Афганістан та США уклали угоду з безпеки

Кабул Копирайт изображения AFP

Новий афганський уряд підписав угоду з Вашингтоном - американські війська можуть залишатися в країні після 2014 року.

Новий документ дозволить іноземним спецпідрозділам залишатися в країні задля участі в контртерористичних операціях та інших заходах задля допомоги афганським урядовим силам.

Загалом у Афганістані із наступного року залишиться близько 12,5 тисяч іноземних військ, з них близько 9,8 тисяч - американці.

Попередня влада Афганістану на чолі з президентом Хамідом Карзаєм відмовлялась укладати такий двосторонній документ зі США.

У понеділок пана Карзая на посаді глави держави замінив новообраний Ашраф Гані.

Угоду в Кабулі підписали його новопризначений радник з питань безпеки Ханіф Атмар та посол США у Афганістані Джим Каннінгем.

У вівторок Кабул також уклав іншу домовленість із НАТО, за якою близько трьох тисяч військових із країн Альянсу залишаться в Афганістані після 2014 року для виконання завдань, які не пов’язані із бойовими діями. Переважну більшість цього контингенту складуть війська Великої Британії, Німеччини, Італії та Туреччини.

Аналіз: Девід Лойн, BBC News, Кабул

Двостороння угода з безпеки між Афганістаном та США дозволяє американським військам залишатися в країні після 2014 року. Однак їхня кількість буде доволі невеликою - 9,8 тисяч, а до кінця 2015 року її скоротять іще вдвічі - перед повним виведенням з Афганістану у 2016 році.

Відповідно до іншої угоди з НАТО, ще один додатковий контингент складатиметься із близько трьох тисяч військ з кількох країн НАТО на чолі з Німеччиною, Туреччиною та Італією. У свою чергу Британія у цьому випадку братиме участь тільки у рамках академії з підготовки офіцерів у Катрі, неподалік Кабула, створеної за зразком британської королівської військової академії у Сандгерсті.

Погоджуючись на цю угоду так швидко, президент Гані поновлює відносини, зіпсовані його попередником Хамідом Карзаєм, який відмовлявся її підписувати та до останнього критикував США та їхні війська. Посол Сполучених Штатів у Кабулі Джим Каннінгем зазначив, що підписання такої домовленості у вівторок було явним сигналом у цьому регіоні про те, що США вірні своїм зобов'язанням перед Афганістаном.

Копирайт изображения AFP

"Втомлені від війни"

Associated Press повідомляє, що після виведення у 2016 році військ з Афганістану, Вашингтон усе ж має намір залишити до 1 000 своїх військовослужбовців в країні.

НАТО продовжує зменшувати чисельність своєї місії в Афганістані, передаючи контроль за безпекою в країні місцевим урядовим силам.

Раніше цього року кількість військ Альянсу в Афганістані складала близько 50 тисяч військ, 34 тисячі з яких - американські.

Угода зі США - перша домовленість нової влади Афганістану, сформованої за домовленістю двох суперників - переможця президентських виборів Ашрафа Гані та другого у цих перегонах Абдулли Абдулли.

"Сьогодні Афганістан повернув собі свій суверенітет як силу. Американські та інші війська після завершення цього року залишатимуться тут на умовах Афганістану", - заявив пан Гані під час церемонії підписання угоди.

Напередодні у ході інаугурації, даючи присягу на афганській конституції, Ашраф Гані заявив, що працюватиме над відновленням миру в країні, конституційними змінами та боротьбою з корупцією.

"Безпека - головна вимога нашого народу, ми втомлені від цієї війни, - сказав він. - Ми просимо опонентів уряду, особливо талібів та Хезб-е-Ісламі, долучитися до політичних переговорів".

У день інаугурації нового афганського президента внаслідок двох вибухів - біля аеропорту Кабула та у східній провінції Пактія - загинули щонайменше 15 людей. Відповідальність за обидві атаки взяв на себе Талібан.

Новини на цю ж тему