На виборах у Боснії лідирують націоналісти

Боснія Копирайт изображения AFP
Image caption Виборці у Боснії обирають два регіональні парламенти та один загальний, а також президію

Згідно з попередніми результатами, на виборах у Боснії і Герцеговині перемагають кандидати-націоналісти, які можуть скласти президію, що керує країною.

До неї входять троє людей - представники сербів, хорватів і мусульман.

У Центральній виборчій комісії повідомили, що, керівні посади, як виглядає, займуть Желька Цвіянович, Здравко Чович і Бакир Ізетбегович.

На виборах у неділю також обирали парламенти обох регіонів та загальний парламент усієї Боснії.

Вибори у Боснії відбуваються на тлі домінування націоналістичної риторики та економічної стагнації.

Із часу війни, що забрала більше 100 тисяч життів, пройшло майже 20 років, однак відносини між головними етнічними групами в країні - боснійськими мусульманами, сербами та хорватами - досі напружені. Регулярно лунають заклики до виходу зі складу федерації.

Це вже сьомі у Боснії вибори після підписання Дейтонських угод, що поклали край громадянському протистоянню у 1992-1995 роках.

Боснія - одна із найбідніших країн Європи, де рівень безробіття сягає 44%, тоді як серед молоді цей показник іще вищий.

У лютому цього року у Боснії розгорнулися масові протести, викликані глибоким незадоволенням правлячою політичною елітою і високим рівнем корупції в країні.

Аналітики кажуть, що протести можуть спалахнути знову, якщо нова влада країни не впорається із корупцією і падіннями економіки.

"Референдуми і розподіли"

Боснія розділена на дві частини: Республіку Сербську і Федерацію Боснії і Герцеговини, що об'єднує області, де мешкають боснійці і хорвати. Обидві частини перебувають під міжнародним спостереженням.

На виборах у неділю в країні обирали парламенти обох регіонів та загальний парламент усієї Боснії.

Виборці також голосували за нову президію - колективний орган, куди входять троє представників - по одному від кожної із груп.

Кореспонденти повідомляють, що цьогорічна передвиборна кампанія пістрявіла націоналістичними лозунгами, у яких кожна із груп висловлювала своє бачення майбутнього Боснії.

Так серби виступали за ліквідацію єдиної держави, хорвати пропонували відділення від Боснії, а боснійські мусульмани закликали до єдності між етнічними групами.

Копирайт изображения Reuters
Image caption Лідери кожної з етнічних груп пропонували своє бачення майбутнього країни

Лідер боснійських сербів Милорад Додік заявляв про те, що його політика буде спрямована на перетворення Республіки Сербської у самостійну державу, а лідер боснійців Бакир Ізетбегович критикував сербів та хорватів за проведення політики "референдумів і розподілів".

Країна прагне членства у Європейському Союзі, але цьому завданню заважає нездатність влади запровадити реформи, яких вимагають у Брюсселі.

У п'ятницю у ЄС заявили, що чекатимуть, що новий уряд "принесе необхідне примирення у суспільство і політику... і здолає розрив із рештою регіону та забезпечить прогрес у бік ЄС".

Новини на цю ж тему