HRW: у Криму зростає тиск на татар

кримські татари Копирайт изображения Getty
Image caption За півроку анексії Криму Росією з півострова виїхали 7 тисяч татар

Правозахисна організація Human Rights Watch повідомила про чергові викрадення людей у Криму.

У більшості випадків зникають кримські татари. Але влада анексованого Росією Криму не згода з твердженням про те, що кількість злочинів проти кримських татар зросла, і стверджує, що розслідує усі випадки викрадення людей.

"Атмосфера страху і ворожості"

За словами правозахисників з HRW, починаючи з травня зникли щонайменше п'ятеро людей, включно з Іслямом Джеппаровим і Джевдетом Іслямовим, яких викрали 27 вересня у Білогірську.

На думку правозахисників, фактично на кримсько-татарське населення на півострові посилюють тиск.

"Зникнення людей посилює атмосферу страху і ворожості стосовно тих, хто поділяє проукраїнські погляди, включно з кримськими татарами. Нинішня влада Криму повинна розслідувати усі обставини зникнень, включаючи версії про причетність до них сил самооборони Криму і російських спецслужб", - заявила Юлія Горбунова, співробітник HRW за програмами в Європі та Центральній Азії.

HRW нагадує, що у вересні влада Криму погрожувала розпустити Меджліс кримських татар і опечатали його офіс у Сімферополі. Колишньому і чинному головам Меджлісу заборонили в'їзд до Криму. Від серпня у мечетях, школах і приватних будинках кримських татар відбуваються обшуки, під час яких спецслужби шукають, як вони заявляють, "зброю, наркотики і заборонену літературу".

Зникли безвісти

У головному слідчому управлінні СКР у республіці Крим стверджують, що розслідують усі випадки викрадення людей. За фактом викрадення Ісляма Джеппарова і Джевдета Іслямова минулого тижня порушили кримінальну справу, повідомила ВВС офіційна представниця відомства Євгена Бєлікова. Справу порушили за статтею "викрадення людини, вчинене групою осіб за попередньою змовою відносно двох або більше осіб".

Копирайт изображения AP
Image caption В HRW вважають, що до насильства стосовно кримських татар та інших проукраїнських активістів причетні проросійські сили

Двоюрідних братів Ісляма Джеппарова і Джевдета Ислямова викрали 27 вересня поблизу Білогірська - як розповідають очевидці, яких цитує портал "Крим.Реалії", невідомі люди у формі заштовхали братів до мікроавтобуса і відвезли у невідомому напрямку.

Лідер кримських татар Мустафа Джемілєв стверджує, що нова кримська влада не розслідує справи, навіть коли викрадення відбуваються на очах багатьох свідків.

Останній такий випадок стався 3 жовтня у Сімферополі, коли зник безвісти 23-річний Ескендер Апселямов.

29 вересня з міста Саки до Євпаторії виїхав Едем Асамов - тиждень про нього не було нічого відомо, але минулого понеділка його тіло знайшли повішеним у покинутому санаторії в Євпаторії. За яких обставин він помер, також досі невідомо. За словами Євгенії Бєлікової, знайдено передсмертну записку особистого змісту, яку, ймовірно, залишив Едем Асамов.

Вимога роззброєння

В HRW вважають, що до численних випадків насильства стосовно кримських татар, а також проукраїнських активістів інших національностей, причетні проросійські сили самооборони Криму. Правозахисники давно закликають владу півострова роззброїти ті підрозділи і покарати винних у протизаконних діях.

У березні цього року HRW зафіксувала сім випадків зникнень людей у Криму - шістьох людей пізніше відпустили, а тіло ще одного через два тижні знайшли зі слідами насильницької смерті.

Всього за півроку, за словами Мустафи Джемілєва, у Криму зникли безвісти 18 людей.

На думку Юлії Горбунової з Human Rights Watch, бездіяльність влади щодо випадків зникнення представників кримсько-татарської громади створює атмосферу безкарності, яка веде до нових злочинів.

У головному слідчому управлінні СКР у Криму вважають некоректним говорити про те, що кримські татари на півострові зазнають утисків і що нібито стосовно них вчиняють більше злочинів.

"ЗМІ хочуть усі ці події пов'язати з тим, що кримсько-татарський народ у Криму нібито утискають. Насправді є злочини, які відбуваються проти російського населення, цих злочинів теж немало", - сказала ВВС представниця відомства.

Про те, як змінилася ситуація зі злочинністю у Криму після його анексії, інформації поки що немає: головне слідче управління СКР у Криму створили вже після приєднання півострова до Росії, тому у відомства немає статистичних даних про злочини на території Криму до березня 2014 року.

Новини на цю ж тему