Бойовики ІД посилюють наступ на Кобане

Копирайт изображения AFP
Image caption Якщо ісламісти захоплять Кобане, угрупування ІД отримає контроль над сегментом кордону Сирії і Туреччини

У прикордонному місті Кобане (Айн-аль-Араб) на сирійсько-турецькому кордоні тривають інтенсивні бої між ополченням місцевих курдів і джихадистами угрупування "Ісламська держава", які вже захопили один із піденних районів міста.

Коаліція на чолі зі США завдала по позиціях ісламістів нових авіаційних ударів, щоби зміцнити оборону сирійських курдів, які поки що контролюють місто.

Президент Туреччини Реджеп Таіп Ердоган попередив, що самі лише авіаційні удари не зможуть зупинити ісламістів і що місто "ось-ось упаде".

За три тижні бойових дій у Кобане загинули щонайменше 400 людей, кажуть спостерігачі, а 160 тисяч мешканців - громадян Сирії - покинули місто.

Якщо угрупування ІД захопить Кобане, то ісламісти здобудуть контроль над великою ділянкою сирійсько-турецького кордону.

Згідно з інформацією базованого в Британії угрупування "Сирійська обсерваторія прав людини", бойовики ІД увірвалися в південний район міста Кобане і перебрали контроль над багатьма будівлями.

Копирайт изображения BBC World Service

Однак, додає моніторингове угрупування, інтенсивні бої змусили ІД відступити зі східних районів міста, у які ісламісти увійшли в понеділок уночі. В повідомленні сирійської групи також сказано, що багато бойовиків ІД загинули в засідці, влаштованій бійцями сирійських курдів.

Копирайт изображения AFP
Image caption Туреччина має в тому районі багато війська, але не поспішає допомогти сирійським курдам

Тепер місто з трьох боків оточене. У вівторок тривала гуманітарна місія евакуації кількох тисяч мирних жителів, які досі залишаються в місті.

Копирайт изображения AFP
Image caption Чорний прапор ІД на одному з пагорбів, звідки проглядається і прострілюється Кобане

Представник місцевої влади Ідрісс Нассан сказав агентству AFP, що в понеділок вночі було багато збройних сутичок, а курдські бійці зупинили наступ ісламістів на сході міста.

Він однак додав, що "Ісламська держава" докладає максимальних зусиль для завоювання міста.

Пан Нассан повторив заклик сирійських курдів до Заходу надати зброю для оборони від ісламістів і закликав авіацію союзників США завдавати ефективніших ударів з повітря. За його словами, курди досі не отримали жодної задовільної відповіді.

Аналіз. Пол Адамс, ВВС News, поблизу сирійського кордону в Туреччині

Туреччина, регіональна наддержава зі значною кількістю війська і техніки в тому районі, дуже не хоче втручатися в Сирії, незважаючи на заяви турецького уряду про те, що він зробить усе можливе, щоб не допустити захоплення курдського міста ісламістами.

Туреччина прагне, аби коаліція на чолі зі США спершу виконала низку її умов: проголосила на півночі Сирії зону заборони польотів, створила там буферну зону, а також, що важливо, поновила наголос на усуненні з посади сирійського президента Башара Асада, бо це залишається пріоритетом для Анкари.

Додайте до цього десятиліття ворожнечі між Туреччиною і її власним курдським населенням.

Туреччина тривалий час вела криваву війну проти курдського повстанського угрупування ПКК, що також може пояснити небажання Анкари вдатися до активних дій.

Наземна операція

Американські військові джерела повідомили, що в понеділок і вівторок коаліція завдала п'ять авіаційних ударів у районі міста Кобане. Внаслідок цього, згідно з повідомленнями, знищено чотири джипи ІД з кулеметами, пошкоджено один танк.

Однак турецький президент Ердоган під час відвідин табору для сирійських біженців заявив, що проблему ІД неможливо вирішити самим лише бомбардуванням з повітря.

Копирайт изображения BBC World Service

"Кобане ось-ось упаде. Ми попереджали Захід. Ми хотіли трьох речей: зони заборони польотів, паралельно з нею безпечної зони і навчання поміркованих сирійських повстанців", - сказав президент Туреччини.

У самій Туреччині в ніч на вівторок спалахнули сутички між турецькою поліцією і курдами, обуреними відмовою уряду в Анкарі втрутитися на захист курдів Сирії.

У вівторок кілька десятків курдів увірвалися також до приміщення Європарламенту в Брюсселі.

Кобане, ключові факти

  • Відоме за своєю арабською назвою Айн-аль-Араб; у місті і навколишніх селах проживали біля 400 000 людей, більшість - курди
  • Курдські політичні партії були при владі в тому районі, відколи звідти відступили урядові війська Сирії у 2012 році
  • У першій половині 2014 року угрупування "Ісламська держава" захопило контроль над сусідніми районами, внаслідок чого Кобане виявилося оточене з трьох боків
  • ІД розпочала масований наступ 16 вересня, внаслідок чого понад 100 000 мешканців району втекли через кордон до Туреччини

Новини на цю ж тему