Рада сьомого скликання схвалила останні закони

Петро Порошенко Копирайт изображения UNIAN
Image caption Президент був присутнім під час ухвалення "антикорупційного пакету" та закону про прокуратуру

На останньому засіданні Ради сьомого скликання депутати схвалили антикорупційний пакет законів, а також реформу генеральної прокуратури.

У порядку денному засідання було ще кілька важливих документів. Проте їх не встигли розглянути через спробу штурму парламенту з боку протестувальників.

Депутатам також не вистачило голосів ухвалити закон щодо визнання Української повстанської армії воюючою стороною у Другій світовій війні, чого вимагали кілька тисяч людей під стінами парламенту.

До обрання 26 жовтня парламенту нового скликання Верховна Рада на чергові засідання більше не збиратиметься.

Президент Петро Порошенко був присутній у Раді під час ухвалення антикорупційного пакету та призначення нового міністра оборони.

Реформа прокуратури

Після призначення міністром оборони вже колишнього командувача Нацгвардії Степана Полторака, Верховна Рада розглянула проект закону про прокуратуру.

Реформа прокуратури була однією з вимог для підписання Угоди про асоціацію з ЄС та була ухвалена у першому читанні ще в 2013 році за президентства Віктора Януковича.

Документ передбачає приведення роботи прокуратури під європейські стандарти: позбавлення прокурорів повноваження загального нагляду за додержанням законів, а також слідчих функцій.

За ухвалення цієї реформи проголосували конституційна більшість депутатів – 316.

Антикорупційний пакет

Image caption Засідання парламенту закрили через спробу штурму

Так званий "антикорупційний пакет", який складається з п'яти законів, ухвалили у першому читанні 7 жовтня, перенісши остаточне голосування на 14 жовтня.

Першим з нього депутати проголосували урядовий проект закону про антикорупційну стратегію. Документ визначає план боротьби з корупцією на 2014-2017 роки.

Раніше подібні програми Кабмін приймав у вигляді постанови, а не окремого закону.

Другим у пакеті став закон про запобігання корупції, яким серед іншого запроваджується спеціальна процедура декларації доходів та видатків чиновників вищої ланки.

Також буде створена спеціальна можливість для громадян скаржитись на невідповідність доходів та видатків окремих чиновників.

Документ майже без обговорення ухвалили в цілому 230 голосами "за".

Третім ухваленим законом з антикорупційного пакету став закон про запобігання та протидію легалізації доходів, одержаних злочинним шляхом.

Проголосований закон передбачає особливу процедуру фінансового моніторингу всіх рахунків і розрахунків високопосадовців і їх сімей: міністрів, президента, прем'єра та народних депутатів.

Його також голосували майже без обговорення й підтримали 232 депутати.

Четвертим Верховна Рада ухвалили проект закону щодо визначення кінцевих вигодоодержувачів юридичних осіб та публічних діячів.

Документ дозволить розкрити інформацію про кінцевих власників усіх юридичних осіб України, відкривши відповідні реєстри.

"В Україні закінчилася ера офшорів. Всі рахунки, вся власність стануть відкритими. А ті, хто незаконно володіє, будуть притягнуті до відповідальності", - заявив Арсеній Яценюк після ухвалення документа.

Його підтримали 265 депутатів.

Антикорупційне бюро

Найдовше депутати дебатували з приводу закону про створення Національного антикорупційного бюро, яким новий орган уповноважується на боротьбу з корупцією у вищих ешелонах влади.

Депутати сперечалися з приводу можливості звільнення голови бюро у парламенті 226 голосами, що експерти назвали можливістю тиску на цей орган.

Також депутати домовились, що бюро не матиме повноважень без рішення суду опечатувати майно чиновників, підозрюваних у корупції.

Врешті документ отримав 278 голосів, проте повноваження бюро вийшли обмеженими у порівнянні з первинною редакцією.

Останнім законом, ухваленим 14 жовтеня, став закон про суттєве посилення відповідальності за фальсифікації на виборах та підкуп виборців.

Далі депутати почали розгляд питання визнання УПА, після чого відбулася спроба штурму парламенту і спікер Олександр Турчинов закрив засідання.

Згідно з календарним планом, парламент цього скликання вже не буде збиратися у сесійному залі, проте пан Турчинов не виключив проведення позачергового засідання.

Новини на цю ж тему