РНБО: Україна не застосовує заборонену зброю

Донецьк Копирайт изображения AP

Українські військові не застосовували заборонену зброю за час проведення АТО на Сході, заявили у Раді нацбезпеки і оборони України.

Раніше правозахисна організація Human Rights Watch звинуватила українські урядові війська у використовували касетних боєприпасів в Донецьку на початку жовтня.

Зокрема організація твердить, що такі боєприпаси застосовували у понад 10 населених пунктах.

РНБО очікує доказів

"Хочемо звернутися до представників міжнародних організацій, щоб вони робили більш деталізовані звіти з наданням фактів і доказів. Щодо Донецька – українські військові не застосовують зброї по мирних кварталах міст", - заявив речник РНБО Андрій Лисенко.

За його словами, бойовики постійно створюють провокації і поширюють неправдиву інформацію, і ця інформація могла потрапити до рук міжнародних організацій.

"Якщо є докази того, що застосовується заборонена зброя, надавайте їх. Ми очікуємо доказів, а також експертизи боєприпасів, про які йде мова", - сказав пан Лисенко.

Він також повідомив, що 13 жовтня у селі Євгенівка "українські сапери знешкодили 4 снаряди з касетними бойовими зарядами системи "Ураган", які були випущені з боку терористів".

"Широке застосування"

У звіті Human Rights Watch стверджує, що організація задокументувала "широке застосування касетних боєприпасів у боротьбі між урядовими силами і проросійськими заколотниками" у понад десяти населених пунктах.

Водночас організація твердить, визначити, хто відповідальний за більшість атак неможливо, однак "свідчення вказують на відповідальність українських військових за кілька атак з касетними боєприпасами на Донецьк".

Копирайт изображения hrw.org
Image caption Уламок касетного бойового заряду, який, як кажуть в HRW, лежить на території, контрольованій українською армією

У HRW кажуть, що ракети були випущені з контрольованих українськими військами територій і цитує свідка, який каже, що бачив, як в бік Донецька запускали ракети.

У зафіксованих 12-х інцидентах з використанням касетних снарядів, за даними HRW, загинули щонайменше шестеро людей і десятки були поранені.

Разом з тим в організації зазначають, що обставини вказують на те, що антиурядові сили, можливо, також застосували касетні боєприпаси.

На початку жовтня у Донецьку загинув швейцарський співробітник Червоного Хреста Лоран Дюпаск'є. Він був убитий біля свого офісу в Донецьку в результаті нападу із застосуванням "ракет з касетними боєприпасами", додала HRW.

"Таке широке використання на сході України зброї, яка у більшості країн заборонена шокує", - каже Марк Гізней, експерт з озброєнь, який працює на HRW.

Українські військові неодноразово спростовували використання забороненої зброї і заявляли про те, що бойовики обстрілюють населені пункти і позиції сил АТО касетними бомбами.

Україна не підписала міжнародний договір про заборону касетних, укладений 2008 року.

Новини на цю ж тему