ЗМІ: у Белграді через Путіна перенесли парад перемоги

Бар "Путін" у Белграді Копирайт изображения Reuters
Image caption Володимир Путін популярний у Белграді, на його честь навіть називають бари

Військовий парад з нагоди 70-річчя визволення Белграду від нацистів перенесли з 20 на 16 жовтня. Саме у цей день сербську столицю відвідає президент РФ Володимир Путін.

Рішення про зміну традиційної дати урочистостей викликало неоднозначну реакцію сербських ЗМІ.

Медіа дорікнули сербській владі, що вона "перекроїла історичний календар" через візит Володимира Путіна. У тому, як пройде цьогорічне святкування у Белграді, журналісти навіть вбачають "замах" на суверенітет країни.

Втім у самій Сербії заявляють, що дата звільнення столиці ніколи не була жорстко прив'язана саме до 20-го жовтня.

"Святкування звільнення Белграда продовжується з 10-го по 20-е жовтня... Розпал операції припав на період між 10-м та 20-м числами. Так, 20-е жовтня вважалося днем останніх операцій, коли останні фашисти залишили обидві сторони Белграда. [Втім] саме 16-го числа центр міста зайняли радянські воїни", - розповів російській службі ВВС сербський журналіст Неманья Вранкович.

За його словами, "історики про це взагалі не сперечаються".

Водночас Неманья Вранкович додає, що звільнення столиці ніколи раніше не відзначалося парадом - він проходив лише 9 травня.

Як зазначає портал balkaneu.com, від самого початку парад планувалося провести 20 жовтня, однак потім його перенесли на чотири дні через графік російського президента.

"Велика подія"

Військові паради не проходили у Сербії (а до цього в Югославії) з 1985 року. Цього року у параді візьмуть участь більше трьох тисяч військовослужбовців, артилерія, танки, авіація.

Запрошено також російську воєнну льотну групу "Стрижі".

Копирайт изображения Reuters
Image caption На честь візиту Путіна у Белграді в понеділок відкрили пам'ятник російському імператору Миколі ІІ

За словами сербського прем'єра Олександра Вучіча, такого параду у країні не було вже більше 40 років. "Ця дата та привід цього заслуговують", - вважає сербський урядовець.

Як відзначає керівник Центру Середземномор'я та Чорномор'я Російської академії наук Алла Язькова, 70-річчя звільнення від нацистської окупації - не рядова для сербів дата.

За словами вченої, річниця "звільнення Белграду важлива не лише для політиків, але і для населення Сербії. Вони пам'ятають всі ці події. Відзначити звільнення Белграду... це для Сербії дуже велика подія".

"Чому він приїжджає?"

Питання щодо візиту російського президента у Сербію виникло у посла США у цій країні Майкла Кірбі.

"Чому він приїжджає? Через святкування звільнення Белграда? У звільненні Белграда брала участь і 3-я Українська армія, яка входила до складу Червоної Армії", - заявив посол в інтерв'ю сербській газеті Vecernje Novosti, очевидно маючи на увазі війська Третього Українського фронту.

Посол також підкреслив "неправильний контекст" візиту, натякаючи на події в Україні.

Втім, за словами журналіста Неманьї Вранковича, це єдиний випадок, коли хтось з офіційних осіб іноземних держав висловився через візит Володимира Путіна.

ЗМІ також вказують на важливість візиту російського президента для російської влади на тлі західних санкцій та погіршення ставлення до Росії у провідних європейських державах.

Президент РФ буде у Белграді лише один день і тоді ж, 16 жовтня, вирушить до Мілана для участі у форумі "Європа - Азія".

Новини на цю ж тему