Українське питання в ПАРЄ: результати перевершили очікування

ПАРЄ Копирайт изображения Reuters
Image caption Поправки із різкою критикою Росії внесли в резолюцію ПАРЄ в останній момент

Парламентська Асамблея Ради Європи (ПАРЄ) вимагає вивести російські війська з окупованих українських територій. Про це йдеться у моніторинговій резолюції, ухваленій у четвер ввечері.

Зокрема у документі сказано про "приховану підтримку, яку вона (Росія - Ред.) надає збройним повстанцям у східній Україні". Там міститься заклик припинити будь-яку військову підтримку повстанцям, а також вивести свої війська з України.

ПАРЄ також закликає Москву "утримуватися від будь-яких дій, що могли б прямо або опосередковано викликати ескалацію ситуації на сході України".

Один із членів моніторингового комітету ПАРЄ, голова фракції "Батьківщина" Сергій Соболєв розповів ВВС Україна: "Вперше в резолюції ПАРЄ чітко засвідчена вимога вивести російські окупаційні війська з території України, а саме з території Донецька і Луганська".

На його переконання, без виведення російських військ Рада Європи не відновить співпрацю з Росією.

Експерти кажуть, що поправки з закликом до Росії вивести війська внесли несподівано для громадськості у день голосування навмисно, аби російська делегація не шукала прибічників, які б голосували проти поправок.

Представники Російської Федерації рідко відвідують, а часом і показово залишають сесії ПАРЄ з квітня 2014 року. Тоді ПАРЄ позбавила росіян права голосу, а також заборонила росіянам займати керівні посади в ПАРЄ до кінця року через анексію Криму і підтримку цих дій російськими депутатами.

Гуманітарна катастрофа

Криза в Україні стала однією з головних тем осіннього засідання ПАРЄ.

У середу майже всю другу половину дня депутати з різних європейських країн вели дискусії про становище в Україні.

Загалом, Рада Європи займається переважно гуманітарними питаннями і проблемами прав людини, тож однією з ключових тем була гуманітарна катастрофа в Україні. Про неї говорили абсолютно всі депутати, навіть ті, що називають себе опозиційними.

"Внутрішній конфлікт, втручання Російської Федерації, анексія Криму і наслідки неоголошеної війни - тисячі вбитих і поранених, а також тисячі заручників і біженців, різке зниження ВВП, величезний дефіцит бюджету і економічна криза плюс погіршення соціальних стандартів, високий рівень безробіття і зруйнованої інфраструктури. Це нинішня ситуація в Україні", - заявила депутатка Юлія Льовочкіна.

Голова моніторингового комітету ПАРЄ Штефан Шеннах відверто сказав, що на Україну взимку чекає гуманітарна катастрофа: "Ціни стрімко зростають, людям бракує енергопостачання – електрики, і вони не мають достатньо грошей, щоб заплатити за опалення. Крім того, ціни на продукти харчування різко зросли. Таким чином, ми стоїмо на порозі реальної катастрофи".

Кримське питання

Останнім часом більшість європейських інституцій і політиків згадують питання Криму побіжно, тоді як у Раді Європи навпаки – Крим став однією з найголовніших тем обговорення.

Одним із перших порушив це питання комісар Ради Європи з прав людини Нілс Муйжнієкс, який у вересні особисто вивчав ситуацію на півострові і готує доповідь з цього питання. Найбільшу стурбованість у нього викликала незахищеність кримських татар і агресія щодо них.

"За даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців, число внутрішньо переміщених осіб на 30 вересня було 368 000 в Україні, в тому числі 350 000 на сході і 18 000 з Криму. Вони залишаються вразливими, і приймають їх дуже по-різному, залежно від регіону, в якому вони оселилися, - сказав пан Муйжнієкс. - Я, як і раніше, серйозно стурбований настанням опалювального сезону, тому що багато людей живуть у неопалюваних літніх притулках. Українській владі терміново потрібна міжнародна допомога".

Попри те, що атмосфера на дискусії була переважно проукраїнська, деякі депутати говорили, що треба прислухатися до сепаратистів і "дати їм можливість говорити російською". Звучали також заклики допустити до активної участі у засіданнях ПАРЄ російську делегацію, бо без неї дебати неконструктивні.

"Одне можна сказати напевно: якщо росіян немає, це набагато складніше. Ви повинні запитати себе, чи будуть ці дебати кращими, якщо росіяни представлять свою точку зору. Ви можете не погоджуватися з ними, але це моя думка", - заявив Евдвард Лі, британський депутат-консерватор.

Проте несподіване ухвалення поправок до моніторингової резолюції, яких ніхто не очікував, засвідчує, що такі депутати в меншості.

Новини на цю ж тему