"Самопоміч" висунула свої коаліційні умови

"Самопоміч" Копирайт изображения Samopomich
Image caption Об'єднання "Самопоміч", за попередніми результатами ЦВК, отримує 11%

Об’єднання "Самопоміч" готове розпочати переговори про формування майбутньої коаліції у парламенті, сказано в заяві партії.

Раніше прем'єр-міністр та лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк сказав, що фракція партії у парламенті може очолити процес формування коаліції. Він також заявив про неприпустимість квотного принципу розподілу посад.

Президент Петро Порошенко одразу після виборів запропонував створити коаліції на основі його партії - "Блоку Петра Порошенка".

За попередніми підсумками виборів, обидві провладні партії набирають приблизно по 22% за партійними списками, "Самопоміч" - майже 11%, Опозиційний блок - 9%.

Президент заявив, що коаліції буде відкрита для всіх, окрім представників "Опозиційного блоку".

Без "депутатів 16 січня"

Об’єднання "Самопоміч" пропонує розпочати переговори про коаліцію до 30 жовтня та закликає приєднатись до нього "інші проукраїнські партії".

Ключовими принципами формування коаліції називають конституційність, публічність, відповідальність, а також рівність учасників коаліції.

"Текст коаліційної угоди має бути спільним продуктом учасників коаліції. У керівних органах коаліції учасники коаліції повинні мати рівне представництво. Учасники коаліції повинні мати право вето стосовно окремих питань", - сказано в заяві партії.

В об'єднанні також виступили проти квот в уряді та заявили, що головним принципом формування Кабміну має бути професійність.

"Коаліційна угода повинна включати конкретні заходи стосовно кожного напрямку реформ та базуватися на передвиборчих програмах політичних сил", - заявили в об'єднанні.

"Самопоміч" вважає "неприйнятним" участь у коаліції депутатів, які голосували за "закони 16 січня" - у той день депутати вручну ухвалили закони, які обмежували права людини.

Раніше мер Львова та лідер партії Андрій Садовий сказав, що про коаліційні домовленості "некоректно" говорити до остаточного підрахунку голосів.

Наразі ЦВК опрацювала 99% протоколів у загальному окрузі.

За яких умов залишиться Яценюк?

У середу прем'єр-міністр та лідер "Народного фронту" Арсеній Яценюк сказав, що його партія підготувала свій проект коаліційної угоди.

Пан Яценюк заявив, що лише у разі формування нового уряду на основі "політичної відповідальності кожної політичної сили", він готовий знову очолити Кабмін.

"Ми не поділяємо квотний принцип. Тому декларую принцип політичної відповідальності кожної політичної сили, яка делегує свої представників до складу Кабінету міністрів", - заявив Арсеній Яценюк під час прес-конференції, присвяченій питанню нового уряду після завершення парламентських виборів.

Пан Яценюк сказав, що коаліція - "це не акціонерна угода про розподіл країни, а це угода про політичну відповідальність за долю держави".

Очолити процес формування нової урядової коаліції, на думку Арсенія Яценюка, має саме його політсила.

"Відповідно до європейської практики, політична сила, яка отримає перше місце на виборах, бере на себе відповідальність за формування коаліції. Якщо ця партія формує коаліцію, то зрозуміло, що лідер цієї партії має претендувати на прем'єрство", - сказав пан Яценюк.

Якщо ж цією умовою знехтують, то учасникам коаліційної угоди доведеться шукати іншу кандидатуру на посаду прем'єра, каже Арсеній Яценюк:

"Торгів за посади вести не буду. А тим більше не дам можливості будь-кому під столом ділити склад Кабінету міністрів України і пробувати ділити країну, як пиріг. Пройшли ті часи. (Потрібна- Ред.) публічність. Хто хоче брати відповідальність - вперед! Імена, паролі, явки".

Серед політичних сил, які він бачить у майбутній коаліції, чинний прем'єр назвав "Блок Петра Порошенка" - "стратегічного партнера в реалізації змін в Україні".

Серед інших можливих партнерів по коаліції Арсеній Яценюк назвав "Батьківщину", "Самопоміч" та Радикальну партію Олега Ляшка.

"Опозиційний блок", який за партійними списками набирає менше 10% вже заявив, що у парламенті буде в опозиції до влади.

Новини на цю ж тему