.

Медійники загинули у зоні АТО під час мінометного обстрілу селищ Мирне і Металіст Луганської області 17 червня.

За інформацією російських слідчих, Надія Савченко нібито сама встановила координати групи журналістів і передала їх українським військовим, які згодом обстріляли місце з мінометів.

Льотчиця, яка входила до складу добровольчого батальйону "Айдар", потрапила у полон до бойовиків поблизу міста Щастя 18 або 19 червня. 20 червня в інтернеті з'явилося відео її допиту.

Російська сторона не пояснює, як жінка перетнула кордон.

Суд у Воронежі продовжив термін утримання пані Савченко до 30 жовтня.

Україна наполягає на звільненні її, а також режисера Олега Сенцова у рамках мінських домовленостей від 5 вересня, в яких ідеться про обмін полоненими.

Президент Порошенко заявляв, що Савченко і Сенцов "обов'язково і негайно повинні бути повернуті в Україну".

У Москві заявляють, що кримінальні справи, які відкриті у Росії проти тих українських громадян, не пов'язані з мінським протоколом.